Európska únia a USA pripravili Rusku originálny vianočný darček

Add Comment

 

Podľa neoficiálnej definície znamená tranz „zmenený stav vedomia, v ktorom sa subjekt z väčšej časti alebo aj úplne odpája od svojho každodenného ja, stráca vedomie o čase a mieste, a dokonca i svoju vlastnú identitu, takže ním môže prestúpiť celkom iná identita“ (Wikipédia). Pokiaľ sa povznesieme nad jej trochu za vlasy pritiahnuté použitie v kontexte najnovšieho predĺženia protiruských sankcií veľvyslancami európskej „dvadsaťosmičky“, potom má definovaný termín k realite až nebezpečne blízko.

Synchronizácia európskych sankcií s americkými

Ako vieme, diplomati členských krajín EÚ v piatok 18. 12. jednomyseľne schválili predĺženie hospodárskych sankcií proti Rusku, zasahujúcich najmä bankový, ropný a zbrojársky sektor Ruskej federácie, o ďalších 6 mesiacov. Konečné rozhodnutie prijala rada EÚ v pondelok 21. 12. formou písomnej procedúry. Opatrenie, europropagandou oficiálne spájané s vlaňajšou „anexiou Krymu“, zasahovaním Moskvy do situácie na východe Ukrajiny, ako i s jej údajným podielom na neplnení mierových dohôd z Minska, má platiť namiesto do 31. 1. až do 31. 7. 2016. Taliansko, ktoré najprv požiadalo o odklad tohto rozhodnutia, nakoniec kapitulovalo a pridalo sa k tupej väčšine.

Ako v následnom rozhovore pre taliansky denník Corriere della Sera uviedla šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová, zmierniť sankcie ako odmenu za spoluprácu Moskvy pri riešení krízy v Sýrii a Líbyi EÚ neplánuje. „Európa má záujem spolupracovať s Ruskom v otázkach, ktoré sú pre nás prioritou. Toto však nikdy nebude ústupkom voči sankciám za Ukrajinu,“ zdôraznila nekonštruktívne talianska eurokratka. Vecná koordinácia a časová synchronizácia poľutovaniahodnej udalosti so sankciami, ktoré hneď na druhý deň (22. 12.) uvalili USA na 34 ruských fyzických a právnických osôb, už ani nestojí za zmienku.

Mechanizmy na vyvodenie personálnej zodpovednosti

Fakt, že Európska únia funguje ako zväzok nesvojprávnych štátov, bezvýhradne a unisono sa podriaďujúcich záujmom na opačnej strane Atlantiku, sa už prijíma ako univerzálna axióma. Nepriateľský postoj voči Rusku je však v konečnom dôsledku samovražedný. Ohrozuje totiž bytostné záujmy Európy a nahráva tým protieurópskym. Slovenskí ústavní činitelia i politicky impotentní eurofunkcionári, ktorým prejavujú lojálnosť a poslušnosť, stále ignorujú princíp, že zahraničná politika štátu nie je ich súkromnou záležitosťou. Sú vari jeho občania rezortu diplomacie, ako aj celej vláde, už celkom ukradnutí?

Na to, aby mohla únia nesúrodých európskych štátov v najbližšom období fungovať efektívne a zmysluplne (ak sa také niečo ešte vôbec dá), musí vyvodiť z toho, čo sa stalo, ponaučenie. Pokiaľ takéhoto samoočistného procesu nie je schopná, čaká ju zánik – či už samovoľný alebo riadený. Môžeme ho nazvať potupný, riskantný, nebezpečný či akokoľvek, v každom prípade to však bude zánik nevyhnutný, logický a najmä zaslúžený. Na troskách skompromitovanej bruselskej eurobyrokracie sa začnú reštituovať životaschopné funkčné modely národných štátov s prezieravo budovanými základmi novej integrácie. To znamená prijatím toho, čo sa osvedčilo, a odmietnutím toho, čo vyvážený rozvoj brzdilo, alebo mu škodilo.

To ale predpokladá vytvoriť mechanizmy na vyvodenie personálnej zodpovednosti na úrovni jednak členských krajín, jednak inštitúcií EÚ. V zozname by určite nemali chýbať Merkelová, Hollande, Tusk, Cameron, Kopaczová, Grybauskaitėová, Schulz, Juncker, Mogheriniová či jej predchodkyňa Asthonová, ktorí svojimi slovami a činmi prispeli k destabilizácii Európy a k ohrozeniu krehkého svetového mieru. A to nehovoríme o politikoch pôsobiacich v rámci mimoeurópskych štruktúr (Porošenko, Jaceňjuk, Obama, Kerry, Biden, McCain, Breedlove, Stoltenberg či jeho predchodca Rasmussen). Dokedy bude medzinárodný trestný tribunál fungovať a konať selektívne?

Zdroj: TASR

Juraj Pokorný
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis