Eurosystém spúšťa projekt digitálneho eura

Rada guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) v júli 2021 rozhodla o spustení výskumnej fázy projektu digitálneho eura, informuje tlačová správa. “V súčasnosti začíname skúmať možné podoby digitálneho eura. Táto fáza začne v októbri 2021 a bude trvať približne dva roky. Základná infraštruktúra digitálneho eura bude zároveň šetrná k životnému prostrediu,” uvádza sa v správe.

„Počas uplynulých deviatich mesiacov sme pokračovali v analýzach, oboznamovali sa s postojmi občanov a odborníkov a experimentovali – a to s povzbudivými výsledkami. Rozhodli sme sa preto posunúť o krok ďalej a projekt digitálneho eura spustiť,“ uviedla prezidentka ECB Christine Lagardová. „Naším cieľom je zabezpečiť, aby mali občania a podniky v digitálnom veku aj naďalej prístup k najbezpečnejšej forme peňazí – k peniazom centrálnej banky“.

Počas výskumnej fázy, v nasledujúcich 24 mesiacoch, sa budú venovať hlavným otázkam koncepcie a distribúcie. Digitálne euro musí podľa ich mienky uspokojiť potreby Európanov a zároveň prispieť k prevencii nezákonnej činnosti, a to bez akýchkoľvek nepriaznivých účinkov na finančnú stabilitu a menovú politiku. Digitálne euro by v každom prípade nebolo náhradou, ale len doplnkom hotovosti.

„Budeme v kontakte s Európskym parlamentom a ďalšími tvorcami politík v Európe a o svojich zisteniach ich budeme pravidelne informovať. Počítame aj s účasťou občanov, obchodníkov a platobného sektora“, uviedol Fabio Panetta, člen Výkonnej rady ECB a predseda pracovnej skupiny na vysokej úrovni pre digitálne euro.

ECB bude počas výskumnej fázy projektu pokračovať v dialógu s Európskym parlamentom a ďalšími európskymi tvorcami politík. Zintenzívni aj technickú spoluprácu na digitálnom eure s Európskou komisiou. Počas tejto fázy sa tiež bude posudzovať možný vplyv digitálneho eura na trh a budú sa hodnotiť rôzne koncepčné možnosti v záujme ochrany súkromia a eliminácie rizík pre občanov krajín eurozóny, sprostredkovateľov i ekonomiku ako celok. Zároveň bude stanovený obchodný model činností, ktoré by v rámci ekosystému digitálneho eura zabezpečovali dohliadaní sprostredkovatelia. Trhová poradná skupina bude počas výskumnej fázy prihliadať na názory perspektívnych používateľov a distribútorov digitálneho eura. Ich názory budú aj predmetom diskusie Rady pre retailové platby v eurách.

V rámci výskumnej fázy sa využijú i výsledky testovania, ktoré počas posledných deviatich mesiacov vykonávala ECB spolu s národnými centrálnymi bankami krajín eurozóny a do ktorého boli zapojení aj predstavitelia akademickej obce a súkromného sektora. Testy boli zamerané na štyri oblasti: register transakcií v digitálnych eurách; súkromie a boj proti praniu špinavých peňazí; kontrola množstva digitálnych eur v obehu; a offline prístup koncových používateľov a podpora inkluzívnosti pomocou vhodných zariadení. Pri žiadnej z posudzovaných koncepčných možností neboli zistené významné technické prekážky.

Pavol Ľupták si myslí, že digitálne Euro bude znamenať koniec starého eura. Je to začiatok nového svetového finančného systému. Centrálne banky už majú takú autonómiu, že to vôbec nebolo oficiálne konzultované so zástupcami vlád EU.

VIDEO:

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1./ Digitálne euro, ecb.europa.eu

2./ Eurosystém spúšťa projekt digitálneho eura, nbs.sk, 15.7.2021

3./ Eurokomisia víta spustenie projektu digitálneho eura, ekonomika.sme.sk, 14.7.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply