Eurozóna rastie najrýchlejšie za posledné dva roky

· Čas čítania: 2 min.

Ekonomika eurozóny vykazuje známky oživenia. V prvom štvrťroku, ktorý bol najlepším štvrťrokom za posledné dva roky, vykázala rast o 0,4 percenta. Silnejší rast Francúzsku a Talianska kompenzoval pomalší rast Nemecka.

HDP eurozóny v ročnom vyjadrení o jedno percento vzrástlo, uviedol v stredu európsky štatistický úrad Eurostat.

Ekonomika krajín EÚ dosiahla v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2014 rast o 1,4 percenta.

Francúzsko dosiahlo v prvom štvrťroku roku 2015 najvyššie tempo rastu za posledné dva roky. V prvých troch mesiacoch vzrástlo HDP krajiny o 0,6 percenta, podľa francúzskeho Národného inštitútu pre štatistiku a ekonomické štúdie.

Ďalším pozitívnym faktorom bol výkon Talianska – HDP krajiny vykázalo prvýkrát od roku 2014 nárast o 0,3 percenta, čo prevyšuje očakávania analytikov o 0,2 percenta. Investori považujú rast talianskej ekonomiky za pozitívny dôsledok reforiem, ktoré zavádza talianska vláda. Európska komisia v utorok zvýšila svoj odhad rastu talianskeho hospodárstva, tretieho najväčšieho v eurozóne, na 0,6 percenta v roku 2015 a na 1,4 percenta v roku 2016.

Vyšší rast Francúzska a Talianska oproti predpovediam vynahradili slabšiu dynamiku v Nemecku.

Výkon nemeckej ekonomiky nesplnil očakávania analytikov, keď vzrástol iba o 0,3 percenta namiesto predpokladaného 0,5 percenta. A to v porovnaní so štvrtým štvrťrokom 2014, kedy najväčšia ekonomika eurozóny vykázala rast o 0,7 percenta.

HDP Grécka, ktoré aj naďalej balansuje na pokraji platobnej neschopnosti, v prvom štvrťroku o 0,2 percenta kleslo.

Európska ekonomika vykazuje rast – vďaka nízkym cenám ropy, oslabeniu eura a programu kvantitatívneho uvoľňovania Európskej centrálnej banky. Tento trend však nemusí byť udržateľný, pokiaľ európske vlády nezintenzívnia hospodárske reformy, varovali politici.

„Silný vietor lacnej ropy, slabšieho eura a oveľa agresívnejšej ECB pomohol celej menovej oblasti, zatiaľ čo ruské riziko ustúpilo a Grécka tragédia nemala veľký dopad mimo samotného Grécka,“ cituje Bloomberg Christiana Schulza, senior ekonóma Berenberg Bank v Londýne.

Európska komisia 5. mája zvýšila predpoveď rastu HDP eurozóny pre rok 2015 na 1,5 percenta.

Preložené z RT

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár