Expert na vesmírny odpad: Nebesia dosiahnu bod zlomu a budú aj straty na životoch

Foto: Space debrisIMAGE SOURCE

 

Približne pred desiatimi rokmi bolo na rôzne obežné dráhy vypustených v priemere 80 až 100 satelitov ročne. Niektoré sa rýchlo vrátili do zemskej atmosféry, zatiaľ čo iné zostanú na obežnej dráhe desiatky rokov.

Teraz sa to zdá zvláštne. Za posledných päť rokov, poháňaných najmä vzostupom komunikačných sietí, ako je Starlink od SpaceX, a šírením malých satelitov, sa počet objektov vypustených do vesmíru dramaticky zvýšil.

V roku 2017 podľa Úradu OSN pre vesmírne záležitosti prekročil ročný počet 300 kusov. Do roku 2020 ročný počet vypustených objektov prvýkrát prekročil 1 000 kusov. Tento rok ich súčet už presiahol 2000. S ďalšími širokopásmovými sieťami z vesmíru, ako je projekt Kuiper od Amazonu, možno očakávať ďalší rast.

Tento radikálne sa zvyšujúci počet satelitov, z ktorých väčšina obieha v okruhu 1 000 km od povrchu Zeme, prichádza v čase, keď je nízka obežná dráha Zeme stále viac zaplnená úlomkami. Napríklad len minulý mesiac sa horný stupeň čínskej rakety Long March 6A nečakane rozlomil po tom, čo dopravil svoj náklad na obežnú dráhu. V nadmorskej výške od 500 do 1 000 km je teraz viac ako 300 kusov sledovateľného odpadu. A v novembri 2021 Rusko zostrelilo svoj vlastný satelit Cosmos 1408, čím na obežnej dráhe vytvorilo viac ako 1000 úlomkov. Medzinárodná vesmírna stanica NASA sa týmto úlomkom musí vyhýbať dodnes.

V určitom bode nebesia hore dosiahnu bod zlomu. Áno, priestor je veľký, ale je tam obrovské množstvo odpadu.

Vedci a inžinieri odhadujú, že existujú státisíce kusov orbitálneho odpadu o veľkosti čučoriedok, ktoré nemožno sledovať. Vzhľadom na ich rýchlosti, ktoré sú mnohokrát vyššie ako rýchlosť zvuku, majú tieto malé predmety kinetickú energiu padajúcej nákovy. Potom sú tu desaťtisíce kúskov stopovateľného odpadu veľkosti softballovej lopty alebo väčšej, ktoré majú kinetickú energiu ako veľká bomba. Zatiaľ čo niektoré z týchto trosiek každý deň vletia do zemskej atmosféry a zhoria, ľudia ich rýchlo nahradia a vytvoria viac.

ROZHOVOR: Ars sa porozprával s Moriba Jah, astrodynamičkou z University of Texas v Austine, aby pochopil túto hrozbu a ako by ľudia mohli svoje činy odčiniť. Moriba Jah je superhviezda v oblasti orbitálneho odpadu a jeden z popredných hlasov, ktoré bijú na poplach pred stúpajúcim prílivom vesmírneho odpadu. Pôsobí tiež ako hlavná vedkyňa pre Privateer Space. Je to spoločnosť, ktorú založili so spoluzakladateľom Apple Computer Steveom Wozniakom, aby sa lepšie zachytili a zdieľali údaje zo sledovania trosiek.

Tento rozhovor bol upravený kvôli prehľadnosti.

Udržateľné alebo nie?

Ars: Vzhľadom na to, čo sa stalo za posledných pár rokov a čo sa očakáva, že príde, myslíte si, že aktivita, ktorú vidíme na nízkej obežnej dráhe Zeme, je udržateľná?

Moriba Jah: Môj názor je, že odpoveď je nie, nie je to udržateľné. Mnohým ľuďom sa celá táto „tragédia obyčajných“ nepáči, ale myslím si, že práve to je to, kvôli čomu sme v kurze. Orbitálny priestor v blízkosti Zeme má svoj koniec. Mali by sme s ním zaobchádzať ako s obmedzeným zdrojom. Mali by sme to spravovať holisticky naprieč krajinami, s koordináciou a plánovaním a podobnými vecami. Ale my to nerobíme.

Myslím, že je to analogické so začiatkami leteckej dopravy a dokonca námornej dopravy a podobných vecí. Je to ako keď máte pár lodí, ktoré prichádzajú na miesto, nie je to veľký problém. Ale keď máte zvýšenú návštevnosť, potom to musí byť koordinované, pretože každý robí rozhodnutia bez toho, aby poznal rozhodnutia, ktoré robia iní v tomto obmedzenom zdroji.

Ars: Je možné riadiť všetku túto premávku na nízkej obežnej dráhe Zeme?

Jah: Momentálne neexistuje žiadne plánovanie koordinácie. Každá krajina má plány bez toho, aby zohľadňovala plány inej krajiny. To je časť problému. Takže to nedáva zmysel. Napríklad, ak by bola len jediná krajina, ktorá by robila veci vo vesmíre, možno je to v poriadku. Ale nie je to tak. Takže stále viac krajín hovorí: „Hej, mám voľné a neobmedzené využívanie vesmíru. Nič mi zákonne neprikazuje hlásiť sa nikomu, pretože som suverénny národ a môžem si robiť, čo chcem.” Myslím, že je to hlúposť.

Ars: V Spojených štátoch práve teraz veľkú časť regulácie satelitnej činnosti vykonáva Federálna komisia pre komunikáciu. Ale zdá sa, že sú dosť pre biznis, takže sú väčšinou povoľní.

Jah: Som tiež zástancom podnikania vo vesmíre. Ide o spôsob, akým to robíme. Nakoniec, na základe medzinárodného práva kodifikovaného v zmluvách a dohovoroch z rokov 1967 až 1972, zodpovednosť za škody a škodlivé zásahy padá priamo na plecia štátov, ktoré sú zmluvnými stranami zmluvy. Takže v konečnom dôsledku sú zodpovedné vlády. Spoločnosti nenesú žiadnu zodpovednosť za svoje správanie. Krajiny áno.

Krajiny sú zodpovedné za autorizáciu a nepretržitý dohľad nad všetkými aktivitami neštátnych aktérov. Vlády, pretože licencujú a povoľujú, musia brať svojich vlastných ľudí na zodpovednosť. To, čo sa musí stať, je, že krajiny musia prijať národné vesmírne zákony, ktoré podnecujú ochranu životného prostredia a udržateľnosť. V podstate musia vyžadovať, aby ľudia, ktorých oprávňujú robiť veci vo vesmíre – firmy alebo čokoľvek iné – dodržiavali tieto zákony a niesli za ne zodpovednosť.

Ars: A čo interakcie medzi krajinami? Čo sa stane, ak satelit SpaceX Starlink zasiahne čínsku vesmírnu stanicu Tiangong a spôsobí vážne škody?

Jah: Spojené štáty sú v podstate zodpovedné za škody spôsobené Číne; spoločnosti nie sú. Takže Čína by mohla ísť do Organizácie Spojených národov a povedať, viete, na základe Dohovoru o zodpovednosti a škode podávam sťažnosť na kompenzáciu. Rámec tam je.

Čo sa dá robiť?

Ars: Spomenuli ste, že vlády musia brať spoločnosti na zodpovednosť. Aké ďalšie rozumné veci by mohli Spojené štáty a iné národy robiť z politického hľadiska?

Jah: Myslím, že pár vecí. Spojené štáty by mohli prevziať vedúcu úlohu v rozvoji obehového vesmírneho hospodárstva, ktoré sa v prvom rade zameriava na predchádzanie znečisteniu prostredníctvom minimalizácie satelitov a rakiet na jedno použitie. Rovnako ako my sa snažíme minimalizovať jednorazové plasty, Spojené štáty by mohli stimulovať minimalizáciu jednorazových satelitov a rakiet, aby boli opätovne použiteľné a recyklovateľné.

Pre tie, ktoré sa nedajú opätovne použiť a recyklovať, potom vytvoríme stimuly pre zodpovednú likvidáciu, ktorá nie je nekontrolovaným opätovným vstupom. Tento rámec pre vesmír je ten, ktorý musia Spojené štáty viesť. Táto myšlienka v skutočnosti podčiarkuje celú vec, ktorá vychádza z Bieleho domu s potrebou servisu, montáže a výroby vo vesmíre. Ak chcete vytvoriť celý tento ekosystém robenia vecí na obežnej dráhe, recyklácie, tankovania, servisu, potom je v podstate potrebná vláda, ktorá zavedie kruhové vesmírne hospodárstvo.

Oficiálnu databázu objektov vo vesmíre tiež vyvíja a udržiava americká armáda, ktorá nie je transparentnou organizáciou z mnohých zrejmých dôvodov. To sa musí previesť na občiansky subjekt. So smernicou o vesmírnej politike č. 3, ktorú Trump podpísal v roku 2018, a niektorými ďalšími vecami, ktoré z toho kongresu nasledovali, existovala myšlienka, že to bude viesť Úrad pre vesmírny obchod pod vedením Richarda DalBella. Ale kde sú jeho peniaze na to?

Kongres sa teda musí skutočne venovať prideľovaniu finančných prostriedkov a poskytovaniu zdrojov Úradu pre vesmírny obchod. Pretože potom môže Office of Space Commerce zdieľať údaje a informácie transparentnejším a slobodnejším spôsobom globálne, s krajinami ako Čína a Rusko. Nedáme im údaje z vojenských senzorov, ale v Spojených štátoch máme komerčné subjekty, spoločnosti, ktoré majú vlastné senzory, radary a teleskopy. My, vláda, kúpime tieto veci a sprístupníme ich ostatným ľuďom na celom svete, aby sme mohli mať kombinovaný súbor dôkazov na monitorovanie vesmíru.

Ars: Je to naozaj o snahe zaviesť normy zdieľania údajov, aby ich nasledovali ďalšie krajiny na celom svete?

Jah: Myslím si, že „normy“ sú vážený pojem, pretože skupiny ľudí chcú byť lídrami v normách a chcú byť lídrami pri zavádzaní toho, čo nazývajú „najlepšie postupy“, čo ma naozaj hnevá. Pretože si myslím, že „osvedčené postupy“ v podstate odcudzujú každého, kto nebol v tej pôvodnej skupine. Myslím si, že „efektívne postupy“ sú lepšie a vyžadujú si inkluzívnosť, čo znamená rozmanitosť, ktorá ovplyvňuje výsledky.

Takže si myslím, že najlepšou cestou vpred, aby som bol k vám úprimný, je začať vzťahy na technickej a vedeckej úrovni. Poznám svojich vedeckých kolegov v Rusku a Číne, vlastne chceme navzájom spolupracovať. Chceme si vymieňať veci, ktoré nemajú žiadnu podobu porušovania národnej bezpečnosti alebo obchodných tajomstiev. Najprv to urobme a experimentálne ukážme, čo je životaschopné a čo nie. A potom táto prax výmeny údajov a informácií spôsobom, ktorý nikomu neublíži, ale v skutočnosti prinesie úžitok, môže viesť k tomu, aby sa vlády spojili. Vlády môžu okolo toho zabaliť rámec, pretože je to už niečo, čo je zavedené a čo sa ľuďom páči.

Ars: Nie je to tak, že by spoločnosti chceli zahlcovať priestor, však? Je v ich najlepšom záujme udržať priestor životaschopný aj pre obchod. Aké stratégie majú vlády na spoluprácu so spoločnosťami v tejto otázke? 

Jah: Mali by sa pozrieť na to, čo bolo doteraz úspešné v odpadovom hospodárstve a ochrane životného prostredia na Zemi. Veci ako dávanie uhlíkových kreditov. Existuje niečo, čomu sa hovorí hodnotenie udržateľnosti vesmíru vedené Svetovým ekonomickým fórom, na ktorého vývoji som sa podieľal. Existuje spôsob, ako okolo týchto vecí zabaliť stimuly. Možno získate daňové výhody. Takže áno, myslím si, že vláda má súbor vecí, ktoré by mohla použiť na motiváciu ľudí, pretože je to v najlepšom záujme všetkých.

Ako zlé to bude?

Ars: Som zvedavý… Čo si myslíte, že sa skutočne vyvinie počas zvyšku tohto desaťročia, pretože ste načrtli niekoľko nádejných stratégií. V USA Wolfov dodatok vylučuje veľa spolupráce, o ktorej ste hovorili – alebo má prinajmenšom určite mrazivý účinok. Čína mala minulý mesiac nekontrolovaný návrat rakety Long March 5. Vidím teda určitý pokrok, ale určite nevidím dostatočný pokrok, ktorý by kompenzoval rýchlosť, ktorou tieto satelity umiestňujeme na čoraz preplnenejšiu nízku obežnú dráhu Zeme.

Jah: Tu som si nasadil svoj realistický klobúk. Myslím si, že stratíme schopnosť používať určité obežné dráhy, pretože nosná kapacita bude presýtená predmetmi a odpadkami. Nasýtená orbitálna kapacita znamená, „keď naše rozhodnutia a činy už nedokážu zabrániť neželaným výsledkom“. Takže ak sa snažíme minimalizovať nutnosť uhýbať z cesty alebo narážať do seba a bez ohľadu na to, čo robíme, nemôžeme sa tomu vyhnúť, znamená to, že pre všetky zámery a účely už táto orbitálna diaľnica nie je použiteľná.

Predpovedám, že sa to stane. A tiež predpovedám, že budeme svedkami strát na ľudských životoch tým, že (1) objekty veľkosti školského autobusu znovu vstúpia a prežijú návrat na Zem a zasiahnu obývanú oblasť, alebo (2) ľudia na tejto vlne civilných a komerčných astronautov budú mať v podstate svoje vozidlo a môžu byť zrazení s nepredvídateľným haraburdím. Predpovedám, že obe tieto veci sa stanú v nasledujúcom desaťročí.

Ars: Takže ak dôjde k jednému alebo obom z toho, a určite si myslím, že je to možné, mohlo by to podnietiť reguláciu a aktivitu potrebnú na očistu toho čo sme spôsobili? Inak povedané, musí sa stať niečo naozaj zlé, kým začneme vážne riešiť tento problém?

Jah: Myslím si, že ak sa stane čokoľvek z toho, čo som práve opísal, napríklad [predmet] veľkosti školského autobusu, ktorý zabije veľa ľudí na zemi, ľudia budú pár týždňov dvíhať ruky v rozhorčení a odsudzovať, a potom to len tak nejako zmizne. Takže áno, je pre mňa ťažké mať nádej. Aká udalosť nás dostane do varu? Existuje environmentálna vec, ktorá sa stala pred rokmi s riekou, ktorá začala horieť…

Ars: Áno, rieka Cuyahoga neďaleko Clevelandu, asi pred 50 rokmi…

Jah: Presne tak. Takže je to ako, koľkokrát sa rieka musí zapáliť, kým ľudia povedia: ‘Ach, toto je problém.’

Zakladatelia Privateer Space, zľava: Moriba Jah, Steve Wozniak a Alex Fielding.
Zakladatelia Privateer Space, zľava: Moriba Jah, Steve Wozniak a Alex Fielding.

Ars: Existuje niečo, čo vám dáva nádej na ďalších päť až desať rokov vesmírnych letov?

Jah: Mnoho ľudí má v tejto otázke pocit zúfalstva. Ale ak ľudia dostanú príležitosť konať empaticky pri riešení problémov, myslím si, že to bude dať. Keď cestujem po svete a rozprávam sa s ľuďmi, hovoria: „Hej, mám naozaj skvelé nápady. Rád by som ich vyskúšal. Čo však nemám, je prístup k údajom a informáciám, aby som mohol vyskúšať svoje nápady.“

To je jedna z vecí, ktoré sa snažíme robiť s Privateer Space. Je to v podstate platformová spoločnosť. Ako sprístupníme dáta a informácie ľudstvu takým spôsobom, aby sme priniesli skvelé nápady a nechali ľudí vyvinúť svoje vlastné aplikácie, ktoré prevýšia čokoľvek, s čím by mohol prísť niekto ako ja? O to sa snažíme.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Eric Berger: Space Debris Expert: Orbits Will be Lost—and People Will Die—Later this Decade, Global Research, 14 December 2022

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply