Festival fantazie v Chotěboři

· Čas čítania: 6 min.

V dňoch od 27.6. do 6.7. sa uskutočnil v Čechách známy a oblastne najväčší festival svojho druhu zameraný na sci-fi, fantasy, horor, stolové hry, mýty, históriu, ale aj vedu a ezoteriku – Festival fantazie. Prebieha predovšetkým formou prednášok, diskusií, workshopov a súťaží. Jeho jedinečnosť spočíva v tom, že väčšinu programu organizujú fanúšikovia pre fanúšikov. Ktokoľvek si môže pripraviť program a ak bude kvalitný, teda odobrený, nič mu nestojí v ceste ho zorganizovať. Samotný Chotěboř, kde festival prebieha, je malé mestečko vo východných Čechách, kraj Vysočina.

To sa na pár dní v roku zmení na baštu priaznivcov tzv. fantastiky. Fanúšikovia chodia často v maskách svojich obľúbených knižných, komixových, filmových a herných hrdinov všade. Na jednej prednáške, už ani nehovoriac ulici, tak môžete stretnúť Leiu zo Star Wars, Spocka zo Star Treku, Daenerys Targaryen z Game of Thrones aj nejakú tú bosorku. Pečené prasa, lacné taxi a kino, pivo Chotěboř, či streľba z luku už klasicky patria k tomuto sústredeniu viacerých conov (od anglického convention – stretnutie fanúšikov).

Cony prebiehajú ako jednotlivé programové línie, ktoré sa odohrávajú v určitých miestnostiach v určitom čase. Napríklad miestnosť 32 v budove Sokolovna hostí od pondelka do nedele OrientCon zameraný na Japonsko, Indiu, Čínu, Južnú Kóreu, atď. Fanúšik tak môže behať medzi miestnosťami podľa konkrétnej prednášky, diskusie, workshopu, či súťaže o ktoré má záujem. O deviatej história tolkienovej Stredozeme, o desiatej zdravé stravovanie, o jedenástej si dá čierne diery a potom sa ide najesť. Poobede pokračuje a ak chce tak oddychuje pri počúvaní kvalitnej hudby, pozeraní trajlerov, či „prekladá“ kartovými, stolovými, konzolovými a počítačovými hrami. Závisí na ňom.

Festivalu som sa zúčastnil už po piaty raz, pričom vždy pozorujem menšie zmeny k lepšiemu. Zrýchlená registrácia, plastové a zatemnené okná v Sokolovne, viac miesta pre väčšie množstvo rôznych herných mašín, odvoz taxíkom z vlakovej stanice zadarmo, širšia ponuka nápojov a jedla, rýchlejšie riešenie technických problémov, atď. Rozhodol som sa preto spraviť rozhovor s jeho zakladateľom Vaškom Pravdom, rodákom z Chotěboře, ktorý ho spolu so svojimi kamarátmi zakladal pred 19-timi rokmi (od roku 1996).

Mali ste na začiatku nejaké očakávania od toho, ako sa bude rozvíjať Festival fantazie?

My jsme se vlastně na začátku sešli se sto fanouškama a chtěli z toho udělat Con a nikdy jsme nepočítali s tím, že se z toho stane něco tak velkýho. I řada jiných věcí vznikala jakoby za pochodu, neplánovaně. Fanoušky nejde nějak ovlivňovat, třeba se jim přizpůsobovat.

Mesto vám poskytuje nejaké prostriedky, alebo vás propaguje? Či to necháva úplne na vás, že spravte si čo chcete?

Město nás nijak nepodporuje, oni by samozřejmě na to mněli jiný názor, protože za podporu už považujou to, že nás nezakážou. My platíme ročně hodně na nájmech a službách. Loni jsme o pomoc nepožádali, tak jsme nedostali nic, letos 5000, ty jsme ani nepřijali. Už jsme se s tím smířili, ale ne že by nás to občas trošku nezamrzelo, protože přinášíme nějakej věhlas a cestovní ruch.

Možno ide aj o to, že je to atypické. Keď vidia ľudí v kostýmoch, tak to pôsobí zvláštne na nich.

Ty kostýmy snad už ani nehrají tak roli, spíš řada lidí si plete sci-fi s Ufo. Pro řadu lidí je to totéž.

Niečo ako Benda a Vesmírni lidé?

Přesně, přesně. Mají k nám pak samozřejmě nedůvěru, ale to se u občanů zlepšuje. Postupně se ten náš obraz jakoby lepší. Protože ty fanoušky na to kolik nás tu je, vlastně nedělaj řádnej bordel. Vesměs se tady vystřídá asi 3500 lidí, co je denně tak 1500 až 2000 lidí. Při 8000 městečku je to celkem dost. Pozvali jsme místní mezi sebe, tak to taky pomohlo.

Pokiaľ ide o program, ten si väčšinou pripravujú fanúšikovia. Je aj nejaká kontrola, aby napríklad nebol nevhodný?

Oni máj obrovskou svobodu. Samozřejmě jsou pravidla, který musejí dodržovat. Řeší se to elektronicky, existuje na to celej organizační web a pak vedoucí jednotlivých linií. Při těch stovkách programů to ani jinak nejde. Jsou tady i programy vhodné až po desáté hodině, to si všechno hlídáme. Jistě i témata ať už v těch seriálech, filmech, hrách, která jsou prostě ňákym způsobem kontroverzní. Jsou tady i přednášky naprosto profesionální a pak i ty hodně amatérsky a zoufale připravení. Část programu děláme vlastníma silami, ale hlavně poskytujeme podmínky, aby si lidi udělali svůj vlastní program.

Rozbehli ste aj ďalšie festivaly, ešte je nejaký špeciál.

Od roku 1999 organizujeme nepravidelně Festival fantazie speciál. Zkoušeli jsme FanCity v Praze, to jsme vydrželi dva roky a potom jsme s tím museli přestat, nebylo to udržitelní. To je práce na víc než plnej úvazek. Zhruba 70, 80 hodin týdně.

Spolupracujete s niekým aj v iných štátoch, nejakými inými festivalmi, napríklad v Poľsku, Nemecku, či na Slovensku?

My spolupracujeme s Robertem Žitňanem ze Slovenska, z jeho sérií akcií. Ať už je to ADVIK, GAME EXPO a AnimeSHOW a pak Comics Salon a IstroCon. Trochu spolupracujeme s KoprConem. Spolupracovali jsme různě s různými dalšími akcemi, ale výraznější spolupráci nemáme s nikým, protože jsme pak nenašli způsob jak si pomáhat. Na českej con přijdou maximálně Slováci, Poláci už ne a obráceně taky.

Páči sa mi a je zaujímavé, že sem prišli aj zástupcovia z matematicko-fyzikálnej fakulty Karlovej univerzity. Som ani neočakával, že bude taká návštevnosť, že to ľudí zaujíma.

Zaujímá a i historie, oni tady jsou lidé i z Filozofické fakulty, nejenom z MatFyzu. Ti co třeba mněli přednášky o Tolkienovy, protože tam prostě jsou ty témata. Konec konců matematika i fyzika k sci-fi patří, výpočetní technika.

Neskôr ste pridali aj pohybové aktivity navonok, aby si ľudia troška oddýchli.

Přidali jsme MoveCon a OutCon protože řada lidí se potřebuje protáhnout a je to zajímavý, třeba i pro lidi, kteří přijdou jako partneři fanoušků. Nezajímá je sci-fi, fantasy, tak se jdou prostě naučit ňáky tanec, nebo si zastřílet z luku, nebo něco podobného.

Ďakujem za rozhovor.

Já taky díky.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár