Francúzsko v plameňoch: 300-tisíc ľudí protestuje v uliciach proti antisociálnym opatreniam vlády

Add Comment

Koniec mája 2016 sa vo Francúzsku nesie v znamení masívnych štrajkov a protestov. V uliciach Paríža znie Internacionála, Marseillaisa a revolučné pesničky. Všade vidno červené vlajky a spravodlivý hnev ľudí.

Francúzsky ľud protestuje proti plánovanej reforme zákonníka práce (Hollande za návrhom stále stojí). Podľa informácie odborov podporilo vo štvrtok protest po celej krajine 300-tisíc účastníkov. Slovenské mainstreamové médiá o tom, samozrejme, neinformujú, alebo ak, tak len marginálne. Výnimkou sú paradoxne HN a Topky (treba však povedať, že keby išlo o farebnú revolúciu, bolo by na každom serveri 10 článkov a online prenos). Ako ilustráciu pridávame obrázok porovnania správ z Aktuality.sk (celý deň správou dňa Jaslovského „článok“) a prenosov RT. O situácii teda informuje televízia RT, ktorá v týchto chvíľach ako jediná známa poskytla živý prenos s drsnými zábermi štátnej represie.

 

 

Prezident Francúzskej republiky François Hollande sa vyhovára na zabezpečenie dobrého fungovania hospodárstva a upustiť od plánovanej reformy sa nechystá. Je ďalším príkladom nefunkčnosti a podvodnosti tzv. štandardnej sociálnej demokracie v Európe a jej neoliberálnej transformácie.

Do štrajku sa pridali zamestnanci jadrových elektrární a rafinérií. Pre ľudí totiž reforma znamená prepúšťanie a okresanie práv zamestnancov. Vo Francúzsku je nedostatok pohonných hmôt a prvýkrát od roku 2010 ich využívajú zo strategických zásob.

Ďalšie protesty a celonárodná manifestácia sa pripravuje v Lyone, Marseille a Rennes. Sú ohlásené na 14. júna.

Grécko, Čierna Hora, Srbsko, Británia, Island a tentoraz Francúzsko. Systém už melie z posledného.

Lukáš Perný
Snažím sa hľadať pravdu a bojovať za lepší a spravodlivejší svet. Nosiť svetlo poznania aj v čase všeobecnej tmy.

Pridaj komentár

  & Časopis