Francúzsko v rusko – americkom zveráku

· Čas čítania: 4 min.

Francúzsko – ruský kontrakt na dodávku dvoch bojových lodí triedy Mistral, ktoré môže prevážať na palube tanky a vrtuľníky, prekáža Bielemu domu. Francúzsko nemá ľahkú pozíciu ako členská krajina NATO, americký spojenec a v rámci protiruskej kampane v súvislosti s ukrajinskou krízou ako nespoľahlivý vojensko – politický partner. Na druhej strane je tu zmluva s Ruskom podpísaná ešte v roku 2011, dávno pred udalosťami na Ukrajine a ekonomické výhody kontraktu s Moskvou, prípadne negatívne následky pri porušení a nedodržaní zmluvy. Nespokojnosť Baracka Obamu na jednej strane a Putinovo naliehanie na dodržanie záväzkov na druhej strane. Paríž má dilemu a francúzsky prezident Francois Hollande taktizuje. 

Hollande po skončení samitu G7 v Bruseli vyhlásil, že zmluva môže byť zmarená, len ak budú proti Rusku zavedené celoeurópske ekonomické sankcie. Vlastne sám naznačil riešenie, ktorému by sa najradšej vyhol. Ak nebudú celoeurópske ekonomické sankcie zavedené do októbra, prvá z dvoch lodí putuje do Ruska. Washington by však mohol stupňovať tlak na Európsku úniu, aby nastúpila na tvrdý protiruský kurz a prehlbovala ekonomickú roztržku. Francúzska strana v prípade zmarenia zmluvy nielenže nahradí cenu lodí, ale bude musieť zaplatiť aj pokutu. Na to však NATO nedoplatí, ale zaplatí za to francúzska ekonomika, pričom ju strata poriadne zasiahne, ako to potvrdzujú francúzske zdroje.  

Obe plavidlá majú byť dodané do čiernomorských prístavov na Kryme. Prvá loď s názvom Vladivostok má termín dodávky do posledného štvrťroku 2014. Druhá, pomenovaná po krymskom prístave Sevastopoľ, má byť dodaná do roku 2016. Pritom ide o kontrakt vo výške 1,2 miliardy eur.  

Ruský prezident Vladimir Putin v rozhovore pre televíznu stanicu TF1 zopakoval, že Rusko bude v prípade zrušenia predaja požadovať späť svoje peniaze: „Očakávame, že naši francúzski partneri dodržia zmluvné záväzky, a pokiaľ všetko pôjde tak, ako sme sa dohodli, nevylučujeme možnosť ďalších objednávok a nie iba vo vojenskom lodiarstve.“ Moskva má záujem posilniť vzťahy s Francúzskom v oblasti letectva, civilného lodiarstva i v iných odvetviach. Ruské médiá uviedli, že Moskva už zaplatila  za lode triedy Mistral 700 miliónov eur.  

Podľa BBC šéf francúzskej diplomacie Laurent Fabius potvrdil dodržanie predaja vojnových lodí Rusku: „Zmluvy boli podpísané v roku 2011, znamenajú veľký počet pracovných miest a budú splnené.“

Agentúra Reuters minulý mesiac s odvolaním sa na nemenované francúzske diplomatické zdroje uviedla, že Paríž bude pokračovať v predaji lodí Rusku, pretože zrušenie kontraktu by spôsobilo väčšie škody Francúzsku ako Rusku. Nemenovaný zdroj uviedol: „Kontrakt je zaplatený a keby sme ho nedodržali, prišiel by finančný postih. Pokutu by dostalo Francúzsko. Je priveľmi jednoduché žiadať, aby sa Francúzsko vzdalo tohto predaja.“ 

Najväčším kritikom Paríža je samozrejme Biely dom zo svojich geostrategických dôvodov a v rámci ťaženia proti Rusku a s ním aj Poľsko, toho času najvernejší európsky stúpenec akýchkoľvek amerických plánov. Šéf poľskej diplomacie Radoslaw Sikorski pre denník Le Monde odpovedal na otázku, či má Francúzsko dodať Rusku lode Mistral: „Nie, pretože ruskí generáli už vyhlásili, na aké ciele chcú tieto lode využiť – na ohrozovanie susedov Ruska v Čiernom mori. A ide o partnerské krajiny Európy.“

Proukrajinskí blogeri sa rozhorčujú, že francúzske kšefty sú dôležitejšie ako ukrajinské životy. Má to jeden háčik – kyjevská vláda je momentálne americkým chránencom a pre U.S. kšefty trpí a krváca celá planéta už dlhé roky. Navyše v trhovej demokracii je kšeft a z neho poriadny zisk najvyššou hodnotou, či už na regionálnej alebo na globálnej úrovni. Takže čomu sa možno ešte čudovať. Navyše je tu ešte jeden moment. Francúzsko by mohlo po dlhej dobe pokračovať v degaullovskej tradícii neohýbania chrbta pod americkým bičíkom, ako to dnes predvádza poľská politická garnitúra, ktorá sovietsky diktát nahradila novým, trendovým.                    

Zdroj: BBC, ITAR-TASS, TF1, Le Monde, Reuters

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár