Globálne banky by v prípade „Brexit-u“ mohli opustiť Spojené kráľovstvo

Add Comment

Hlavné svetové banky by mohli opustiť Londýn v prípade, že budú obyvatelia Británie hlasovať za to, aby v roku 2017 opustili EÚ, varovala ratingová agentúra Standard & Poors. Možnými novými sídlami bánk by sa stali Paríž, Dublin alebo Frankfurt.

„Banky sídliace v UK používajú oprávnenie Spojeného kráľovstva poskytovať bankové a obchodné služby v rámci EÚ a Európskeho hospodárskeho priestoru. Bez tohto oprávnenia existuje riziko, že by dosť veľkých svetových bánk mohlo viesť svoje podnikanie prostredníctvom iných európskych finančných centier,“ uvádza sa v správe.

Správa hovorí, že Londýn by si aj v prípade, že Británia opustí EÚ, tzv. „Brexit-u,“ naďalej  udržal svoj status svetového finančného centra.

Zasiahlo by to však ekonomiku Spojeného kráľovstva, keďže finančné služby poskytujú asi 1,4 milióna pracovných príležitostí a prilákali obrovskú časť priamych zahraničných investícií (PZI), dodal S & P.

„Finančné služby pritiahli do spojeného kráľovstva 30 percent z prílevu priamych zahraničných investícií, čo zodpovedá 17 percentám HDP. Takmer polovica priamych zahraničných investícií do sektoru finančných služieb vo Veľkej Británii pochádza od investorov z EÚ,“ píše sa v správe.

Brexit môže mať za následok veľké škody na súčasnom britskom obchodnom prebytku v oblasti poisťovníctva a finančných služieb predstavujúcom viac ako 3 percentá HDP, povedal Frank Gill, kreditný analytik Standard & Poors.

Dopad na ekonomiku Spojeného kráľovstva závisí v rozhodujúcej miere od toho, aké alternatívne opatrenia o voľnom obchode by mohla britská vláda poskytnúť svojim partnerom v EÚ v prípade, že odíde, dodal Gill.

V minulom roku predstavoval britský vývoz do EÚ takmer 50 percent z celkovej hodnoty vyvážaného tovaru a služieb, ktorá predstavuje 359 mld. dolárov. Zahraničné spoločnosti pôsobiace vo Veľkej Británii majú bezcolný prístup k 500 miliónom spotrebiteľom v 28 krajinách.

S & P je jediná ratingová agentúra, ktorá udelila Veľkej Británii rating AAA a už varovala Spojené kráľovstvo, že by o tento  štatút mohlo prísť v prípade, že výsledkom referenda, naplánovaného na koniec roka 2017, bude rozhodnutie odísť z EÚ.

Niektoré veľké banky sa už na odchod z Londýna začali pripravovať.

Americká Citigroup premiestňuje sídlo svojho európskeho retailového bankovníctva do Dublinu, aby tak znížila svoje náklady.

Najväčšia európska banka HSBC má v úmysle sa sústrediť na rýchlejšie sa rozvíjajúce ázijské trhy. Banka taktiež plánuje presunúť svoje sídlo z Veľkej Británie. Konečné rozhodnutie padne na konci tohto roka. Značka HSBC a logo zmizne z britských hlavných ulíc, a nahradí ho Midland Bank, ktorú HSBC získala v roku 1993.

Deutsche Bank skúma vplyv britského odchodu z eurozóny na podnikanie spoločnosti v krajine a zvažuje presun pracovných príležitostí do Nemecka, uviedla spoločnosť v máji.

Preložené z RT

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

  & Časopis