Gordon Duff: britský agenti chcú bojom proti terorizmu riadiť 100 miliardový drogový priemysel

· Čas čítania: 2 min.

Britská zahraničná spravodajská agentúra plánuje vyslať do Afganistanu ďalších agentov, aby riadili 100 miliardový drogový priemysel, tvrdí americký politický komentátor.

Gordon Duff, vedúci redaktor Veterans Today to v utorok poznamenal počas rozhovoru s Press TV, dva dni po tom, ako The Telegraph odhalil vo svojej správe, že Secret Intelligence Service (SIS), známa tiež ako MI6, vzniesla požiadavku na ďalší personál z iných spravodajských služieb pre Afganistan po tom, ako britské jednotky opustia krajinu v roku 2014.

„Myslím, že sa chystajú do Afganistanu pomáhať riadiť drogový priemysel, ktorého ročný obrat je 100 miliárd dolárov, presúvať heroín cez Afganistan, spravovať bankové prevody heroínového priemyslu prostredníctvom londýnskych bánk.  Nedokážem si predstaviť nič iné, čo by tam mohli robiť“ povedal Duff.

„Neexistuje žiadna história terorizmu zahŕňajúca Afganistan a Britániu alebo Afganistan a Spojené štáty, to bolo dávno vyvrátené, toto  bolo odhalené pred viac ako desiatimi rokmi“ dodal.

Spojené štáty a ich spojenci napadli Afganistan 7. októbra 2001 v rámci Washingtonom nazvanej vojny proti terorizmu. Útok odstránil Taliban od moci, ale ani po viac ako 12 rokoch neboli zahraničné jednotky schopné obnoviť bezpečnosť v krajine.

V súčasnej dobe je v Afganistane viac ako 100.000 zahraničných vojakov. USA oznámili plány na stiahnutie všetkých zahraničných bojových jednotiek do konca roka 2014.

Odkedy začala Američanmi vedená vojna je produkcia ópia v Afganistane na vzostupe pričom táto stredoázijská krajina produkuje približne 90 percent svetového ópia

Niektoré správy Organizácie Spojených národov hlásia, že afganské ópium má na svet hrozivý dopad a v spotrebiteľských krajinách zabíja tisíce ľudí.

V komentári týkajúcom sa obdobia zapojenia sa amerických  a britských spravodajských agentúr do obchodu s drogami Duff odpovedal: „CIA , MI6 a ďalšie spravodajské služby rozbehli obchodovanie s drogami vo svete, od vietnamskej vojny“.

„Britské spravodajské služby rozbehli svetový obchod s drogami v roku 1840 v čase Ópiových vojen“ uviedol s odkazom na Anglo-čínskej vojny (1839-1860) a na obchod s ópiom medzi Čínou a Veľkou Britániou.

„Celosvetový obchod s ópiom a heroínom riadili vždy. Je to niečo, čím je Britská ríša známa. Briti začali ópiovú produkciu v Afganistane. Je to ich priemysel. Robia ho viac ako sto rokov a je veľmi ziskový. Ten financuje všetky ich činnosti a nie je žiadny dôvod na to, aby ho chceli zanechať“

Preklad z presstv

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár