Holandské riešenie pomáha seniorom a zároveň študentom

· Čas čítania: 2 min.

Vysokoškolákom v malom holandskom mestečku  ponúkli možnosť bývať v sanatóriu pre seniorov bez povinnosti platiť nájomné. Študentom poskytli byty v objekte a jedinou požiadavkou voči nim je, aby strávili aspoň 30 hodín mesačne so staršími obyvateľmi, podľa PBS NewsHour.

Program uviedli do života potom, čo sa študent na neďalekej škole sťažoval na podmienky bývania a začal s opatrovateľským domom spolupracovať na vytvorení programu, uvádza správa.

Šesť študentov žije medzi 160 seniormi v opatrovateľskom dome Humanitas v meste Deventer, ktoré je predmestím Amsterdamu, povedal hovorca NewsHour.

Sledujú spolu s nimi športové prenosy, zúčastňujú  sa narodeninových osláv a poskytujú im spoločnosť, vďaka  ktorej sa cítia menej osamelo.

 „Študenti sem prinášajú vonkajší svet, v ich vzájomnom kontakte je veľa tepla,“ povedal hovorca.

Pokiaľ vysokoškoláci seniorov nerušia, nemajú stanovené žiadne iné pravidlá. Môžu slobodne  prichádzať a odchádzať, ako sa im zapáči.

Štúdie ukázali, že seniori, ktorí sú obklopení ostatnými, najmä mladšími ľuďmi, žijú dlhšie a sú zdravší, podľa správy uverejnenej vo Fox News v roku  2012.

Holanďania nie sú jediní, ktorí využívajú výhody tohto typu programu. Vytvorili ich aj domy s opatrovateľskou službou vo Francúzsku, Španielsku a dokonca v Ohiu, podľa Medzinárodnej asociácie pre domovy a služby pre starších.

Keďže výška školného, ubytovania a stravy na amerických súkromných vysokých školách stúpla až na cca 51 000 dolárov, tento fakt by v niektorých amerických mestách bol potenciálne dobrým argumentom pre to, aby zvážili zavedenie podobných programov.

Preložené z Axisoflogic.com

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár