Hovorca Snemovne reprezentantov tvrdí, že bez Obamovej snahy vyjednávať nedôjde k oživeniu vlády

Hovorca Snemovne reprezentantov, John Boehner v nedeľu uviedol, že Snemovňa nezvýši dlhový strop ani sa nepokúsi oživiť vládu, pokiaľ prezident Barack Obama neprejaví vôľu zasadnúť za jeden rokovací stôl. Boehner pre televíziu ABC povedal, že prezident má jeho telefónne číslo a všetko čo stačí urobiť, je zavolať.

Vo svojom prvom širšom televíznom interview od utorňajšej odstávky vlády neoblomný Boehner zvalil vinu za fiškálnu patovú situáciu na Obamu, ktorý, naopak, odmieta diskutovať s Republikánmi dovtedy, dokým neobnovia doterajšiu funkčnosť vlády na súčasnej výdavkovej úrovni.

Podľa hovorcu Snemovne ale prezident nemôže len tak odmietať rokovania. Boehner totiž tvrdí, že samotní Republikáni nemajú dostatok hlasov, aby znovu uviedli vládu do chodu.

Demokrati ale toto tvrdenie označili za nepravdivé, keď uviedli, že 195 z nich spolu s 21 republikánmi je pripravených hlasovať za opätovné spustenie vlády.

Demokrat za štát New York, Chuch Schumer, sa domnieva, že by sa malo hlasovať a potom by sa ukázalo, kto má pravdu a aký bude reálny výsledok.

Boehner ďalej uviedol, že s ostatnými členmi Snemovne pracuje na stratégii spojenia vládneho financovania s novým zákonom o zdravotnej starostlivosti, nazvanom Obamacare, ktorého veľká časť už vstúpila do platnosti v utorok. Niektorí Boehnerovi spolustranníci sa domnievajú, že sa vydal po ceste, voči ktorej sám protestuje, na príkaz konzervatívneho spektra Republikánov.

Boehner tvrdí, že na stratégii sa so svojimi spolupracovníkmi dohodol jednohlasne. Zákon o zdravotnej starostlivosti z dielne Obamu nazval „zákonom, ktorý si Američania nechcú a nemôžu dovoliť“ a dodal, že členovia Snemovne sú jednoducho proti takémuto konaniu.

Podľa Boehnera je spravodlivosť pre ľudí v rámci zdravotnej starostlivosti všetko, o čo Republikánom ide.

Americký Kongres musí do 17.októbra zvýšiť dlhový strop krajiny, nakoľko po tomto termíne vyprší možnosť požičiavať si peniaze. Ak by sa tak nestalo, Spojené štáty by  vôbec po prvý raz v histórii upadli do stavu platobnej neschopnosti.

Aj keď Obama uviedol, že o zvyšovaní dlhového stropu rokovať nebude, podľa Boehnera tak musí urobiť. Jeho odmietavý postoj stavia Spojené štáty do rizika, nakoľko dlhový strop sa už nebezpečne približuje.

Preklad z mcclatchydc.com

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár