INFOVOJNA – CENZÚRA A VOJNA PROTI SLOBODE SLOVA?

Foto: Ondrej Ďurica, podpredseda a hovorca hnutia Republika

AutorOndrej Ďurica,
podpredseda a hovorca hnutia Republika

Niekedy nám ubližujú vlastní. Alebo sme si len naivne mysleli, že sú to vlastní? 

Posledné dve kampane boli pre hnutie Republika veľmi intenzívne najmä z pohľadu kontaktu s voličom. Vstúpil však do toho atentát na premiéra, ale aj objektívne okolnosti, všeobecne slabší záujem o eurovoľby, či nedávne prezidentské voľby.

To, že Republika nedostávala priestor v štandardných médiách a naše pozvania sa vždy vo finále zúžili len na zákonom stanovené relácie nás neprekvapilo.

Navyše sa jedná väčšinou o súkromné televízie.

Hlad po pravde a záujem o vlastencov pôsobiacich či už v politických stranách, rôznych združeniach alebo samostatných aktivistov dal pred časom priestor pre vznik a posilnenie alternatívnych médií.

Tie ponúkli to, čo ľudia hľadali a nedostali v tých komerčných.

Ich sledovanosť stúpala, rovnako ako ich vplyv na kampaň.

Vlastenci sa prirodzene stali pravidelnými sledovateľmi týchto médií, pretože v nich na rozdiel od tých mainstremových neexistovala cenzúra.

Naviazali na seba veľkú skupinu ľudí a ich vplyv na toto prostredie bol čoraz väčší.

Pochopili to aj iné strany a politici, ktorí boli pred rokmi, paradoxne na celkom inom brehu a vďaka ktorým sa práve vlastenci museli zavrieť do akejsi bubliny, kde si začali budovať svoj vlastný priestor. Aj ten mediálny.

Veci sa začali viditeľne a zásadne meniť v kampani pred parlamentnými voľbami v septembri 2023.

Časť alternatívy ovládli účasťou v reláciách politici, ktorí dlhé roky nepatrili svojim programom k vlasteneckému táboru. Práve naopak.

O ich vládach by sme mohli písať knihy, ale to nie je v tejto chvíli dôležité.

Každý robíme chyby a každý máme mať šancu stať sa lepším, tak snáď ju nezahodia.

Problém je ale inde.

Republika sa odrazu prestala v niektorých médiách objavovať úplne. Republika nebola pozývaná napriek tomu, že jej prieskumy dávali okolo 10 percent a jej obľúbenosť vo verejnosti rástla.

Celkom nepochopiteľne sa začala v niektorých alternatívnych médiách kampaň proti Republike.

Ukážkovým príkladom je dodnes Infovojna.

Niekoľko relácií komentovali Republiku, jej vznik, politickú činnosť, výsledky a dôvody prečo sa nám tak darí.

Klamstvá a spochybňovanie sa opakovali do takej miery, že sme sa rozhodli požiadať o priestor, kde by sme veci objasnili a dali na pravú mieru. Nemohli sme počúvať tie hlúposti a neustále dohady od ľudí, ktorí o nás nič nevedeli a veci opisovali nepravdivo.

Tento priestor sme samozrejme nedostali a dôvod je naozaj detinský a smiešny.

Republiku vraj nepozvú, pretože Milan Mazurek na ich adresu pred rokmi povedal niečo, čo sa ich dotklo.

Napriek tomu sme ponúkli verejné ospravedlnenie za hriechy minulosti a podali ruku k ďalšej spolupráci.

Bolo pred parlamentnými voľbami a my sme chápali, že ľudí treba spájať a mobilizovať. Nie rozdeľovať a štvať proti sebe.

Toto ale zrejme nechápali všetci rovnako. Čoraz častejšie to vyzerá tak, že úlohou niektorých je vyvolávať konflikty, úspech vlastencov spochybňovať a keď sa Republike darí, povedať že je to projekt Bruselu, globalistov, medzinárodného sprisahania atď.

Jednoducho, Republika vystrelila ako mladá, nová strana s ľuďmi, ktorých vlastenectvo nebolo možné spochybňovať a jej raketový nástup sa mnohým nepáčil. Bolo treba niečo urobiť.

Šírili sa teda hlúposti a niektoré „alternatívne médiá“ v tom zohrali veľkú úlohu.

Verili sme, že je to z neznalosti veci a ponúkli svoju účasť a vysvetlenie.

Ich dvere pre nás ale zostali naďalej zatvorené a kampaň proti Republike pokračovala.

Odmietnutie dať priestor Republike je o to zarážajúcejšie, že ho tieto médiá neposkytli ani tým, ktorí boli na kandidátnej listine ako nezávislí. Ich názory a popularita v slovenskej spoločnosti rozhodne nie sú zanedbateľné, či už hovoríme napríklad o Anne Belousovovej, Tiborovi Eliotovi Rostasovi, ktorí aj napriek odmietaniu Infovojna a spol. získali množstvo preferečných hlasov.

Nepochybujeme o tom, že národno-vlasteneckí kandidáti, ich názory a vízie by poslucháčov Infovojny nesporne zaujali, keďže poslucháčmi sú prevažne ľudia, ktorí majú hodnotovo blízko k pronárodným ideám. Infovojna tak neumožnila svojmu vlastnému publiku, aby si malo možnosť vypočuť kandidátov, aj nezávislých kandidátov a vo výsledku tak vytvorila presne to, čím opodstatňovala svoj vznik: selektívny prístup a cenzúru.

Ak by Infovojna neuplatňovala cenzúru, je viac než pravdepodobné, že by sa to odrazilo na výsledkoch volieb, kde by národno-vlastenecké sily mohli dosiahnuť ešte výraznejší výsledok.

Bola to však práve Infovojna, ktorá svojich poslucháčov odmietla zoznámiť s kandidátmi za Hnutie Republika a vo výsledku tak defacto umožnila vyššie percentuálne skóre progresívcom a iným na úkor potenciálne vyšších percent pre pronárodný tábor.

Je skutočne cenzúra Infovojny to, čo oceňujú jej vlastní poslucháči a podporovatelia? Nejde svojim selektívnym prístupom priamo proti nim?

Možno to nebola neznalosť veci, ale plánovaná a dobre nastavená iniciatíva s cieľom oslabiť Republiku a pomôcť tým, ktorí to vedeli štedro oceniť.

Autor: Ondrej Ďurica, podpredseda a hovorca hnutia Republika

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár