Japonskému premiérovi TPP vyhovuje

· Čas čítania: 2 min.

Japonský premiér Šinzó Abe chce schváliť obchodnú dohodu Transpacifické partnerstvo (TPP) aj napriek sľubu novozvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa, že USA od nej odstúpia.

„Nemusíme sa nechať ovplyvňovať inými krajinami a slepo ich nasledovať. Japonsko sa musí riadiť vlastnými názormi a presvedčeniami. Nemôžeme ustupovať či váhať,“ povedal Abe na plenárnom zasadnutí japonskej hornej komory parlamentu. Japonská parlamentná opozícia však ostro kritizuje prístup vlády, pričom jej politiku v oblasti TPP považuje za „totálne zlyhanie“. Dohodu predtým schválila dolná komora parlamentu, v ktorej tvorí väčšinu vládnuca koalícia Liberálno-demokratickej strany, rovnako ako v hornej komore.

Donald Trump minulý týždeň sľúbil, že USA odstúpi od TPP, o ktorej uzavretí rokovalo dvanásť zúčastnených krajín až sedem rokov. Podľa Trumpa je dohoda pre USA „potenciálnou katastrofou“, pretože znižuje konkurencieschopnosť krajiny a berie pracovné miesta Američanom. Vo februári dohodu podpísali USA, Japonsko, Malajzia, Vietnam, Singapur, Brunej, Austrália, Nový Zéland, Kanada, Mexiko, Čile a Peru.

Cieľom TPP je posilnenie väzieb medzi partnermi, pokrývajúcimi asi 40 % svetovej ekonomiky, rovnako ako podpora rastu znížením ciel. Ku kľúčovým opatreniam členov patrí  zavedenie jednotných pracovných a environmentálnych noriem, ochrana autorských práv a patentov a niektoré ďalšie opatrenia právnej ochrany.Japonský premiér pripustil, že bez účasti USA stráca TPP zmysel.

Zdroj: https://www.rt.com/business/368413-us-abe-trump-ttp/

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár