Jeff Bezos prerástol Amazon a siaha po hviezdach

· Čas čítania: 6 min.
Ilustračné foto: Shutterstock

Rebríček najbohatších osôb sveta The Bloomberg Billionaires Index, ktorý vydáva finančný portál Bloomberg, zaznamenal vo štvrtok záchvev na prvej, najprestížnejšej priečke. „Starousadlíka“ Billa Gatesa vystriedal na necelý deň Jeff Bezos, zakladateľ amerického internetového obchodu Amazon.com. V piatok, po poklese hodnoty akcií Amazonu, sa Bill Gates vrátil „na svoje miesto“ a všetko späť do starých koľají.

Rebríčky účastníkov extraligy nenájdeme

I tak stojí za námahu zobrať si pod lupu vzostupnú trajektóriu 53-ročného šéfa a najväčšieho akcionára Amazonu. Spomínaný portál The Bloomberg Billionaires Index momentálne oceňuje jeho imanie, pozostávajúce z akciových podieloch vo viacerých spoločnostiach, na vyše 87 miliárd dolárov. V rebríčku nenájdeme meno zakladateľa finančného spravodajského kolosu Bloomberg. Michael Bloomberg figuruje samozrejme v inom, nemenej sledovanom zozname top miliardárov. Publikuje ho server Forbes.com na portále The World’s Billionaires, kde bývalý starosta finančnej metropoly USA i sveta New Yorku sedí na desiatej priečke s majetkom v hodnote necelých 48 miliárd dolárov. Bezosa tam oceňujú ako tretieho s „iba“ necelými 73 miliardami, ale o to nejde.

Dôležitejšie bude všimnúť si v „poradovníku zazobancov“ v Bloomberg Billionaires Index rubriku „$ YTD change,“ čiže sledovanie medziročných pohybov. Bezos zbohatol za rok bezmála o 22 miliárd dolárov. Nik v rebríčku nezaznamenal taký výrazný skok, s výnimkou Marka Zuckerberga, šéfa sociálnej siete Facebook. Ten sa vyšvihol na piate miesto v tabuľke a jeho vzostupná dráha bude nesporne pokračovať. Rovnako ako dráha siedmeho Larryho Ellisona, zakladateľa databázového konglomerátu Oracle, nehovoriac o deviatom Larrym Pageovi a jedenástom Sergejovi Brinovi, spoluzakladateľoch všadeprítomnej chobotnice Google.

Predmetom mediálneho záujmu je ale v tejto chvíli Bezos. Definitívne zakotvil medzi predstaviteľmi celej tejto miliardárskej smotánky z oblasti informačných technológií. Práve do nej vkladá nemalé prostriedky nadnárodný kapitál a finančnícka aristokracia. Stoja na špici mocenskej vertikály a chlapcov, ktorí pred štvrť storočím zakladali tzv. garážové počítačové a softvérové firmy a odvtedy neskutočne zbohatli, používajú ako nástroje na plnenie svojich dlhodobých svetovládnych projektov. Rebríčky miliardárov vydávané informačnými servermi Forbes a Bloomberg publikujú len zoznamy tých, ktorí si to želajú, alebo proti tomu nenamietajú. Hŕstka najprominentnejších rodín, ktoré ovládajú bankový svet, vydávanie peňazí a peňažné toky, hrá globálnu extraligu na úrovni nie miliardárov, ale bilionárov. O masovú publicitu nestojí.

Dravci, ktorých vidno

Dravého Bezosa si hodno povšimnúť z viacerých dôvodov. V Seredi má na jeseň otvoriť prevádzku logistické centrum spoločnosti Amazon. Ak všetko dobre pôjde, zamestná zhruba tisícku pracovníkov. Nie všetci si dajú tú námahu, aby zistili, že Medzinárodná konfederácia odborových zväzov ITUC udelila Bezosovi neslávny titul najhoršieho šéfa (World’s Worst Boss). Nemeckí zamestnanci Amazonu sa sťažovali okrem iného na to, že sa s nimi zaobchádza ako s robotmi, a nie ľuďmi. O takmer otrockej práci sa píše i na českojazyčnej Wikipédii na základe reportáže BBC publikovanej v novembri 2013 na portále iDnes.cz, toto:
„Ve skladu britského internetového obchodu Amazon je před Vánocemi skutečně rušno. Firma musela v Británii přijmout 15 tisíc agenturních zaměstnanců, aby zvládla plnit objednávky zákazníků.
Jedním ze skladníků se na noční směnu stal reportér BBC Adam Littler (23), který si dění natáčel na skrytou kameru. Michael Marmot, uznávaný britský odborník na problematiku stresu v zaměstnání, po zhlédnutí filmu soudí, že tato práce může způsobit duševní onemocnění.
„Charakteristika této práce a předložené důkazy ukazují na zvýšené riziko vzniku mentálního a fyzického onemocnění,“ zhodnotil profesor pro BBC. Amazon namítá, že bezpečnost zaměstnanců je na prvním místě. Práce je podle firmy „podobná zaměstnáním v mnoha dalších továrnách a nepředstavuje rizika dušeních a fyzických chorob.“
17 kilometrů za směnu
Skladník v utajení Littler dostal funkci sběrače, kteří musí na téměř 80 tisíci metrech čtverečních rychle plnit objednávky. Co má kde vzít a naložit do vozíku, se dozvídal v hlášeních do sluchátek. Na splnění úkolu měl v průměru 33 sekund. „Sami nemyslíme, možná nám nevěří, že toho jsme jako lidé schopni,“ zhodnotil Littler, který sám sebe v práci popsal jako robota.
Skener, který měl reportér; alias skladník k dispozici, změřil jeho efektivitu a výsledek poslal manažerům. Byl však příliš nízký a bylo mu řečeno, že může čelit disciplinárnímu řízení.
„Nachodil jsem téměř 11 mil (17,6 km, poznámka redakce). Jsem absolutně rozbitý. Abych byl upřímný, nejvíc mě trápí nohy,“ dodal Littler po více než desetihodinové šichtě. Za práci dostával odměnu 8,25 liber za hodinu, tedy v přepočtu 270 korun.
Například zaměstnanci německých skladů světového internetového prodejce chtějí kvůli náročné práci víc peněz. Na adventní období chystají vlnu stávek, jež mají zablokovat dodávky vánočních dárků.
Ohromné sklady chce Amazon stavět také v Česku. Hala o rozloze 95 tisíc metrů čtverečních (tedy na ploše zhruba třinácti fotbalových hřišť) má vyrůst v blízkosti Letiště Václava Havla a fungovat by měla začít v druhé polovině roku 2014. Stejný sklad vznikne také u Brna.“

Apologéti nového zamestnávateľa v Seredi môžu oprávnene nabádať k zdržanlivosti s odsudzovaním Bezosa skôr, než sa uvidí. ako sa Amazon prejaví na Slovensku. Aj keby sa obavy skeptikov nepotvrdili a s osadenstvom v Seredi sa zaobchádzalo ľudskejšie, ostáva Bezos veľkopodnikateľom bez škrupúľ v branži, o ktorú sa bude opierať rodiace sa technokratické usporiadanie novej postdemokratickej Európy a sveta. Jeff Bezos, Bill Gates a im podobní z klubu technokratických miliardárov nasmerovali svoju podnikateľskú činnosť do oblasti umelej inteligencie, biotechnológií, správy dát a dátových úložísk. Aj Amazon presúva ťažisko do svojej cloudovej divízie Amazon Web Services (AWS). Tá uzavrela zmluvy o poskytovaní služieb so spravodajskou službou CIA a ešte tajnostkárskejšou a mocnejšou Národnou bezpečnostnou agentúrou NSA. AWS Nadobudla postavenie privilegovaného partnera štátu. Bezos už je a bude nedotknuteľný. Stáva sa pilierom policajného štátu, v ktorom sa postupne prepája všetka elektronika po celej planéte.

Komu je Zem primalá

Bezos navyše informačné prúdenie v globálnej sieti nielen kontroluje, ale aj spoluvytvára. Pred štyrmi rokmi kúpil za štvrť miliardy dolárov známy denník The Washington Post. Ani to nie je všetko. Stihol sa už vypracovať na vplyvného akcionára vševediaceho impéria Google, kde sa hodnota jeho akcií odhaduje na 3,1 miliardy dolárov. Bolo by nemysliteľné, že by sa podnikateľsky nevrhol na biotechnológie, aby sa tak zaradil medzi ostatných miliardárov z odvetvia informačných technológií, ktorí „chcú žiť večne“. Stojí to v titulku („Google’s co-founders and other Silicon Valley billionaires are trying to live forever„) reportáže z 31. marca na portáli CNBC.

Možno i preto, aby sa mohli vypraviť k okolitým planétam a neskôr i hviezdam. Jeff Bezos založil na tento účel korporáciu Blue Origin, aby sa začlenila do komplexu súkromných spoločností, ktoré sa podieľajú na komercializácií letov do vesmíru. Na tie sa viažu projekty využívania surovinovo-energetického potenciálu okolia zemegule. Ak bude treba, tak v partnerstve so štátom, v „osvedčenej forme“, keď náklady spolunesie štát a zisky plynú korporáciám.

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár