Johnsonov strašivírus

· Čas čítania: 3 min.
Foto: Shutterstock

Britský The Guardian 1. mája minulého roku uverejnil článok o tom, ako otec tamojšieho premiéra Stanley Johnson tlačí na nové vydanie svojho takmer 40 rokov starého románu Marburský vírus.

Je v ňom záhadný a smrteľný vírus, hrdinský epidemiológ, zúfalé hľadanie vakcíny a temná politická zápletka. Kniha z roku 1982 je dávno vypredaná, a tak Johnsonov literárny agent rozosielal vydavateľom ponuky na nové vydanie.

Je to dobrodružný triler s environmentálnou a medicínskou tematikou, zahŕňa ilegálny predaj zvierat, skorumpovaných šéfov farmaceutických firiem a KGB. V Johnsonovej knihe je náprotivkom čínskeho Wu-chanu New York, vírus unikne zo zoologickej záhrady v Bronxe. Čoskoro nato zvyšok sveta zruší leteckú prepravu osôb z USA. Protagonisti sa snažia dopátrať špeciálnej mutácie zelenej opice, ktorá je zdrojom vírusu. WHO šéfuje Brazílčan, ktorý spolu so svojím zástupcom, Rusom s britským prízvukom, cestuje do Konga, aby osobne dohliadol na zničenie nakazených opíc.

„Keď mladá žena v New Yorku záhadne umrie po výlete do Európy, popredný epidemiológ Lowell Kaplan identifikuje príčinu smrti ako marburský vírus – smrteľný kmeň, ktorý predtým zaútočil len raz v histórii,“ propagoval Johnsonov agent knihu publikovanú v roku 2015 v USA pod skráteným názvom Vírus. Keď štyri vydavateľstvá odmietli, v Black Spring napokon ponuku prijali. Vírus vyšiel 8. júna 2020, plánujú znova vydať aj Johnsonovu knihu Otepľovanie, kde novinár odhalí celosvetové sprisahanie zahŕňajúce zázračný minerál, ktorý môže zastaviť klimatickú krízu.

Ukážka z knihy Vírus: „Doktor Lowell Kaplan, vedúci Epidemiologického úradu v Národnom centre pre liečbu chorôb v Atlante, telefonoval do Japonska. Znel znepokojene. Bol znepokojený.

– OK, zakričal do telefónu. Líši sa od brazílskeho áčka, ale má pandemický potenciál? To je otázka.

Reakcia prezidenta, len čo ho informovali o kríze, bola okamžitá.

– Prečo, preboha, nemáme vakcínu? Vy, – adresoval na krízovej schôdzi štátnych zdravotníckych úradníkov, – máte vakcínu proti obrne a chrípke, dokonca aj proti obyčajnému prechladnutiu. Tak prečo nemáte vakcínu proti marburgu, ak je to najsmrteľnejšie známe ochorenie?“

Bývalý europoslanec Johnson sa bránil, keď ho označovali za oportunistu, lebo chcel knihu opäť vydať. „Som profesionálny spisovateľ. Je snáď oportunizmom, keď novinári píšu o koronavíruse?“ spýtal sa s tým, že jeho predošlé trilery sa tiež zaoberali súčasnými témami, ako napr. Kompromat, príbeh o ruskom vplyve na politiku Západu. Vo Víruse sa zúfalo snažili objaviť vakcínu. „Nemyslím si, že v románe zveličujem, stačí sa pozrieť, čo sa okolo nás teraz deje,“ povedal.

Vyhlásil, že z jeho príbehu sa dalo poučiť, podľa neho totiž nevenovali dostatok úsilia trasovaniu zdrojov súčasnej pandémie. „Namiesto sústredenia sa na wu-chanský mokrý trh by mali preveriť možnosť úniku vírusu z tamojšieho tajnostkárskeho výskumného laboratória,“ objasnil.

V októbri 2019, keď sa prihovoril davom v centre Londýna, si na oblečenie prilepil logo klimatickej teroristickej organizácie Extinction Rebellion. Protestujúcim ani nie dva dni po tom, ako ich jeho syn nazval nespolupracujúcimi mrzútmi, povedal, že ich práca je extrémne dôležitá. Často si líhajú na cestu, čím blokujú dopravu. Do Londýna poslali na pomoc proti klimatickým protestujúcim 500 policajtov z celého Anglicka a Walesu. Pol roka predtým počas 11 dní demonštrácií zat­kli 1130 ľudí.

Ani Stanley Johnson sa nedal zahanbiť. Otec britského premiéra dostal v októbri minulého roku pokutu dvesto libier za porušenie protivírusových opatrení. Bulvárny denník ho vyfotografoval pri nákupe v londýnskej trafike bez rúška, ktoré je v Británii vo vnútorných priestoroch povinné. Uznal, že nie je úplne oboznámený s novými pravidlami, pretože bol na dovolenke. V decembri 2020 na protest proti brexitu uviedol, že požiadal o francúzske občianstvo s tým, že vždy bude Európanom.

AUTOR: Karol Kardoš

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár