Jonáš Záborský: Prečo sa ten slovenský ľud každého tak bojí?

· Čas čítania: 3 min.
Foto: Matica slovenská

„Národ môže prosperovať, iba ak sú ľudia, ktorí tvoria tento národ, šťastní, keď sa deti smejú a radujú, keď sa ženy usmievajú a keď sú muži silní a slobodní.“ N. Levasov

Bublina, ktorú okolo nás tvoria média, robí z nás už vyše 30 rokov, ľudí bez vlastného úsudku. Médiá sa nám snažia vsadiť do hlavy jednostranné myšlienky a pokrivený pohľad na život. Zdravý sedliacky rozum, ktorého sa bojí celá táto propaganda, sa stal tým najvzácnejším, čo človek má. Naše myslenie je dávané do úzadia a snažia sa ho úplne zlikvidovať. Či už technológiami a digitalizáciou, ale aj zmenami v školstve, ktoré deti učia, vzďaľovať sa od seba. O našich životoch a chode krajiny nechávame rozhodovať pár „vyštudovaných“ odborníkov. Snažia sa, aby občania boli ľahostajní ku svojej krajine. K tomu nás tí mocní vedú. Kým sa nepoučíme z histórie, bude sa nám to vracať stále v horších situáciách a kolobehoch. Už dávno nie je doba dôvery v našich ministrov a vládu. Tí hľadia len sa svoje ciele a zabúdajú, prečo sme ich tam my zvolili. Všetko to dnes vyvrcholilo. Situácia v krajine nám nastavila zrkadlo. To, že sme my ľudia, stratili záujem o jej chod a vláde sme prenechali moc. Už ich ani naše zákony, ani naša ústava, nevie zastaviť. Pod zámienkou ochrany zdravia, nás oberajú o základné ľudské práva a slobody. Pokiaľ s nimi nesúhlasíme, sme mudrosráči a fašisti alebo kotlebovci. Vedia nás len zaškatuľkovať. To nie je vláda ľudu. Tá slávna demokracia. Tým, že sme ich volili, vzdali sme sa práva rozhodovať o našich životoch, žiaľbohu dobrovoľne. Bez toho, aby sme o tom vôbec tušili.

Musia si uvedomiť, tí naši politici, že aj keď sa tvária ako bohovia, ešte stále sa tu nájdu ľudia, ktorí im budú stáť v ceste a to aj vlastným telom. My im nepatríme. Sme občania Slovenska a Slovensko patrí nám všetkým! Vláda je len dosadená a nami volená, aby v mene nás všetkých robila kroky, aké si želajú ľudia. Zdá sa, že na to zabudli. Chcú si zmeniť zákony a ústavu, aby vyhovovali ich zločinom.

Máme právo rozhodnúť sa, či niečo budeme dodržiavať alebo nie. Či sa to týka pandémie alebo iného. Zmena nášho myslenia musí prísť veľmi rýchlo. Kým ešte máme našu krajinu. Pokiaľ si ju, čím skôr nezoberieme do svojich rúk, nastane precitnutie, až keď už bude neskoro. Celé stáročia nás presviedčajú, že sme slabý národ, ktorý vie len poslúchať. Stačilo! Máme krásnu krajinu, kultúru a pamiatky a stojí za to brániť ju a ochraňovať. Chceme slobodne žiť a slobodne sa rozhodovať! Nezabúdajme na generácie, ktoré prídu po nás. Zdvihnime svoje hlavy! Buďme hrdí na to, kým sme. Na našich predkov! Máme v sebe krv našich silných rodov a žiadna vláda, ani svetová elita, nás nemôže zastaviť. Objavte v sebe to, prečo sme sa narodili. Žime slobodne, v pravde a láske!

A spomeňme si na báseň, ktorá má už vyše sto rokov, ale stále je vysoko aktuálna:

„Prečo sa ten slovenský ľud každého tak bojí? Doja si ho sta kravičku a on ticho stojí!

Ľudia idú, ako ovce, kam ich baran vedie, ku stolu chodia vtedy, keď je už po obede.

Vyvolia si za vyslanca, koho im rozkážu, ak majú raz voľné ruky, sami si ich zviažu. Či to tak má byť naveky ? Niet Slovákom rady?

Kto si sám nevie byť pánom, nedočká sa vlády!“

Autor básne: Jonáš Záborský (básnik, prozaik, dramatik, historik, novinár, teológ 1812 – 1876)

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár