Kardiochirurg prof. Jan Pirk: O čom sa pri Covid-19 nehovorí

Kardiochirurg Jan Pirk (73) sa od začiatku epidémie koronavírusu preslávil tým, že otvorene vystupuje proti názorovému prúdu, ktorý zastáva vláda a poradný orgán Medziodborová skupina pre epidemické situácie (MeSES). Podľa Jana Pirka nie je možné viesť v Česku slobodnú vedeckú diskusiu o Covid-19 a názory, ktoré nie sú v súlade s linkou ministerstva zdravotníctva, sa potláčajú.

Česká špička v odbore kardiochirurgie má za sebou viac ako tristo transplantácií srdca. Reč je o profesorovi Janovi Pirkovi, ktorého meno verejnosť skloňuje len v superlatívoch. Zaujímavosťou je, že pandémia koronavírusu sa mu nečakane zapísala do života hneď niekoľkokrát. Pre neho osobne, keď v minulom roku ochorel na Covid-19 a po 45 rokoch to bolo vôbec prvýkrát, čo mesiac neoperoval.

Možno si vtedy myslel, že koronavírus už s ním nebude mať nič spoločné, no mýlil sa. Jan Pirk je presvedčený, že z témy koronavírusu sa totiž stalo politikum a spoločnosť ignoruje iné choroby, ktoré sú podobne nebezpečné. Podľa bývalého prednostu kardiocentra Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny v Prahe je problematické, keď epidémiu riadia politici, ktorí nepripúšťajú vedeckú diskusiu s expertmi, ktorí majú odlišné a pre nich nepopulárne názory.

“Najhoršie je, keď sa zo zdravotnej situácie stane politikum. Tu to všetko riadia politici, to nie je dobre. Teraz sme tu registrovali tzv. pľúcne syncyciálne vírusy, dosť to tu vyčíňalo. Mal som to aj ja sám, tri týždne som kašľal, dostal som zápal dutín, bral som antibiotiká a bolo tu toho desaťkrát viac ako Covid-19. Detské JIS povedia, že sú plné detí, ktoré majú pneumovírusy. O tom sa však nehovorí. Tu sa absolutizovala jedna choroba a za chorého sa berie každý, kto má pozitívny test Diagnóza choroby sa štandardne stanovuje na základe klinických problémov, klinického obrazu plus pomocných laboratórnych vyšetrení. Tu sa na základe jedného pomocného laboratórneho vyšetrenia stanovuje diagnóza choroby. To je proti všetkým zásadám medicíny, stalo sa z toho politikum. Keby sa takto testovali ľudia na pneumovírusy, ukázalo by sa, že ich tu bolo oveľa viac ako Covid-19. Hlavne to postihuje aj deti v predškolskom veku,” uviedol Jan Pirk s tým, že je presvedčený, že slobodná vedecká diskusia nie je v tejto chvíli v Českej republike možná.

Elitný a medzinárodne uznávaný lekár sa zhrozil nad súčasnosťou. Minuloročné uzavretie škôl označil za zločin na deťoch. Zobrali sme im radosť aj pohyb. A budeme musieť riešiť následky. Kardiochirurg Jan Pirk povedal, že najlepšie na českom zdravotníctve je to, že je dostupné všetkým, spoluúčasť pacienta je najnižšia v Európe. Problémom je nedostatok personálu. Postaviť nemocnicu sa dá relatívne bez problémov, hovorí Pirk, ale zohnať primára oddelenia, naplniť nemocnicu lekármi a sestričkami, to nám nejde. “Zvlášť malé nemocnice sa stretávajú so zúfalým nedostatkom lekárov, nemôžu zohnať primára oddelenia,” povedal Pirk.

Profesor Pirk sa rozhovoril aj na tému epidémie a rozdelenia spoločnosti. Podľa neho už je spoločnosť rozdelená. „Obávam sa, že už je neskoro, to rozdeľovanie sa už nedá zastaviť a bude to trvať strašne dlho, kým sa vyrovnáme s následkami,“ povzdychol si a dodal, že rozdelenie budeme pociťovať, aj keď epidémia začne ustupovať. „Epidémia bude ustupovať, to je jednoducho príroda, nech si hovorí kto chce, čo chce.“ A dal za príklad španielsku chrípku, ktorá si vzala 20 miliónov obetí, ale potom začala prirodzene ustupovať.

Skonštatoval, že sa podarilo spoločnosť úplne rozdeliť. „Škody, ktoré toto napácha v našej spoločnosti, sú strašne hlboké a neodstrániteľné.“ Podľa Pirka je infekčná epidémia snom každého vládcu, pretože mu dovoľuje uzavrieť mestá, uzavrieť každé miesto, zakázať pohyb, obmedzovať pohyb a ľudia mu budú ešte vďační.

Pirk vášnivo hovoril, že je zástancom očkovania – avšak prevereného očkovania. Ale pri vakcíne proti Covid-19 má výhrady. Upozorňuje na klinické skúšky, ktoré u bežnej vakcíny trvajú tri až päť rokov; u súčasných vakcín stačili dva-tri mesiace a povedalo sa, že sú bezpečné. Pirkovi chýba tá „bodka za covidom“, ktorú vláda sľubovala. Tí, ktorí sa nechcú očkovať, nech sa neočkujú.

A nariadiť povinné očkovanie proti Covid-19? Kardiochirurg Pirk sa usmial. „Nariadiť povinné očkovanie so sebou nesie jednu vec – zodpovednosť za prípadné nežiaduce účinky nesie ten, kto to nariadil. Možno to je ten dôvod, prečo sa zodpovední nemôžu rozhodnúť, aby to nariadili.“ Preto sa podľa Pirka s nariadením povinného očkovania otáľa.

Ako jeden z mála lekárov sa elitný kardiochirurg pripojil k iniciatíve Dana Landu Zlatý špendlík. Prečo? „Pretože nesúhlasím s mainstreamom. Nie som priaznivec pokrikovania na námestiach, ale takéto iniciatívy majú v demokratickej spoločnosti svoje miesto; keby sme všetci mali jeden názor, žijeme v socializme. Jediné neomylné boli strana a vláda,“ pripomenul Pirk minulý totalitný režim, kde sa za nesúhlas končilo aj vo väzení alebo na popravisku.

Žijeme v slobodnej krajine? Kardiochirurg Pirk nad odpoveďou dlho váhal. Nakoniec povedal rozpačito: „Nie som si tým už istý.“ Podotkol, že ešte stále nevieme, čo je demokratická diskusia. „Ak mám na niečo iný názor ako ten druhý, on sa nestáva automaticky mojím nepriateľom na život a na smrť. Len na tomto sme sa nedohodli. A môžeme sa dohodnúť,“ povedal Pirk.

A spojil to so súčasnými opatreniami proti Covid-19. Špičkoví vedci z táborov zástancov i odporcov lockdownu sa zišli vo Veľkej Británii na týždennom sympóziu, neprehlasovali o sebe do tlače, že ten druhý je blbec a jednoducho sa dohodli. “A došli k záveru, že obe cesty majú vlastne rovnaký počet mŕtvych aj nakazených,” povedal Pirk. A dodal: „Len je otázka, o koľko viac ľudí zomrie na zanedbané iné ochorenia pri lockdowne. A s tým sa rozišli. Ale takú diskusiu u nás nikto neuzná.“

A je zanedbaná lekárska starostlivosť problém? To sa podľa Pirka ešte ukáže. Za veľký problém však označil hlboko rozhádané rodiny. Ale aj minuloročné uzavretie škôl. „To, čo sme urobili deťom, to je neodpustiteľný zločin. Nikto na svete nemal tak dlho zatvorené školy ako my.“ Pirkova vnučka vraj skonštatovala, že sme opatreniami deťom pokazili mladosť.

Pirka rozčúlilo, že sa síce snažíme deťom regulovať čas pri monitoroch a obrazovkách, posielame ich na krúžky, športovať, tancovať – ale má to háčik. „Ukázali sme im, že opak je pravdou, celý život sa dá prežiť v pyžame v posteli.“ Deti vraj pribrali, rodičia im píšu ospravedlnenia na telocvik, pretože ich bolí chrbát. To podľa Pirka predtým nebolo. Poukázal aj na políciu, hasičov alebo záchranárov. Tí sa sťažujú, že záujemcovia o prácu u nich neprechádzajú fyzickými skúškami. Nezvládajú ich, pretože sa nehýbu.

„Zastavme sa na chvíľu, blížia sa Vianoce; zmyslom Vianoc nie je nakupovanie a prežieranie sa. Začnime sa k sebe správať zase ako ľudia, mať sa radi, byť veselí, pretože život je krátky, nádherný a je to za jedny peniaze či sme – s odpustením – nasratí alebo sa na seba usmievame. Uisťujem vás, že je to oveľa krajšie,“ uviedol optimisticky kardiochirurg Jan Pirk.

Už v apríli minulého roka sa Jan Pirk odmietol nečinne pozerať na vládou zavedené opatrenia, ktoré považoval spolu s ďalšími desiatimi poprednými lekárskymi kapacitami za nerozumné, keď vyvolal rozruch v spoločnosti vyhlásením, že prísne protiepidemické opatrenia môžu mať vážne dopady na zdravie ľudí i ekonomiku. V súčasnosti s neľúbosťou pozerá na to, ako sa vláda, ktorá ďalšiu vlnu epidémie opäť zaspala, prebúdza a pri aplikácii opatrení nevyberá z viacerých možností.

“Tu sa všetci upli k tzv. rakúskej a bavorskej ceste, ale zabúda sa, že existuje aj britská cesta. Mňa mrzí, že sa tu nepripúšťa diskusia. Jeden pán profesor z lekárskej fakulty vystúpil na vedeckej rade ministerstva zdravotníctva s návrhom, aby som prišiel o profesúru a docent Roman Šmucler o docentúru, pretože máme iný názor. Kde to sme? Kde to žijeme, keď človek nemôže povedať názor a nemôže diskutovať? To ma mrzí najviac, že ​​považujú svoju cestu za jedinú správnu a všetci ostatní sú kacíri ,” povedal odborník, ktorý je presvedčený o tom, že pri testovaní metódou PCR je nutné poukázať na skutočnosť, že testy vykazujú pozitivitu aj u ľudí, ktorí nie sú infekční – teda výsledky sú falošne pozitívne.

Jan Pirk opakovane tvrdí, že jeho názory majú na niektorých politikov účinok, ako by im pred tvárou mával červenou handrou. Od prepuknutia epidémie v Česku ho kvôli jeho otvorenosti už viackrát kritizovali aj niektorí kolegovia. V minulosti spôsobilo poriadne dusno jeho vyjadrenie, že šéf skupiny MeSES Petr Smejkal nemá atestáciu z epidemiológie. Jana Pirka nemajú v láske niektoré postavy z ministerstva zdravotníctva. Už napríklad preto, čo aktuálne oznamuje verejnosti o očkovaní.

“Ďalší problém je, že očkujeme ľudí vakcínou pripravenou na vírus, ktorý tu bol pred dvoma rokmi. Na chrípku pritom robíme každý rok inú vakcínu podľa toho, aký typ očakávame. Otázok okolo Covid-19 je veľa, ale nikto tu nechce viesť diskusiu. Diskusia skončila pred rokom a trištvrte. Pranierovali ma, keď som hovoril o vlastnej imunite. Teraz už aj tí najväčší odporcovia hovoria, že najlepšia je vlastná imunita. Časť odborníkov hovorí, že sa to dá vylepšiť ešte očkovaním, ale to si netrúfam hodnotiť. Očkovanie predsa nerobí slizničnú imunitu, preto sa ľudia ďalej môžu nakaziť, pretože vstupnou bránou do tela je sliznica. To, že sa povedalo, že po polroku imunita po prekonaní končí, je len administratívne číslo. Osobne ešte po roku od prekonania koronavírusu mám vysoké protilátky. Vecí na diskusiu je veľa, mne vadí, že sa tu uznáva len to, čo povie MeSES, to je sväté,” dodal kardiochirurg, ktorý v minulosti opakovane kritizoval spôsob, akým česká vláda pristupuje k riadeniu epidémie.

Od pondelka 22. novembra platia v ČR prísnejšie protiepidemické opatrenia. Neuznávajú sa negatívne testy ako doklad tzv. bezinfekčnosti. Mnoho ľudí priznáva, že je to situácia, keď sa musia dať očkovať. Imunológ Jiří Šinkora hovorí, že masívne očkovanie v prebiehajúcej epidémii nie je vhodné. Mnoho ľudí totiž dostane vakcínu, ale môžu mať v tele rozbiehajúcu sa infekciu, o ktorej nevedia, pretože hygiena ich nestihla vytrasovať. Ľudia, ktorí dnes uvažujú o očkovaní, by mali poznať svoj zdravotný stav. “Ak je človek donútený, aby sa šiel očkovať, mal by si urobiť PCR test pre seba. Podľa mňa by PCR test mal byť indikovaný lekárom pred očkovaním,” uviedol Jiří Šinkora.

“Keď sa robilo menej testov, bolo menej pozitívnych. Je to úsmevné. Keď urobím 200-tisíc testov, nájdem viac pozitívnych. Testom sa nedá rozlíšiť, či ten vírus je živý alebo organizmus má takú slizničnú imunitu, že vírusy zahubil a nepustil ich ďalej. Nemeckí lekári tomu hovoria “Friedhof”, teda cintorín. To znamená, že človek vylučuje zvyšky mŕtvych vírusov, v žiadnom prípade nie je infekčný, to však test nedokáže odlíšiť,” uviedol lekár.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje: 1. svedomi-naroda.cz

2. zivotvcesku.cz: Politiky nenáviděný, veřejností obdivovaný: Kardiochirurg Jan Pirk řekl otevřeně o vakcínách to, o čem se před lidmi nemluví, 19. 11. 2021

3. parlamentnilisty.cz: Vakcína na covid: Profesor Pirk promluvil. Jindy by neváhal. Ale tady… A vy neočkovaní, 13. 11. 2021

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

 

 

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply