Kasim Tokajev: Putinov projekt Veľká Eurázia si zaslúži pozornosť a diskusiu

Kazašský prezident Kasim Tokajev vyzval na summite Euroázijskej ekonomickej únie v Moskve na prerokovanie možností prístupu Kazachstanu a ďalších post-sovietskych krajín do Zväzu Ruska a Bieloruska, čím dôjde k reštartu a obnove ZSSR na rovnakých základoch vlády sovietov, ale up-date na 21. storočie! Áno, kolektívny západ sa bojí návratu ZSSR, a preto sa vojna na Ukrajine mení na terorizmus v Rusku! A po Zalužnom už pátra Moskva oficiálne!

Už nie sú žiadne pochyby o tom, čo je hlavným cieľom Kremľa v súčasnej a viac ako zvláštnej Špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine. Nejde de facto o nič iné, než o plán reštartu a návratu Sovietskeho zväzu do svojich pôvodných hraníc, avšak pochopiteľne za iných a modernizovaných podmienok , než ktoré platili v dobách boľševickej revolúcie. Minulý týždeň prebehol v Moskve summit Euroázijskej ekonomickej únie (EAEU), ktorá združuje zatiaľ Rusko, Bielorusko, Kazachstan, Kirgizsko a Arménsko.

Počas diskusného fóra vystúpil s prejavom prezident Kazachstanu Kasim Tokajev, ktorý je známy tým, že sedí na dvoch stoličkách a ide na ruku ako Moskve, tak aj kolektívnemu Západu, a to zakaždým podľa toho, ktorý z týchto dvoch práve má na Tokajeva dlhšiu palicu a väčšiu páku. Takto to vlastne funguje aj na väčšinu politikov vo svete, lenže práve pri Tokajevovi je to vidieť najlepšie. Kazachstan je kľúčová krajina pre Rusko a nevyhnutnou súčasťou procesu obnovy ZSSR. A predstavte si, k čomu došlo minulý týždeň v Moskve.

Práve Tokajev k úplnému údivu všetkých pozorovateľov začal oceňovať a vyzdvihovať Zväz Ruska a Bieloruska, ktorý predstavuje podľa jeho slov precedentnú úniu v podobe ” 2 krajiny – 1 štát ” a Tokajev to označil za unikátny model svojho druhu v súčasnom svete. Keby sa neobmedzil na súčasný svet, tak by musel priznať, že to nie je unikátny model, ale jedná sa o oživenú kópiu Sovietskeho zväzu, kde to fungovalo úplne rovnako, teda mnoho krajín tvorilo jeden štát. Čo je ale dôležité, to je Tokajevova rétorická otázka, ako budú ostatné krajiny ako napríklad práve Kazachstan v tomto zväze fungovať? O tom je vraj potrebné na fóre diskutovať.

Kto sa pripojí k zväzovej zmluve, bude mať jadrové zbrane

Áno, proces na zoskupenie štátov EAEÚ k sebe do zväzového spojenia tak, ako sa spojilo Rusko a Bielorusko, je na programe dňa. A práve Tokajev spomenul, že krajiny v tomto zväzovom usporiadaní budú mať aj spoločné jadrové zbrane, okrem spoločnej politiky, spoločnej meny, spoločnej únijnej vlády atď. S komentárom na to reagoval aj bieloruský prezident Alexander Lukašenko, ktorý vyhlásil, že je to veľmi jednoduché. Krajiny, ktoré vstúpia do Zväzu s Ruskom a Bieloruskom, budú mať aj prístup k jadrovým zbraniam, resp. k možnosti ich rozmiestnenia Ruskou armádou na svojom území. Teda rovnaký model, ktorý bol aplikovaný pri nedávnom rozmiestnení ruských jadrových operačno-taktických rakiet Iskander-M na území Bieloruska.

Všimnite si vo videu, ako mal Tokajev neistý a roztrasený hlas, pretože evidentne z toho veľmi nadšený nebol, ale nemohol cuknúť, zatiaľ čo kamera vykonala strih na Lukašenka a Putina, ako sa usmievajú a podávajú si ruky po zmienke Tokajeva o jadrových zbraniach. Symbol bol vyslaný. A skutočne veľmi drsný symbol.

 

Tokajev je veľmi rozporuplná postava. Na jednej strane si je vedomý úplnej ekonomickej previazanosti Kazachstanu na ruský trh a priemysel, koľko miliónov Kazachov pracuje v Rusku, pretože pre nich v Kazachstane nie je práca a potom z Ruska posielajú domov rodinám peniaze. Ale pritom na druhej strane to hrá aj na stranu Západu a Kazachstan oznámil, že bude dodržiavať západné sankcie na Rusko. Po príchode do Moskvy dostal asi “kefu” a bolo mu pripomenuté, že keby Rusko uvalilo sankcie na Kazachstan, napr. proti gastarbeiterom z Kazachstanu pracujúcim v Rusku, došlo by v Kazachstane k nepokojom a Tokajev by čelil ďalšej revolúcii z ulice. Jeho vystúpenie v Moskve je doslova konceptuálna čítanka. Je potrebné niečo urobiť, nedá sa svietiť, ale radosť z toho nemám, ale musíme začať o tom rokovať. Asi takto by sa dalo zhrnúť Tokajevovo vystúpenie.

Budovanie nového ZSSR už oficiálne na summite EAEÚ

Kremeľ na summite pritlačil na pílu, pretože nastal čas. Až doteraz sa o obnove ZSSR hovorilo len v akademickej rovine, ale s tým je koniec. Odteraz sa už bude vecne rokovať o podmienkach vytvorenia zväzových zmlúv, o prístupe ďalších postsovietskych štátov do nového Sovietskeho zväzu, ktorý bude mať s tým pôvodným veľa spoločného, ​​iba kozmeticky to bude modernizované na 21. storočie, takže to bude zahŕňať voľné trhy, voľný pohyb tovaru, služieb, osôb a kapitálu, bude v tom zahrnutá kolektívna obrana, rozmiestnenie jadrových zbraní (za odmenu), spoločná mena, spoločná zväzová vláda, zrejme dôjde k oživeniu Najvyššieho sovietu, postupne k tomu pribudne aj spoločná fiškálna a zahraničná politika. Obnova ZSSR bude vedená do pôvodných hraníc ZSSR tam, kde to bude možné. A tam, kde to možné nebude, tam sa počká, až to bude možné. Niet pochýb o tom, že aj štáty v Pobaltí sa vrátia jedného dňa do ZSSR, po rozpade NATO, ktoré ešte stihne tie krajiny pred svojím rozpadom zatiahnuť do zničujúcej vojny s Ruskom. Nový ZSSR sa ale rozšíri aj na západ do Európy, bude to výsledok III. sv. vojny, ktorá sa preženie cez Európu, najprv zo západu na Rusko, a potom z Ruska na západ. Populácia Európy bude zredukovaná na 10% súčasnej populácie.

Sovietsky zväz sa vracia, je späť a ten des na západe tomu zodpovedá. Nechcú obnovu ZSSR pripustiť, a preto chystajú vojnu medzi NATO a Ruskom. Preto sa snažia Rusko zatiahnuť do priameho stretu s NATO, doslova sa o to západ usiluje a provokuje Rusko, aby sa nechalo do priameho stretu s NATO zatiahnuť.

Ukrajinská armáda sa naozaj novo transformuje na teroristickú organizáciu, ďalšie dronové útoky na Moskvu a nie na Ruskú armádu na Ukrajine

Práve v utorok prebehol ďalší útok ukrajinských dronov na Moskvu, ale nie na nejaké vojenské ciele, ale na civilné objekty s cieľom rozsievania teroru a strachu, aby sa Rusi začali báť a aby vyšli do ulíc a chceli zvrhnúť Putina. Lenže, takto Rusi nefungujú. Tieto útoky iba utvrdzujú Rusov v potrebe viesť ŠVO na Ukrajine, pretože ak Ukrajinci útočia na civilné ciele v Moskve, tak je jasné, že ide o terorizmus.

To však nie je to najzaujímavejšie. V utorok totiž  Ministerstvo vnútra RF zaradilo vrchného veliteľa ozbrojených síl Ukrajiny Valerija Zalužného na zoznam hľadaných osôb. V dokumente je uvedené, že je ” hľadaný podľa paragrafu trestného zákonníka ” a nie je tam nič ďalšie. Chýba tam paragraf, čo je úplne nevídané a neobvyklé. Podľa ruských novinárov sa paragraf neuvádza v prípade, že existuje podozrenie, že hľadaná osoba je obeťou trestného činu, alebo spáchala samovraždu, alebo ide o unesenú osobu, nezvestnú s podozrením spáchania doposiaľ neidentifikovaného trestného činu, alebo nezvestnú s podozrením, že sa stala obeťou neidentifikovaného činu. Zdá sa, že Moskva nehľadá Zalužného kvôli nejakému stíhaniu, ale kvôli jeho zmiznutiu, zrejme na podnet Zalužného príbuzných. Zalužný vraj má v Rusku príbuzných, údajne zo strany jeho matky. Ak teda ide o podnet príbuzných, ktorí nemajú so Zalužným kontakt už od konca apríla, kedy náhle zmizol, tak by to dávalo zmysel. A keď ruské ministerstvo vnútra Zalužného iba dalo na zoznam hľadaných osôb, ale nevydalo ani zatykač, a neuviedlo ani paragraf, tak sa naozaj môže jednať o podnet na nájdenie Zalužného zo strany príbuzných.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

(1) Kazašský prezident Kasim Tokajev roztřeseným hlasem vyzval na summitu Euroasijské ekonomické unie v Moskvě k projednání možností přístupu Kazachstánu a dalších post-sovětských zemí do Svazu Ruska a Běloruska, čímž dojde k restartu a k obnově SSSR na stejných základech vlády sovětů, ale v modernizované podobě 21. století!; aeronet.news; 30.5.2023

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply