Kde sa to berie v spoluobčanoch?

· Čas čítania: 8 min.

Kde sa berie v Slovákoch toľká nenávisť, ak ide o benefity určené pre určité sociálne skupiny? Napr. dôchodcov, deti, študentov, čerstvé matky, ZŤP. Nenávisť zo závisti? Nenávisť z hlúposti? Nenávisť pre „dobrý“ pocit? Nenávisť z dôvodu indoktrinácie scestnými ekonomickými teóriami?

„Kauza“ vlaky zadarmo je posledným výstrelkom tejto národnostnej črty. Skutočnosť, že isté skupiny obyvateľstvá budú môcť cestovať vlakmi zadarmo vzbudila reakcie od oslavných ód na Fica až po ponižovanie, urážanie, nadávanie dôchodcom do chudákov, darmožráčov a príživníkov. Normálnemu človeku musí byť zle z toho čo čítal a počúval na ich adresu. Úroveň tretej cenovej skupiny. Obrázky, koláže, karikatúry, hlášky, citáty, atď.

Keď sa občas malá časť štátneho rozpočtu použije na nejaký ten sociálny „benefitek“ je na tom niečo z princípu zlé? V zmiešanej ekonomike SR? Z rozpočtu, ktorý napĺňajú žiaľ predovšetkým radoví občania a nie firemný sektor? Účelom štátneho rozpočtu je mimo iného prerozdeľovať. Môžeme a iste vždy budeme mať výhrady voči spôsobu akým sa tak (ne)koná, ale mať výhrady voči samotnému prerozdeľovaniu? V systéme, ktorý je na tom (vraj) založený? Nemali by sme skôr chcieť, aby bolo rozumných sociálnych benefitov čo najviac?

Prerozdeľovanie je tu najmä z dôvodu rozdielnej štartovacej čiary. Už od malička máme odlišné podmienky, v ktorých pôsobíme a preto reči – mal sa viac snažiť, môže si za to sám, netrestajme úspešných, každý sa stará sám o seba, atď. pôsobia primitívne. Syn alkoholika bez matky je na tom od batoľaťa úplne inak, než dcéra mediálneho magnáta, naviac ak tá disponuje „správnym“ rodokmeňom. Pravdepodobnosť, že si prvý z nich dokáže zabezpečiť dostatočné vzdelanie, slušné zamestnanie, pekný dom, výkonné auto, atď. je v porovnaní s druhou osobou o niekoľko rádov nižšia. Prerozdeľovanie by malo sociálne rozdiely zmenšovať, žiaľ jeho miera je absolútne smiešna. Bohatí neustále bohatnú (sami si píšu zákony, kupujú politikov, atď.) a zvyšok ich nie a nie dobehnúť, naopak stráca a bude strácať ešte viac.

Smiešnych pár miliónov na smiešne vlaky pre časť obyvateľstva, ktorá si to väčšinou zaslúži? Kde bola konštruktívna kritika? Navrhnúť zlepšenia, odstrániť nedostatky, ďalšie a ďalšie opatrenia pre sociálne slabé vrstvy, tak aby sa im prilepšilo, opatrenia aby „magnáči“ prišli aspoň o zlomok svojich majetkov v prospech väčšiny? Nie, namiesto toho iba hanebné výlevy, špekulácie z ríše fantázie a katastrofické armageddony.

Je lepšie, ak sa 23, alebo kľudne aj 46 miliónov eur (smiešne položky v štátnom rozpočte) už klasicky rozkradne? Asi áno, asi si to tak sami občania želajú. Žiadne sociálne balíčky, benefity, dávky, „proste to sproste“ klasicky rozkradnúť a „bude pokoj“. Aspoň nepôjdu peniaze tým hlúpym, neschopným, zaostalým dôchodcom, ktorí by si celý deň vyvážali rite v rýchlikoch! Veď sa na vlaky zadarmo musíme skladať všetci!

Akoby aj mohlo vzniknúť niečo z ničoho, len tak padnúť z neba, akoby sme si peniaze mohli vyčarovať a nie čerpať ich z určitých zdrojov. Samozrejme, že sa na to poskladáme, tak ako na milión ďalších vecí, tak ako „na všetko“. Napríklad limuzíny, večierky, luxusné letenky, vily, chaty, sto a jeden špinavý biznis, pretože bez všimného sa u nás ani lístok nepohne a to už od „levelu“ starostu zo základnou školou v Hornej Dolnej. Zdá sa, že si občania prajú aby sa ich peniaze rozkrádali. A vôbec, prečo nezrušiť prerozdeľovanie ako také?

–          kto sa narodí postihnutý, alebo vážne chorý má smolu,

–          kto sa narodí do zlej rodiny má smolu,

–          kto sa narodí do zlého regiónu má smolu,

–          kto sa stane dlhodobo nezamestnaným má smolu,

–          kto študoval školu, ktorá nie je v kurze má smolu,

–          kto starne a nestihne sa prispôsobovať šialenej dobe má smolu,

–          atď.

Trhokratúra, korporatokracia, až fašizmus. A samozrejme sloboda „to klincuje“. Nie je dosť pracovných príležitostí, aby mal každý zamestnanie? Smola. Mzdy sú mizerné? Smola. Zdravotníctvo predražené? Smola. Vytvárajú si finančné skupiny, korporácie, veľké firmy, banky prostredie, tak aby pre nich zvyšok otročil a najlepšie za drobné a s dlhom na krku? Smola. Každý má slobodu zvoliť si z mizerných možností to najmenej mizerné a ešte môže byť rád, že má vôbec z niečoho na výber. Ak chce lepšie podmienky, tak sa musí priamo, alebo nepriamo vyškriabať na úkor ostatných. Zobrať si pracovnú pozíciu na pohovore pre seba a „vyšplouchnúť“ zvyšok kandidátov. Bez ľútosti, bez citu, klamstvom, falšovaním, kontaktmi, úplatkami, veď každý sa stará už iba sám o seba, kapitalizmus a sloboda. Žiadna istota, istota je zlá, je cool byť v neustálej neistote, nemať na nič čas a robiť 10 vecí naraz.

Bože chráň aby niekomu bolo zobraté a bol čo i len pokus dať zobratú čiastku inému. Aj keď sa vezme z miliónového zisku a dá chudákovi na „pracáku“, pretože je nezamestnaný, kvôli firme ktorej skončili daňové prázdniny. To je zlé, socialistické, komunistické, zaostalé, tyrania, totalita! Prečo sú zamestnancom platené minimálky? Sväté právo vykorisťovať a robiť si čo len chcem ak môžem, nik sa do mňa nebude starať! Princíp moci, silnejší vyhráva, primitívny prírodný zákon. Čo na tom, že systém následne entropicky zdegeneruje do podoby megakorporácií, ktoré budú mať kontrolu pomaly nad každým aspektom života.

To vlaky zadarmo tak strašne vadia? Dôchodcom s almužnami, študentom a deckám? Nevadia viac firmy, ktorých produkty sa nedajú jesť, piť, rozpadajú sa pod rukami, nevadia viac firmy, ktoré dávajú žobrácke mzdy, vynucujú si nadčasy, šikanujú a porušujú bez akejkoľvek hanby zákonník práce, ktorý je výsmechom aj keby bol dodržiavaný? Nevadia viac dane, ktoré unikajú v miliardách eur ročne rôznymi spôsobmi za hranice, či úplne do stratena? Z týchto daní by mohli jazdiť zadarmo všetci a to priam maglevami. Lenže je tu „stará dobrá“ susedská závisť, zloprajnosť, nenávisť. Ľahšie sa vynadá dôchodcovi, než postaví hoci len slovne vedeniu firmy.

Nemám žiaden problém, že isté skupiny obyvateľstva cestujú vlakmi zadarmo a je mi úplne jedno, či za týmto rozhodnutím stojí Fico, Dzurinda, Mečiar, Havel, Husák, Masaryk, alebo Mária Terézia. Je mi fuk, či ide, alebo nejde o predvolebné gesto. Keby aj a viac než rok pred voľbami, mení sa tým podstata? Nemení. Ktokoľvek spraví raz za čas aspoň nejaké smiešne minimum v prospech občanov, okamžite ho (niekedy dokonca tí istí) občania zaklincujú. Výsledkom impotentnej logiky je, že štát nemá robiť nič pre prospech nikoho. Hlavne nesiahať „magnáčom“ ani na cent ich „poctivo“ zarobeného majetku, to radšej nech chudáci sociálne slabí občania „natiahnu bačkory“. Byty pre mladých? To by iste vadilo tým, ktorí sú starší, či si byt už kúpili, prípadne ho nepotrebujú. Zvýšiť mzdy sestričkám? Ale to bude stáť peniaze a z našich! Nie, žiadne také. Takto sa všetci navzájom držia v šachu, jednoduché a účinné.

Nech ostane každému všetko čo si zarobí, zanikne štát. Následne budú mzdy za nejaký čas tak nízke a všetko tak drahé, sfalšované, nedostupné, že si to mnohí ani len nevedia predstaviť. Jediným kritériom je totiž zisk. Neproduktívny človek dostane injekciu, vzbúrenci, ktorí by radi väčší podiel zo zisku pôjdu do pracovných táborov. Komu sa dovoláte o pomoc? Súkromnej armáde a súkromnej polícii? Kto podá pomocnú ruku žmýkaným otrokom? Štát rámec? Je jedno ako to nazveme, žiadna kolektívna entita pod správou väčšiny tu už nebude. Nie je ani dnes? Znamená to snáď, že nemá byť vôbec, či skôr, že sa musíme pousilovať, aby tomu tak konečne bolo? Aj to čo máme je však lepšie ako nič, hoci sa rozdiel stiera. Neviditeľná ruka trhu dokáže úplne rovnako pracovať v neprospech, ako vraj v prospech občanov. Prečo by si firmy konkurovali kvalitnejšími službami a tovarom, nižšími cenami, keď môžu viac získať pokútnou dohodou? Stalo sa tak x-krát len u nás na Slovensku. Kartel, oligopol, monopol, zákulisné dohody, externality, rozdielna štartovacia čiara, nárast moci a centralizácie, atď. Základný imperatív teda neplatí a s ním padá celý domček z kariet. Nakoniec všetko skončí v rukách jedného a ten rozhodne nikdy nebude pod našou kontrolou. Hlavné však asi je, že dôchodci nebudú mať tie prekliate vlaky zadarmo.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár