Keď sa strach stane patologickým: „Úplne prehnaná klimatická debata“

Foto: globallookpress.com © Karl F. Schöfmann/imagebroker.com

Dlhoročný bývalý riaditeľ Psychiatrického ústavu Maxa Plancka v Mníchove Florian Holsboer obvinil časť nemeckej verejnosti, že prostredníctvom úplne prehnanej klimatickej debaty zámerne podnecuje iracionálne obavy. To ohrozuje ľudí aj demokraciu.

Akýkoľvek druh bez strachu nedokáže správne posúdiť nebezpečenstvo alebo hrozby a skôr ako neskôr by vyhynul. Strach je teda základnou emóciou ľudí aj zvierat, ako uviedol švajčiarsky chemik a lekár Florian Holsboer v rozhovore pre Welt. Najmä v prebiehajúcej diskusii o klíme sú ľudia zámerne manipulovaní hraním sa so strachom.

Bývalý riaditeľ Psychiatrického ústavu Maxa Plancka v Mníchove varuje, že to môže viesť k vážnym škodám – na ľuďoch aj demokracii.

Médiá zosilňujú scenáre strachu

Strach sa stáva iracionálnym, keď sa stratí spojenie s pravdepodobnosťou skutočnej hrozby; keď už nie je možné rozlíšiť medzi teoretickou možnosťou a reálnou pravdepodobnosťou nebezpečenstva. Kolektívny strach vzniká vtedy, keď sú scenáre strachu bezuzdne zosilnené v médiách. Tu môže nastať prechod k strachu ako chorobe.

„Zažívame to práve teraz – v úplne prehnanej klimatickej diskusii, v ktorej sa u mnohých ľudí vyvinul iracionálny strach z blížiacej sa apokalypsy.“ Kolektívne obavy z politického alebo spoločenského vývoja vždy existovali, priznal Holsboer. Politika a časť médií v súčasnosti živia iracionálny strach, že planéta zahynie, ak okamžite nezasiahnu. Tento politický alarmizmus je vysoko manipulatívny.

Vedecké modely sú omylné

„Veda“, na ktorú sa odvolávajú politici a ochranári klímy, však v tomto prípade neexistuje. Na druhej strane, čo v skutočnosti existuje, sú modelové výpočty, ktoré vytvárajú spojenie medzi nárastom CO₂ a zmenou klímy. Ale modely sú len modely – a preto sú podľa Holsboera omylné. Pochybuje však, že niečo také zložité, ako je zmena klímy, sa dá zredukovať na koncentráciu jedinej molekuly plynu, CO₂ v atmosfére. Veľkú úlohu zohráva aj mnoho ďalších faktorov – slnečné žiarenie a iné plyny ako metán.

Napriek tomu sa opakovane uvádza, že globálne otepľovanie je primárne o CO₂. Je pravda, že politici a občania preberajú zodpovednosť za problémy životného prostredia. Vytvorenie apokalyptického obrazu a využitie vedy ako nástroja na tento účel by však mohlo viesť k obrovským sociálnym škodám.

Obavy mladých ľudí sú zmanipulované

Holsboer poznamenáva, že klimatický argument sa čoraz častejšie zneužíva na oslobodenie sa od bežných a osvedčených demokratických procesov.

„Domnievam sa, že v politike sú silne poháňaní ideológiou, ktorá chce tento strach využiť na to, aby mohli ľahšie presadiť svoje vlastné politické myšlienky.“

Najmä mladí ľudia sú obzvlášť vnímaví voči týmto „hororovým scenárom šíreným médiami“ zo strany klimatických aktivistov. Rovnako ako generácia pred nimi, aj títo mladí ľudia majú právo postaviť sa za svoje záujmy, zdôrazňuje Holsboer. Sú však manipulovaní a čiastočne využívaní tým, že sa vyvoláva iracionálny strach, ktorý nadobúda až patologické črty.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:
(1) Wenn Angst krankhaft wird: „Völlig übersteigerte Klima-Debatte“, RT.de, 02.07.2023

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár