Krajčí hovorí o povinnom testovaní v školách, Gröhling o zrušení prázdnin

· Čas čítania: 3 min.
Zdroj: tasr

Premiér Igor Matovič včera (2. 12.) po rokovaní vlády informoval, že od pondelka 7. decembra plánuje na Slovensku otvoriť niekoľko škôl. Spresnil, že pôjde o súkromnú školu, ktorú navštevujú aj jeho dcéry a všetky školy nemenovaného mesta. „Rozhodol som sa zobrať to do vlastných rúk, nebudem čakať na ministerstvo školstva a pilotným projektom otvorenia niekoľkých škôl chcem ukázať, že sa to dá,“ oznámil a dodal, že minister školstva Branislav Gröhling, neprišiel na Ústredný krízový štáb s plánom, ktorý by ho presvedčil. Podľa neho si Gröhling nesplnil domácu úlohu predstaviť plán, ako vrátiť žiakov naspäť do školských zariadení. Preto ho požiadal, aby v prípade, ak zabezpečí všetko potrebné „neblokoval otvorenie škôl“.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí potom, čo Ústredný krízový štáb neschválil plán ministerstva školstva na znovuotvorenie škôl, pripustil, že testovanie žiakov, ich rodičov a pedagogických pracovníkov bude nakoniec povinné. Krajčí upozornil, že sa deje presne to, čo odborníci predpokladali. „Epidemiologická situácia nie je priaznivá. V tejto situácii pustiť ďalšie deti do škôl by znamenalo, že sa začne hrozivý trend napĺňať,“ uviedol. Dnes je tak už jasné, že žiaci II. stupňa základných škôl a študenti stredných škôl sa nevrátia do lavíc skôr ako 8. januára 2021. „Napriek tomu verím, že sa výuka rozbehne tak, aby sme mohli mať deti v školách aj v nie epidemiologickom vhodnom čase,“ poznamenal Marek Krajčí.

Uvoľnenie opatrení a otvorenie škôl by zhoršilo negatívny trend, uviedol Marek Krajčí. Povedal však, že epidemiologická situácia sa zhoršuje. Podľa Krajčího má hlavný hygienik právo, aby povedal, že prezenčnej formy sa môžu zúčastniť len tí žiaci, ktorí podstúpia testy. Aj preto už minister zdravotníctva pripúšťa, že testovanie na školách bude povinné. Podľa neho má hlavný hygienik právo zatvoriť školy, keď je zlá situácia. A to platí aj dnes. „Aj v tejto situácii má hlavný hygienik právo povedať, že prezenčnú výučbu môžu mať len tí, ktorí sú pretestovaní,“ upozornil. Zároveň dodal, že keby sa toto podarilo splniť, je presvedčený, že školy by mohli byť otvorené. Tiež Krajčí tvrdí, že pri masovom testovaní by sme nemuseli pritvrdzovať opatrenia, naopak mohlo sa možno niečo aj uvoľňovať. „Keby sme sa pretestovali, vedeli by sme tú krivku zrážať dole,“ dodal. Musíme testovať všetkých, inak školy neotvoríme. Také je stanovisko ministra zdravotníctva Mareka Krajčího na nový plán, ako vrátiť deti do škôl.

Minister školstva Branislav Gröhling chcel, aby sa dobrovoľne otestovalo aspoň 70 percent žiakov a ich rodiča. Vyzerá to, že deti sa do škôl do Vianoc pravdepodobne nevrátia. Minister školstva Branislav Gröhling pripomenul, že jeho rezort už pripravil semafory a neskôr plán mobilných jednotiek, ktoré by v prípade potreby pretestovali triedy či školy. Ani jeden z nich však dnes už neplatí. „Bohužiaľ požiadavka, aby sa pretestovali všetci, je nerealizovateľná, niečo také nedokážeme urobiť. Oslovili sme samosprávy, verejných, súkromných aj cirkevných zriaďovateľov, aby nám pomohli s touto realizáciou, ale nie je možné, aby sme otestovali niekde okolo 1,5 milióna ľudí,“ vysvetlil Gröhling. V piatok 27.11. po stretnutí so zástupcami Združenia miest a obcí Slovenska uviedol, že celoplošné testovanie žiakov nebude možné zaistiť pre všetkých. Dodal, že pracujú viac s verziou pilotných overovaní. Podotkol, že sa aj v nich musia vyrovnať s množstvom otázok od dobrovoľnosti, technického vybavenia, zdravotníkov, či postupu pri žiakoch, ktorých rodičia sa nechcú otestovať.
Zároveň  Gröhling upozornil aj na to, že žiaci veľa zameškali a preto budú potrebovať dobiehať vedomosti. Ako možnosť vidí zrušenie jarných a polročných prázdnin a dokonca naznačil aj, že sa možno ukrojí aj z letných prázdnin. Opakovanie ročníkov totiž nie je podľa ministra realizovateľné personálne ani kapacitne.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1./ Niektoré školy majú otvoriť, premiér je z Gröhlinga sklamaný, TA3, 2.12.2020

2./ Správy RTVS, 2.12.2020

3./ Tlačová konferencia premiéra Matoviča, 2.12.2020

4./ Minister Krajčí už pripúšťa, že na školách bude povinné testovanie! Slovanské správy, 1.12.2020

5./ Deťom chce Gröhling zrušiť jarné prázdniny. Letné budú kratšie, Hlavný denník, 2.12.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár