Kratší pracovný týždeň – väčší sociálny a ekonomický prínos

Skrátenie pracovného týždňa zo 40 hodín na 30 nie je len tým,  po čom všetci zamestnanci túžia,  ale môže to byť aj ekonomicky výhodné, hovorí New Economics Foundation. Kratšia pracovná doba by vytvorila viac pracovných miest, zlepšila zdravie  a stimulovala spoločenský život.

Moderný život poskytuje ľuďom množstvo príležitostí, tak ako nikdy predtým. Práca však spotrebováva voľný čas a odčerpáva energiu. Za účelom skrátenia pracovného času a zmeny čiastočného  úväzku na plný môžu firmy dávať svojim zamestnancom namiesto zvyšovania miezd viac voľného času.

Skupina ôsmich ekonómov z New Economics Foundation navrhla, že prechod zo 40-na 30-hodinový pracovný týždeň by zamestnancom uľahčil život, zlepšil zdravie, otvoril viac príležitostí a podporil spoločenský život – čím podporila teóriu uvedenú v knihe “Čas je na našej strane”.

Čas sú vraj peniaze. Skúsenosti z niektorých západných krajín môžu dokazovať,  že je to naopak.

Belgicko a Holandsko majú 30-hodinový pracovný týždeň bez toho, aby došlo k poškodeniu ekonomiky.

Pracovný čas priemerného  nemeckého pracovníka je stavaný na 35 hodín týždenne, avšak nemecká ekonomika je štvrtou najväčšou na svete. Krajina tiež vylučuje nedeľu z pracovných dní a miera nezamestnanosti dosiahla úctyhodných 5 percent, zatiaľ čo v Spojených štátoch je to 7 percent.

 “Bolo by žiaduce, ak by lepšie platení zamestnanci začali pracovať menej hodín. To je niečo, o čo by sme sa mali usilovať”, tvrdí Anna Coote, spoluautorka knihy “Čas je na našej strane“.

Historický trend skracovania pracovnej doby trvá od 19. storočia. V tej dobe niektorí ľudia museli strpieť  7 -dňový pracovný týždeň,  pracovali 15 hodín denne, 6 dní v týždni, plus 8 až 10 hodín v nedeľu.

Myšlienky sociálnej rovnosti spojené s kolektívnym vyjednávaním a zakladaním odborov v 20. storočí tento drastický pracovný čas reformovali a zlepšili.

V dnešnej dobe skrátený pracovný týždeň zníži tlak na budovanie kariéry a umožní získať voľný čas tak pre  mužov ako aj pre ženy. To pomôže partnerom dosiahnuť  rovnováhu v pracovnom živote tak, aby si mohli zorganizovať svoje domáce povinnosti a viesť lepší rodinný život.

Nedostatok času a peňazí je pliagou  spoločnosti, nerovnosti medzi bohatými a chudobnými sa stále zväčšujú. Rozdiely medzi tými, ktorí si môžu dopriať dostatok času a tými,  ktorí ho nemajú, by sa mali zmenšovať.

Podľa znaleckého posudku je viac ako štvrtina hlásenej práceneschopnosti spôsobená problémami v práci.  Výsledky nedávneho prieskumu verejnej mienky, uskutočneného Európskym  združením  pre boj proti depresii, ukázali, že každý štvrtý Brit žije v napätí. Zatiaľ čo v Taliansku sa počet  ľudí s depresiou  odhaduje iba na 12 % populácie.

Ekonómovia si sú istí, že kratšie pracovné týždne budú znamenať menej ochorení medzi zamestnancami, čo povedie k väčšej produktivite a vytváraniu nových pracovných miest. Autori výskumu uznávajú, že zamestnanci budú zarábať menej, ale v dlhodobom horizonte to bude prínosom pre spoločnosť a životné prostredie.

Ak by sa zaviedol 4-dňový pracovný týždeň, môže byť typický pracovný týždeň zamestnanca a jeho ďalší deň voľna naplánovaný takto:  prvý pondelok v mesiaci, druhý utorok v mesiaci, tretí štvrtok v mesiaci, štvrtý piatok v mesiaci. Nový deň voľna zmierni tlaky v práci a zníži prípady predstierania choroby za účelom získania voľna.

A konečne, skrátenie pracovného týždňa obmedzí cestnú dopravu v husto obývaných mestách a pomôže úradom  zmierniť napätie a náklady na prevádzku dopravných centier, železničnej siete a ciest.

Preklad z RT

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply