Krok za krokom: Ako USA vytvorili Islamský štát

· Čas čítania: 3 min.

 Podľa historika Roberta Freemana možno vývoj Islamského štátu rozdeliť na tri etapy: zničenie svetských režimov, destabilizácia Iraku a Sýrie a podpora sunnitských fundamentalistov bojujúcich  proti Asadovi.

„Najdôležitejšie je pochopiť práve to, že za vznikom Islamského štátu stoja Spojené štáty americké,“ hovorí Robert Freeman pre spravodajský portál Common Dreams. Jeho tvorba prešla troma etapami. K prvej etape došlo počas vojny v Iraku, pri zvrhnutí vlády Saddáma Husajna. Podľa autora, za vlády Saddáma Husajna, Al- Kájda nemala možnosť akýmkoľvek spôsobom vyčíňať v Iraku, teda tam vôbec neexistovala. A ISIL má podľa historika pôvod práve v Al- Kájde.

Druhá etapa tvorby Islamského štátu pozostávala z bojov proti vláde Bašára Asada v Sýrii. Sýrsky prezident po mnohé roky oplýval veľkou silou, vďaka ktorej všetky náboženské sekty v krajine zotrvávali v relatívnom mieri, odhaduje Freeman.

K tretej etape vzniku Islamského štátu došlo, keď USA organizovali Saudskú Arábiu a Turecko, aby financovali a podporovali rebelov v Sýrii, ktorí boli, podľa Freemana akýmsi „pred“- Islamským štátom.

Saudská Arábia vyznáva predovšetkým wahábizmus, čo ja najviac radikálna, agresívna anti- západná verzia islamu. To by vysvetľovalo aj to, prečo boli 15 z 19-tich atentátnikov z 11. septembra 2001 Saudovia, rovnako, ako sám vodca Al- Kájdy, Usáma bin Ládin.

Na druhej strane, Turecko sleduje v tomto regióne svoje vlastné záujmy. Niektoré z nich sú demonštrované financovaním teroristov. Kurdov, ktorí bojujú proti Islamskému štátu, Turecko nezaujíma. „Avšak, ak by sa naplnil ich záujem a vytvorili by si vlastný štát, Kurdom by pripadlo aj územie ktoré dnes patrí práve Turecku,“ vysvetľuje Freeman.

Napriek tomu, že Islamský štát vytvorili USA, i toto má určité slabiny. Jednou z nich je aj údajný boj kvôli „koherentnej stratégii“. Preto  „umiernení rebeli“, ktorí mali bojovať proti Assadovi odmietajú bojovať proti Islamskému štátu. Toto podľa Freemana nie je ničím prekvapujúcim, a to hlavne preto, že práve títo rebeli vydali džihádistom zbrane dodávané z USA.

Freeman uzatvára túto tému slovami: „ Najväčšiu silu v boji proti Islamskému štátu majú Rusko, Sýria a Irán.“ USA podľa neho, naopak, nechce vidieť Islamský štát porazený „nepriateľmi USA“.

Zdroj: https://actualidad.rt.com/actualidad/view/141159-eeuu-creo-estado-islamico

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár