Krvavá Ankara a Erdoğanov „záhadný zradca“

· Čas čítania: 4 min.

10. október 2015 sa zapíše do tureckých dejín ako “krvavá Ankara”. V krajine to bol doteraz najväčší teroristický útok, namierený proti civilnému obyvateľstvu, pri ktorom zahynulo doposiaľ 97 identifikovaných osôb a 246 sa zranilo. Odhad obetí sa zvyšuje na pravdepodobných 105, keďže telá ôsmich boli na kúsky roztrhané a zatiaľ sa ich nepodarilo identifikovať.

Je viac než nepochopiteľné, že na hlavnej autobusovej stanici v centre hlavného mesta, v tak napätej politickej atmosfére, tesne pred voľbami, sa koná „míting za mier“ organizovaný odbormi a viacerými syndikátmi, ktorého sa zúčastňujú aj kurdskí občania a mesto neurobí žiadne bezpečnostné opatrenia, ako je to už bežným zvykom. O 10:05 sa v pochodujúcom dave odpália dvaja samovražední atentátnici, ktorých automaticky označia za teroristov z ISIL-u a vláda sa tak zbavuje akejkoľvek zodpovednosti. Verejnosť okamžite obviní Erdoğana z ďalšej predvolebnej krvavej provokácie, pretože je známe, že v krajine sa voľne pohybuje skupina ISIL teroristov. A jeho vláda na čele s premiérom A. Davutoğlu ich tajne podporuje a využíva na svoje ciele, ako sa už stihol vyjadriť pre CNN aj predseda HDP (Kurdskej ľudovo-demokratickej strany) S. Demirtaş, ktorý povedal, že “nie je možné, aby sa tieto sily na tureckom území svojvoľne aktivizovali bez vládnej podpory.”

Tu jednoznačne zlyhali bezpečnostné zložky. Tajná služba (MIT) má dlhoročné skúsenosti s terorom a vopred avizovaný útok, ako to bolo v tomto prípade, by nemala problém odhaliť, prinajmenšom urobiť nejaké bezpečnostné kontroly. Odkedy sa však šéf MIT-u, H. Fidan dobrovoľne vzdal svojej funkcie a následne sa objavil na listine poslancov za vládnu AKP, je viac než jasné, že niečo sa tu deje. Za nečisté hry s terorom môže Erdoğanova vláda po 1. novembri zaplatiť ťažkú daň. Preto je aj pre neho asi jedinou záchranou poslanecká imunita. Momentálne v nefungujúcom stave sa tajná služba priamo podpisuje pod zúfalý stav (ne)bezpečnosti v krajine.

Na identite teororistov sa ešte stále pracuje pomocou DNA testov, čo môže potrvať pár dní. Objavujú sa názory, že ich totožnosť môže vláda zamlčať a neoznámiť ju verejnosti, keďže do volieb zostáva už len pár týždňov a Erdoğan využije všetky možné prostriedky na rozpútanie ešte väčšieho chaosu, ktorý mu má priniesť hlasy vo voľbách, aby sa predišlo občianskej vojne, do ktorej krajinu úmyselne vedie. Ak sa tak nestane, musí utiecť, ako každý diktátor, ktorý nechce skončiť pred súdnych tribunálom. Aj na tomto pláne B už pracuje. Syna Bilala poslal do Talianska vraj na doktorandské štúdium, no podľa opozičných médií odcestoval spolu s veľkou sumou peňazí, kde má asi vyčkať až do povolebných dní.

Verejnosť tlačí na demisiu ministra vnútra S. Altınoka a ministra spravodlivosti K. Ipeka, ktoré by po takomto masakre, za normálnych okolností v demokratickom režime, mali nasledovať. Boli by to možno prvé demisie za 13 rokov vlády AKP (Strana spravodlivosti a rozvoja). Namiesto toho sa vina zvalí na zastupiteľstvo mesta a primátora Ankary, ktorý spolu s náčelníkom policajného zboru bude k odstúpeniu donútený, ako hovorí „Fuat Avnı“.

Táto kybernetická záhadná identita, fenomén sociálnej siete Twitter, @fuatavni, sa teší obrovskej popularite v krajine. Pod týmto pseudonymom sa objavil na sieti paralelne s odhalením škandálu o vládnom tunelovaní a finančnom obohatení viacerých ministrov, v decembri 2013. Identitu majiteľa tohto účtu sa dodnes nepodarila dešifrovať. Verejnosť sa vďaka jeho tweetom dozvedela o tajných stretnutiach 3 až 5 vládnych činiteľov, kde sa prijali niektoré šokujúce rozhodnutia. Fuatavni aj teraz informuje veľmi vecne a presne. Zakaždým v dostatočnom predstihu predvída a všetko sa do bodky plní.

Erdoğan už opakovane v snahe odhaliť tohto zradcu, ktorý bezpochyby pochádza z jeho najužšieho kruhu, podrobil svoj personál prísnym kontrolám: 100 osôb prešlo špeciálnymi testami, dal sledovať ich telefónne linky, internetové servery, no osobu sa nepodarilo stále nájsť. Dal zablokovať jeho twitterový účet, no on si otvoril ďalší. Predpovedal aj predčasné voľby po neúspechu vládnej AKP (Strana spravodlivosti a rozvoja) v parlamentných voľbách 7. júna tohto roku. Následne kurdské útoky hnutia PKK v pohraničných oblastiach, ako aj sobotňajšie výbuchy v Ankare. Teraz hovorí jasne o tom, že Erdoğan nekompromisne vedie boj o moc a chaos v krajine bude stúpať. Občiansku vojnu nevylučuje. Na rade sú ďalšie protestné pochody, tentoraz v islamských tradičných mestách, kde ISIL opäť zasiahne. Stúpajúci teror, ktorý vyvrcholí občianskou vojnou, označí Erdoğan tesne pred voľbami za protivládny puč, ktorý bude chcieť násilne zastaviť. Ak bude treba, zostrelí aj ruské bombardéry, píše @fuatavni.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár