Kto a ako financuje ISIL?

· Čas čítania: 2 min.

ISIL sa stal najbohatšou teroristickou organizáciou sveta. Skade však získava peniaze? Podľa riaditeľa Centra pre výskum arabského národa Güntera Meyera, sú zlatou baňou pre ISIL okrem Saudskej Arábie (ktorá podporuje boj proti sýrskemu prezidentovi Bashar Al Assadovi) aj krajiny Perzského zálivu ako napríklad Katar, či Kuvajt.

Ďalším výnosným zdrojom Islamského štátu je ropa. Denne jej exportuje 9000 barelov, ktoré mu vynesú približne milión dolárov. Energetický analytik Robin Mills potvrdil informácie, že ak bude obchod s ropou naďalej prosperovať, zisk Islamského štátu môže vzrásť až na 3 milióny dolárov denne, čo je 100 miliónov za mesiac.

Prekvapujúcim zdrojom zisku tejto teroristickej organizácie je aj heroín vyvážaný z Afganistanu do Európy. Vďaka nej jej zisky vzrastú ročne až o 1 miliardu dolárov.

Týmto však „zárobková činnosť“ ISIL-u  ani zďaleka nekončí. Okrem nerastných surovín, či drog, ich sponzoruje aj niekoľko štátov. Najvýznamnejším sponzorom ISIL-u sú Spojené štáty americké. Tie sa priznali, že ISIL nielen že financovali, no i zbrojili a cvičili. V marci 2013 vyšiel v magazíne Telegraph článok hovoriaci o tom, ako USA vo veľkých množstvách letecky dopravujú zbrane sýrskym rebelom cez Zahreb. Jednalo sa o 300 ton zbraní, zaplatených Saudskou Arábiou na pokyn USA. The New York Times vo svojom článku „Dodávka zbraní pre Sýrskych rebelov sa za pomoci CIA rastie“, priznávajú, že CIA pomáhala arabským vládam a Turecku s vojenskou pomocou teroristom bojujúcim v Sýrii.

Meyer zdôraznil, že s touto mocou môže Islamský štát aj naďalej prosperovať a nakupovať tie najlepšie zbrane na svetovom trhu. Môže vôbec niekto zastaviť dotovanie tejto teroristickej organizácie?

Zdroje: actualidad.rt.comquora.com

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár