Lavrov: tragédia v Odese bola „fašizmom v akcii“

· Čas čítania: 2 min.

To, čo sa 2. mája dialo v Odese na 2. mája, je „typickým fašizmom“ a „budeme sa usilovať o pravdu,“ povedal v stredu  na spomienkovej slávnosti na počesť pamiatky padlých hrdinov druhej svetovej vojny ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Rusko nedovolí aby sa udalosti z minulého piatku „zamietli pod koberec,“  pokračoval. Podľa jeho názoru však všetky svedectvá poukazujú na to, ako veľmi bol rozsah tragédie podcenený. 

Lavrov ďalej povedal, že blížiaci sa Deň víťazstva bude pre Rusov dobrou príležitosťou nielen na to, aby si pripomenuli minulosť, ale aj na to, aby nezabudli, že krajina má „povinnosť nedopustiť, aby sa v  Európe a vo svete šíril fašizmus.“

Minister hovoril o tom, že je už nejakú dobu  veľmi selektívna v posudzovaní takýchto ideológií, niekedy jednoducho „ignorujúc“ neklamné známky fašizmu, napríklad  pochody oslavujúce pamiatku príslušníkov SS.

Po násilných stretoch medzi radikálnymi prokyjevskými aktivistami a ukrajinskými protivládnymi demonštrantmi, vtrhli radikáli do blízkeho stanového tábora demonštrantov.

Tábor potom údajne zapálil a ľudia, ktorí tam bývajú, požiadali o ochranu pred svojimi protivníkmi v miestnom Dome odborových zväzov.

Radikáli hádzali na budovu Molotovove koktaily, čím spôsobili masívny požiar.

Vo vnútri zomrelo najmenej 46 ľudí na zadusenie sa od dymu alebo na následky pádu,  v zúfalej snahe uniknúť plameňom. Niekoľkých z tých, ktorí prežili požiar, na smrť ušliapal a dobil dav radikálov obkľučujúci budovu.

Napriek dôkazom o zjavnej, očividnej masakre, bolo spravodajstvo západných  mainstreamových médií o nej nejednoznačné a často v ňom chýbala čo i len zmienka aj o skutočnostiach svedčiacich o vine prokyjevských síl.

Kandidát na prezidenta Ukrajiny, Peter Porošenko, je presvedčený, že udalosti minulého piatku by mohli byť klasifikované ako „teroristický čin.“  K svojmu stanovisku dospel po vypočutí dôkazov na uzavretom zasadnutí Rady, ktoré naznačilo, že proti ľuďom, zabarikádovaným vnútri Domu odborových zväzov, bol použitý nejaký druh jedovatej látky.

Iný názor na to, ako sa to stalo, vyjadril Oleg Mahnitsky, generálny prokurátor Ukrajiny. Verí, že požiar mohla spôsobiť ktorákoľvek strana,  buď Molotovovými  koktailami hádzanými protimajdanskou  skupinou, alebo prokyjevskými  priaznivcami, ktorí budovu podpálili.

 Preklad z RT Zdroj foto: The Telegraph

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár