Len si to predstavte

Jednou z hlavných príčin pasivity ľudí žijúcich v modernom svete, je ich utkvelá predstava, že náš súčasný ekonomicko-spoločenský status je tým najdokonalejším, aký sme vzhľadom na historický vývoj boli schopní ako unitárny celok dosiahnuť a až na menšie odchylky, ktoré možno s rezignujúcim pokrčením ramien tolerovať, je podľa nich všetko tak, ako má byť.

Táto ilúzia je nám v praxi odmalička vedome či nevedome vštepovaná najbližšou rodinou, tradičnými inštitúciami ako napríklad cirkvou, vzdelávacím systémom, falošnými a nanútenými autoritami žijúcimi v tme morálneho suterénu ďaleko od problémov bežného človeka a v konečnom dôsledku médiami hlavného prúdu, ktoré majú, či sa nám to páči alebo nie, na naše životy enormný vplyv a doslova modelujú náš svetonázor, počnúc politickým postojom a hudobným vkusom končiac.

O tom, že téza uvedená na začiatku v prvom súvetí je na míle vzdialená od reality, nás denne presviedča kvantum nespochybniteľných dôkazov, ktoré sa človeku javia už pri elementárnom záujme a skúmaní svojho okolia. Poďme sa však namiesto ich konkretizovania a negatívneho, hoci často oprávneného, kritizovania všetkého a všetkých, bez uvedomenia si vlastných nedostatkov a svojho podielu viny, presunúť k hypoteticky navrhovaným scenárom a riešeniam, ktoré sú skôr subjektívnou úvahou autora realizovateľnou aj v dnešných podmienkach bez väčších problémov, než akýmsi utopickým výplodom bohatej fantázie jednotlivca alebo na druhej strane komplexnou, pre laika neprehľadnou, štatisticky vykalkulovanou a teoretickými dôkazmi podloženou prácou kolégia futurológov mysľou žijúcich ďaleko v 22. storočí.

Hierarchicky vzaté, na prvom stupni pomyseľnej pyramídy stojí globálna spoločnosť ako taká. Predstavme si ju ako harmonický multikultúrny celok fungujúci bez vojen a zbytočných konfliktov, stojaci na hodnotách zdravej formy humanizmu, na vzájomnej tolerancii rás, etník či náboženských skupín, rešpekte a nezištnej medzinárodnej pomoci. Zároveň však dbajúci na štátnu suverenitu, kultúrne dedičstvo národov a ich právo na sebaurčenie.  Spoločnosť, v ktorej máme všetci aspoň približne rovnakú štartovaciu čiaru a taktiež aj možnosti dosiahnuť určitý cieľ. Predstavme si svet, v ktorom sa primárne a s rozumom riešia podstaty spoločenských problémov a nie ich príčiny, čo rozpory pláta len navonok a väčšmi ich prehlbuje a tým fragmentuje spoločnosť.

O stupienok nižšie stojí v nádväznosti národný princíp. Povoľme teda ešte o niečo viac uzdu našej fantázie a predstavme si štát s dokonalým sociálnym systémom, ktorý jednoducho funguje pre občanov a nie občania pre neho. Štát nielen de iure, ale aj de facto stojaci na právne prepracovanom hybride priamej a zastupiteľskej demokracie, kedy by mal rozhodovacie právo vo všetkých dôležitých otázkach ľud a ním bezprostredne  volení  a kedykoľvek odvolateľní odborní zástupcovia.  Štát  s ekonomikou, ktorej alfou a omegou by bola eliminácia priepastných rozdielov medzi jednotlivými vrstvami obyvateľstva a zabraňovala by svojimi pákami nespravodlivej kumulácii materiálnych či finančných zdrojov v úzkom vlastníckom kruhu, na úkor zotročovanej masy. Dôležitým pre jeho chod by bolo takisto racionálne prerozdeľovanie financií najmä do oblastí, v ktorých je ich najviac za potreby. Nie je totiž tajomstvom, že ich je v systéme dostatok. Neoddeliteľnou súčasťou celku sú takisto mestá či iné formy osídlenia tvoriace prostredie, s ktorým sme denne konfrontovaní  a ktoré taktiež vo výraznej miere ovplyvňuje naše myšlienky, pocity či celkové psychické rozpoloženie. Každému z nás predsa padne viac vhod prechádzka v parku na čerstvom vzduchu ako celodenný a vyčerpávajúci pobyt v betónovej džungli. Preto by v našom pomyseľnom „meste snov“ mala dostávať priestor zeleň pred záujmom nenásytných developerov a flóra by mala byť takisto aj neoddeliteľnou súčasťou našich súkromných príbytkov. Dbať by sa malo na používanie obnoviteľných zdrojov energie a investovať do ich vývoja a skvalitňovania. Zmysel má aj budovanie efektívnych spôsobov mestskej dopravy. Obzvlášť v čase, keď je v mestách takmer viac automobilov ako jeho obyvateľov.  Podstatným je aj orientácia obyvateľov na lokálny trh, podpora domácich podnikateľov a producentov,  opätovný vznik malých fariem, „starý dobrý“  výmenný obchod medzi obyvateľmi a ich spolupráca na komunitnej úrovni či rozmach lokálnych a stabilných mien. Toto všetko sa dá chápať ako pokus o čo najväčšiu sebestačnosť  čo najmenšej skupiny  ľudí.  Z histórie totiž vieme, že prehnaná rozpínavosť a imperializácia z mnohých príčin viedla k zániku tých najväčších ríš.

A ako to už býva zvykom, v spodnej časti pyramídy sídli v prvej línii pospolitý ľud, ktorý je akýmsi pilierom, bez ktorého by sa jej zvyšok bezpodmienečne zrútil. S ním sú úzko späté medziľudské vzťahy a všemožné aspekty každodennej reality, s ktorou sme konfrontovaní a ktoré si taktiež neskôr heslovite rozoberieme. V prvom rade by mal byť našim spoločným cieľom návrat k prírode, s ktorou by sme sa mali opätovne naučiť koexistovať, na miesto nezmyselnej snahy podmaniť si ju. Vzťahy medzi nami ako rovnocennými obyvateľmi planéty by mali stáť zjednodušene na dvoch princípoch, ktoré sa môžu zdať ako identické, no nie je tomu tak. Sú nimi múdrosti našich rodičov či prarodičov, ktoré sa dajú zakomponovať do jedinej vety. A tá znie “(Ne)rob druhému to, čo (ne)chceš aby druhí robili tebe”. K záveru ostáva priestor pre zdanlivé malichernosti, ktoré na nás majú taktiež značný vplyv. Predstavme si teda napríklad obchody, v ktorých sú samotné potraviny našim liekom, tak, ako si to pred stovkami rokov prial už Hippokrates. Lekárne, v ktorých sa kladie dôraz predovšetkým na blaho pacienta a nie plnšie vrecká majiteľov farmafiriem, predstavme si politikov, ktorí zastávanie svojho úradu považujú za česť, ako tomu bolo v antickej spoločnosti, kde za neho v mnohých prípadoch dokonca nepoberali plat. Predstavme si zodpovedných novinárov, ktorí majú ambíciu informovať ľudí o domácom či zahraničnom dianí objektívne a bez politickej korektnosti a cenzúry. Predstavme si televízne stanice, v ktorých dostávajú priestor obohacujúce vedomostné relácie, dokumentárne filmy a vyvážené celoplošné  spoločenské diskusie s laikmi ako aj odborníkmi na rôznorodé témy priestor pred neustále sa množiacimi primitívnymi reality show. Predstavme si reformovaný vzdelávací systém, ktorý individualitu jednotlivca skôr podporuje, ako potláča a uľahčuje mu cestu jeho ďalším životom. Predstavme si svet, v ktorom dostávajú priestor skutoční a inšpirujúci umelci s prirodzeným talentom pred rýchlo hasnúcimi pop stars produkovanými na počkanie priam továrenským spôsobom. Predstavme si kratšiu pracovnú dobu, ktorá by nám umožnila mať viac času na rodinu či priateľov, na naše koníčky, rozvíjanie našej kreativity či osobnosti. Či už po telesnej stránke pravidelným športovaním a pohybom, alebo po duchovnej, na utriedenie si myšlienok a prijímanie nových vedomostí a poznatkov, ktoré nám lepšie pomôžu orientovať sa v labyrinte sveta a nájsť samého seba.

Možností ako zlepšiť akúkoľvek sféru nášho bytia je nespočet. V záujme nás všetkých a teda spoločným cieľom by však malo byť vytvorenie globálnej a prosperujúcej jednoty, ktorá je pre ďalší materiálny či duchovný pokrok nevyhnutná a umožní nám vstup do novej, lepšej epochy ľudstva, ktorá bude svojimi regulami a zákonitosťami potláčať v nás to zlé a pozdvihovať to dobré. Táto epocha však stále nebude dokonalá ale bude významným a potrebným medzníkom k budovaniu akéhosi raja na Zemi pre všetkých. Participovať na jej stavbe môžeme už teraz všetci spoločne. Stačí k tomu tak málo, no zároveň žiaľ tak veľa. Teda, aby každý začal sám od seba.

Zdroj foto: deviantart.com

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply