LEVANJELIUM: GENOCÍDA POMOCOU UMELEJ INTELIGENCIE

Podľa zistení investigatívcov z +972 Magazine a Local Call izraelská armáda určila desaťtisíce Gazanov na zabitie s použitím systémov umelej inteligencie s minimálnym ľudským dohľadom a nebývalou toleranciou strát. Už názov jedného z nich dokazuje svojou symbolikou rasistickú povahu tamojšieho vojenského vedenia.

Článok ‘Lavender’: The AI machine directing Israel’s bombing spree in Gaza z 3. apríla 2024 je na stránke 972mag.com v čase vzniku tohto jeho zhrnutia najčítanejší (vo forme videa je obsah článku na adrese TU). Izraelská armáda vyvinula program založený na umelej inteligencii (UI) nazvaný Lavender (prekladá sa ako Levanduľa, podľa byliny na odpudzovanie hmyzu). Podľa šiestich izraelských spravodajských dôstojníkov, ktorí slúžili v armáde počas súčasnej vojny v Pásme Gazy a mali priamy kontakt s použitím UI na generovanie cieľov na zabíjanie, pri bezprecedentnom bombardovaní Palestínčanov hral Lavender hlavnú úlohu, a to najmä v počiatočných fázach vojny. Počas prvých týždňov vojny sa armáda v rámci leteckých útokov spoliehala na Lavender takmer úplne. Ľudský personál slúžil často pri rozhodnutí stroja iba ako „pečiatka“. Bežne venoval jednotlivým cieľom pred povolením bombardovania asi 20 sekúnd – len kvôli ubezpečeniu, že sú to muži. Vedel pritom, že systém robí chyby zhruba v desiatich percentách prípadov a označuje aj jednotlivcov, ktorí nie sú v spojení s militantnými skupinami.

Lavender sa pripája k inému systému UI s názvom The Gospel (Evanjelium), ktorý tá istá skupina investigatívcov odhalila už v novembri minulého roka. Kým Lavender označuje ľudí určených na zabitie a zaraďuje ich na zoznam, Evanjelium označuje budovy a stavby, o ktorých armáda tvrdí, že z nich pôsobia militanti. V prípade mladších militantov označených Lavenderom armáda používala iba neriadené strely, bežne známe ako „hlúpe“ bomby (na rozdiel od presných bômb). „Nechcete plytvať drahými bombami na nedôležitých ľudí, je to pre krajinu veľmi drahé a [tých bômb] je nedostatok,“ povedal jeden zo spravodajských dôstojníkov. Ďalší zdroj uviedol, že bolo povolené bombardovanie stoviek súkromných domov údajných mladších agentov označených Lavenderom, pričom mnohými z týchto útokov boli zabití civilisti a celé rodiny ako tzv. vedľajšie škody. V prípade atentátu na vysokého predstaviteľa Hamasu v hodnosti veliteľa práporu alebo brigády armáda takto viackrát povolila súčasné zabitie viac ako 100 civilistov.

VYTVÁRANIE CIEĽOV, SPÁJANIE S DOMAMI

Po 7. októbri, keď militanti pod vedením Hamasu spustili smrtiaci útok na južné izraelské komunity, pričom zabili okolo 1 200 ľudí a asi 240 uniesli, sa armáda v rámci operácie Železné meče rozhodla všetkých agentov vojenského krídla Hamasu bez ohľadu na ich hodnosť označiť za ľudské ciele. Podľa štyroch zdrojov Lavender raz označil asi 37 000 Palestínčanov podozrivých z toho, že sú militantmi Hamasu. Väčšina z nich boli tzv. mladší militanti. Hovorca IDF existenciu takéhoto zoznamu poprel. Asi dva týždne po začiatku vojny spravodajský personál skontroloval presnosť náhodnej vzorky niekoľkých stoviek cieľov vybraných systémom UI. Lavender dosiahol pri identifikácii príslušnosti jednotlivca k Hamasu 90-percentnú presnosť, a tak armáda povolila jeho rozsiahle používanie. Zdroje uviedli, že sa od nich v podstate žiadalo, aby výstupy považovali za rozkaz. Podľa údajov Palestínskeho ministerstva zdravotníctva v Gaze zabil Izrael počas prvých šesť týždňov vojny asi 15 000 Palestínčanov, kým sa 24. novembra dohodlo krátke prímerie.

Softvér Lavender analyzuje informácie zozbierané o väčšine z 2,3 milióna obyvateľov Pásma Gazy pomocou systému hromadného dohľadu, potom vyhodnotí a zoradí pravdepodobnosť, že každá konkrétna osoba je aktívna vo vojenskom krídle Hamasu alebo Palestínskeho islamského džihádu (PIJ). Stroj udeľuje takmer každej jednej osobe v Gaze hodnotenie od 1 do 100 vyjadrujúce pravdepodobnosť, že ide o militanta.

Lavender identifikuje charakteristiky známych agentov Hamasu a PIJ, potom lokalizuje tieto takzvané vlastnosti v rámci bežnej populácie. Jedinec s niekoľkými rôznymi usvedčujúcimi znakmi dosiahne vysoké hodnotenie, a tak sa automaticky stáva potenciálnym cieľom atentátu. Zvýšiť skóre jednotlivca môže napríklad členstvo v skupine so známym militantom, výmena mobilného telefónu raz za pár mesiacov a časté zmeny adresy. Zdroje, ktoré použili Lavender, tvrdia, že presnosť bola nahradená smrteľnosťou. Program niekedy omylom označil jednotlivcov s komunikačnými vzorcami podobnými známym agentom – vrátane polície a pracovníkov civilnej obrany, príbuzných militantov a obyvateľov s rovnakým menom alebo so zariadením kedysi patriacim agentovi. Jeden spravodajský zdroj uviedol, že len ak je cieľom vysoký veliteľ Hamasu, čas spravodajského dôstojníka sa oplatí investovať na overenie informácií o ňom. „Neustále na nás tlačili: ,Dajte nám viac cieľov.‘ Doslova na nás kričali.“ Zníženie prahu hodnotenia označilo viac ľudí za ciele zásahov.

Jeden zdroj, ktorý spolupracoval s tímom trénujúcim Lavender, uviedol, že do stroja vložili aj údaje zamestnancov ministerstva vnútornej bezpečnosti riadeného Hamasom, ktorých nepovažuje za militantov. „Prekážalo mi, že pri školení Lavenderu voľne používali termín ,operatívec Hamasu‘ a do súboru údajov zahrnuli pracovníkov civilnej obrany,“ povedal. Izraelská armáda tieto tvrdenia rozhodne odmieta. Zdroje však uviedli, že jediným zavedeným protokolom ľudského dohľadu pred bombardovaním domov podozrivých mladších militantov označených Lavenderom bolo zabezpečiť, aby vybraným cieľom bol muž. V armáde sa totiž predpokladalo, že ak bola cieľom žena, stroj zrejme spravil chybu, lebo vo vojenských krídlach Hamasu či PIJ nie sú žiadne ženy.

„Človek mal na overenie cieľa len pár sekúnd,“ povedal zdroj s tým, že sa to stalo protokolom, keď zistili, že Lavender sa väčšinou trafí. Podľa zdroja bolo bežnou chybou, ak cieľ dal svoj telefón synovi, staršiemu bratovi alebo náhodnému mužovi. Táto osoba bude bombardovaná v dome spolu s rodinou. „Toto bola väčšina chýb spôsobená Lavenderom,“ povedal. Ďalšou fázou procedúr izraelskej armády je identifikácia miest útoku na ciele vytvorené Lavenderom. Hlavnou príčinou bezprecedentného počtu obetí súčasného bombardovania Izraelom je skutočnosť, že armáda systematicky útočila na ciele v ich súkromných domoch spolu s ich rodinami – aj preto, že zo spravodajského hľadiska bolo jednoduchšie označovať pomocou automatizovaných systémov rodinné domy. Keď-
že každý v Gaze má súkromný dom, armádne sledovacie systémy mohli ľahko a automaticky prepojiť jednotlivcov s rodinnými domami.

Vždy keď sa tempo vraždenia znížilo, do systémov ako Where’s Daddy? pribudli ďalšie ciele a akonáhle vstúpili do domov, mohli ich zlikvidovať. „Jedného dňa som celkom svojvoľne pridal do systému niečo nad 1 200 nových cieľov, pretože počet útokov sa znížil,“ povedal zdroj. V prvých dvoch týždňoch vojny do lokalizačných programov ako Where’s Daddy? zadali niekoľko tisíc cieľov. Zahŕňali každého, kto 7. októbra vstúpil do Izraela. Onedlho nato zoznam ľudí určených na zabitie drasticky rozšírili. „Nakoniec tam boli označení všetci,“ vysvetlil jeden zdroj. „Desiatky tisíc.“ Lavender označil za cieľ bombardovania dokonca aj maloletých. Normálne sú za operatívcov označovaní ľudia starší ako 17 rokov. Skombinovali Lavender so systémami ako Where’s Daddy?, zabíjajúc celé rodiny. Pridaním mena zo zoznamov Lavendera do sledovacieho systému Where’s Daddy? možno označenú osobu napadnúť hneď po vstupe do jej domu. Väčšina zabitých boli deti a ženy.

AUTOR: Karol Kardoš

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár