Líbya na pokraji ekonomického kolapsu

· Čas čítania: 3 min.

Líbyjská ekonomika čelí kolapsu,  keďže občianska vojna narúša hlavný zdroj príjmu krajiny, ktorým je produkcia ropy, varuje Svetová banka.

„Keďže sa ťaží len pätina  potenciálnej produkcie, tržby z jej predaja klesli, tlačiac deficity fiškálnych a bežných účtov na rekordné maximá. Tempo inflácie sa v dôsledku rýchlo klesajúcej hodnoty dinára zvýšilo, čím dochádza k ďalšiemu narúšaniu reálnych príjmov,“ píše sa v správe.

V dôsledku pádu cien ropy a jej nízkej produkcie sa líbyjské devízové rezervy znížili z pôvodných 107,6 miliárd dolárov v roku 2013 na plánovaných 43 miliárd dolárov na konci tohto roka.

V priebehu prvej polovice roku 2016 sa krajine podarilo vyrobiť v priemere 335 tisíc barelov ropy denne, čo predstavuje len 20 percent jej minuloročnej produkcie. Pred povstaním v roku 2011 predstavoval denný objem produkcie ropy v Líbyi až 1,6 milióna barelov.

Podľa vyjadrenia banky výkon líbyjskej ekonomika sa približne o 8,3 percenta znížil, zanechajúc krajinu od roku 2013 v recesii, vtedy HDP na obyvateľa klesol o takmer dve tretiny jeho predrevolučnej úrovne.

V prvých siedmich mesiacoch roku 2016 predstavoval štátny príjem Líbye 3,2 miliardy dinárov (2,28 miliardy dolárov), čo je len desatina príjmu za rovnaké obdobie minulého roka. Hodnota líbyjského dinára na čiernom trhu klesla voči doláru o 73 percent.

Deficit rozpočtu zostal na vysokej úrovni, pričom predstavoval až 69 percent HDP. „Zatiaľ čo ústredná vláda bola pred revolúciou čistým veriteľom, domáci dlh sa odvtedy rýchlo zvyšoval, pričom v roku 2016 dosiahol neuveriteľných 110 percent HDP,“ uvádza sa v správe Svetovej banky, zdôrazňujúcej, že deficit financovali hlavne prostredníctvom pôžičiek od líbyjskej centrálnej banky.

Trvalý nedostatok spôsobil, že ceny potravín sa v prvom polroku tohto roka zvýšili o 31 percent, podľa výpočtov Svetovej banky. „Celková inflácia vyskočila za rovnaké obdobie o 24 percent,“ uvádza sa v správe. Očakáva sa, že výška inflácie  v tomto roku bude predstavovať v priemere 20 percent.

Štátne výdavky na dotácie klesli o 25,4 percenta v dôsledku poklesu cien dovážaných pohonných hmôt a zrušenia dotácií na potraviny.

„Mzdy takisto klesli, a to o 8,7 percenta, čo odráža  úsilie o odstránenie duplicitných platieb zo strany vlády, a to vďaka dôslednejšiemu využívaniu národného identifikačného čísla,“ uvádza sa v správe.

Svetová banka zároveň uviedla, že výdavky na mzdy, ktoré tvoria 61 percent HDP a výdavky na dotácie, predstavujúce 18,4 percenta HDP, sú aj naďalej veľmi vysoké.

Líbya s dvoma centrami moci v krajine čelí aj politickej kríze. Medzinárodne uznávaná vláda sídli v Tobruku a vláda národnej dohody (GNA) a generálneho národného kongresu (GNC) sídli v Tripolise. GNA je v centre záujmu OSN o ukončenie päť rokov trvajúceho chaosu v Líbyi, pričom teraz čelí ešte tvrdšiemu boju, presadzujúc svoju  autoritu voči súperiacej vláde pôsobiacej na východe.

Preložené z:http://axisoflogic.com/artman/publish/Article_75476.shtml

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár