List profesora Fischera prezidentke k celoplošnému testovaniu

Zdroj: Shutterstock

Prof. MUDr. Viliam Fischer CSc. FICS, realizátor prvej úspešnej transplantácie srdca na Slovensku, zverejnil na svojom facebooku otvorený list, ktorý včera odoslal prezidentke republiky – Zuzane Čaputovej. Vyjadril v ňom svoj nesúhlas s plánovaným celoplošným testovaním na koronavírus.

Vážená pani prezidentka,

dovoľujem si Vás v mene občanov Slovenska, ale hlavne ako lekár, ktorý prešiel všetkými chirurgickými disciplínami, vrátane finálnej kardiochirurgie, požiadať ako najvyššiu inštanciu na Slovensku, aby sa rešpektovala medicína ako exaktná veda, aj v prípade choroby akou je koronavírus.

Ide o celoplošné testovanie občanov SR, ktoré podľa svetových špičkových virológov a epidemiológov nie je potrebné, lebo nemá adekvátnu vypovedaciu hodnotu. Potvrdzuje to už aj svetoznáma doktorka MUDr. Soňa Peková z ČR, ktorej idú udeliť vysoké štátne vyznamenanie. Tento vírus nie je aj podľa medicínskych kapacít závažnejší ako každoročné chrípky.

Vážená pani prezidentka,

do dnešného dátumu zomrelo 200 pacientov na koronavírus, a keď to porovnáme s úmrtiami pacientov na kardiovaskulárne ochorenia, tak je to alarmujúce. Finančné prostriedky, ktoré sa idú vložiť do zabezpečenia tohto testovania, by súrne potrebovalo zdravotníctvo, hlavne v takých oblastiach ako srdcovo-cievna medicína, onkológia atď.

Na kardiovaskulárne ochorenia zomrelo od 1. januára 2020 do dnešného dňa okolo 18.000 pacientov! Spomínané finančné prostriedky by súrne potreboval napríklad aj náš slovenský srdcovo-cievny ústav v Bratislave na vybudovanie moderných operačných sál, kde by sa dali konečne realizovať aj kombinované operácie ako transplantácia pľúc a srdca. Transplantácie pľúc sa zatiaľ robia pre slovenských občanov vo Viedni. Tento projekt by podľa mojich informácií stál okolo 10 mil. EUR a bolo by ho možné zrealizovať v priebehu niekoľkých mesiacov.

Vážená pani prezidentka,

aktuálna spoločenská situácia na Slovensku nie je dobrá. Koronavírus tak rozdeľuje našu spoločnosť, že je to na hranici únosnosti, takmer na každej úrovni. Od spoločensko-politickej, a čo je už naozaj veľmi zlé, názorová rozdielnosť na koronavírus negatívne zasahuje a „rozbíja“ už aj mnohé rodiny slovenských občanov. Negatívne vplýva na vzťahy, nielen pracovné, ale aj rodinné, negatívne ovplyvňuje aj zdravý vývoj a aj výchovu detí.

Verím, že už je len vo Vašich silách tento proces nasmerovať tak, aby finančné prostriedky boli vložené do spoločensky prospešnejších a perspektívnejších projektov viac ako do odborníkmi spochybneného celoplošného testovania. Toto testovanie povedie k zhoršovaniu podmienok pri plnení ústavnej povinnosti zabezpečiť zdravotnú starostlivosť pre všetkých občanov Slovenskej republiky.

Prof. MUDr. Viliam Fischer CSc. FICS – Kardiochirurg
Nositeľ najvyššieho štátneho vyznamenania „Rad Ľudovíta Štúra 1. stupňa“<

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: facebook Viliam Fischer, 29.10.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply