Mapa pravicového extrémizmu a rasovej nenávisti v Spojených štátoch

Renomovaný americký think-tank Southern Poverty Law Center zostavil „mapu nenávisti”, ktorá zobrazuje rozmiestnenie rasistických a nacionalistických skupín v USA. Spolu ich je 784 a najhustejšia sieť pokrýva južné a východné štáty, ďalšie sú na krajnom západe pri tichomorskom pobreží. Počet týchto skupín stúpol za posledných 15 rokov o 30 percent. Najprv po útokoch na Svetové obchodné centrum dňa 11. septembra 2001 a potom po zvolení prvého čierneho prezidenta. Popri rasistických skinheadoch, neonacistoch a bielych nacionalistoch je tu stále prítomný Ku-Klux-Klan, najstaršia organizácia tohto druhu, zlopovestná na celom svete pre rasovú nenávisť a brutalitu.

Richard Preston býva v bielo natretej drevenej chate na juhu Virgínie. Na streche je umiestnený štít s nápisom „Brigáda rebelov – Rytier neviditeľnej ríše”. Popri tom ešte „Za boha, rodinu, rasu, národ”. Chata leží na konci poľnej cesty v hustom lese, najbližšie obydlie nie je vidieť ani počuť. Richard má niečo cez 50 rokov, bielu bradu, červenú šatku s krížom južných štátov okolo hlavy. Zábradlie verandy na chate podopierajú stĺpy, ktoré tvoria tri veľké biele písmená K. Sú to iniciály organizácie, za člena ktorej sa pokladá.

„Keď si niekto myslí, že Amerika je v ťažkostiach, mýli sa,” hrmí Richardov silný hlas. „Táto krajina je v zadku! Na sto percent v zadku! Riadi ju Antikrist. Obamov otec je čierny, matka židovka. On vrhol náš národ do rasovej vojny. Naše ženy sú znásilňované, bieli muži napádaní, kresťania zabíjaní. Obama túto rasovú vojnu chce, aby potom mohol vyhlásiť núdzový stav. Tak môže stále vládnuť v Bielom dome. Ale my to nedovolíme!”

Richard je „veľmajster Klanu” z Baltimore, známy pre svoje bičujúce reči, vďaka ktorým ho pozývajú skupiny Klanu z celej krajiny. Aj teraz ho úctivo počúvajú členovia, „rytieri”, ktorí sú na stretnutí. V publiku sedia Billy (má malú autodielňu), Raymond (invalidný ex-výsadkár), Fred (majiteľ práčovne), Michelle (Billyho 21-ročná dcéra), niekoľko ďalších robotníkov a nezamestnaných.

Z hľadiska pravicových extrémistov bol rok 2015 pre USA obzvlášť zlý. Ako „zradu” vnímajú obnovenie diplomatických vzťahov s Kubou – úhlavným nepriateľom. Schválenie homomanželstiev Najvyšším súdom je v ich očiach zatratením Boha vládou. Protesty čiernych proti rasistickému policajnému násiliu (ako napríklad vo Fergusone, kde pred vyše rokom biely policajt zastrelil 18-ročného Michaela Browna), sú pre nich povstaním kriminálnikov. Za najväčšiu porážku však pokladajú odstránenie vlajky Konfederácie zo strechy Kapitolu Južnej Karolíny. Symbol občianskej vojny z roku 1861 pripomína brutálnu epochu otroctva, avšak v hlavnom meste Columbia sa stále argumentuje, že táto vlajka je časťou historického dedičstva. Aj Richard pokladá útok na vlajku Konfederácie za najväčší zločin Obamovej vlády: „Oni chcú vymazať našu identitu z našich hláv. Vlajka je vztýčená nie z nenávisti, ale ako pripomienka sily južných štátov, ktoré vo vojne proti presile kládli odpor štyri roky!”

V decembri 2015 oslávil Ku-Klux-Klan (toto pomenovanie pochádza z gréckeho slova pre kruh) 150. výročie svojho vzniku. Bol založený po občianskej vojne, aby terorom zastrašil čiernych. Jeho znakmi sú horiaci kríž, masky s kapucňou. Jeho prostriedkami propaganda, prechmaty, Lynchov súd. Klan sa pokladá za radikálne protestantský a bol vždy zmesou paravojenskej a politickej organizácie. Je tradíciou, že sa k nemu pridávajú celé rodiny, pričom členstvo zostáva spravidla utajené. Mnohé skupiny Klanu sú znepriatelené, často pre otázku, či sa majú spájať s inými hnutiami extrémnej pravice. „Čistí ľudia Klanu”, ako táto skupina vo Virgínii, sa dištancujú od neonacistov, lebo ich nepokladajú za kresťanov.

Vyvrcholením stretnutia členov Klanu je zapálenie kríža ako znak Kristovho svetla. Členovia si natiahnu svoje rúcha a kapucne v bielej, čiernej, červenej alebo fialovej farbe. Toto oblečenie symbolizuje duchov vojakov, padlých v občianskej vojne. Farbu si zvolí každý sám ľubovoľne. Po postavení kríža „rytieri” pochodujú v kruhu okolo neho s pokrikmi : „Za boha, za krajinu, za rodinu, za Klan!” Fakľami zapália kríž (predtým obalený jutou a poliaty benzínom) a vedení „veľmajstrom” skandujú: „White power!”

Klan je najznámejšia extrémistická organizácia v USA, no z niekoľko miliónov členov okolo roku 1920 zostalo sotva vyše 10 000. Oveľa nebezpečnejší sú dnes iní. Napríklad Národné socialistické hnutie (NSM) s centrálou v Detroite, ktorého členovia nosia uniformy z Tretej ríše. Alebo Árijské bratstvo, ktoré pôsobí z väzení a je financované obchodom s drogami a prostitúciou. Podľa vyšetrovania Southern Poverty Law Center takmer všetky pravicovo motivované útoky posledných rokov vykonali jednotlivci. USA podceňujú nebezpečenstvo pravicového extrémizmu dlhodobo.

Zdroj: Preklad z nemeckého týždenníka Stern

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply