Marián Benka (20.9.1970 – 20.1.2021)

· Čas čítania: 2 min.

Vážení čitatelia,

s ľútosťou v srdci Vám oznamujeme smutnú správu, že od dnešnej noci Marián Benka už nie je medzi nami.

Marián spoluvytváral dušu časopisu Zem&Vek už od jeho počiatku a ako zástupca šéfredaktora denne spolupracoval s našimi autormi.

Vyštudoval žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Celý svoj život pracoval ako novinár. V minulosti pôsobil v ekonomických týždenníkoch Trend, Profit a spolupracoval s portálom živnostník.sk.

Zároveň sa vždy zaujímal o alternatívu, či už išlo o alternatívnu ekonomiku, politiku alebo spiritualitu. To ho priviedlo aj do mesačníka Zem&Vek. Od roku 1998 sa zaoberal šamanskými technikami, ich prienikmi s modernou psychológiou a ich úpravou a prispôsobením pre moderného mestského človeka.

Od roku 2002 organizoval a viedol šamanské kurzy, na ktorých sprevádzal ľudí na ceste osobného rozvoja. Moderoval aj reláciu Alternatívy na rádiu Slobodný vysielač. Prvé literárne príspevky publikoval už ako 17-ročný.

Snažil sa etablovať aj ako spisovateľ, okrem množstva básní napísal knižku pre deti, aj dospelých. Má názov O Zuzanke a Mesačnej víle a prerozprával v nej príbeh, ktorý zvykol hovoriť svojej dcérke. Svoju najnovšiu knihu už nestihol dokončiť.

Nečakaná choroba pred niekoľkými mesiacmi prekazila jeho plány. Pokiaľ mohol, nestrácal optimizmus a chuť do práce. Ešte v novembri s nadšením hovoril ako sa bude venovať tvorbe rozhovorov so zaujímavými ľuďmi.

Bude nám všetkým veľmi chýbať.

Ak si ho chcete pripomenúť, vypočujte si jeho posledný rozhovor o jeho literárnej tvorbe: slobodnyvysielac/literarna-cajovna.

Česť jeho pamiatke!

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

2 Responses

Pridaj komentár