MasterCard chce vaše odtlačky prstov

· Čas čítania: 3 min.

V priebehu minulého týždňa, USA Today informovali, že  masovo používaný spracovateľ platieb MasterCard vstúpil do aliancie FIDO. FIDO je skratka pre Fast identity online (rýchla online totožnosť) a skupina sama seba opisuje nasledovne:

FIDO (Fast identity online) Alliance je nezisková organizácia formálne založená v júli 2012 za účelom riešenia nedostatku interoperability (pozn. schopnosti systémov navzájom si poskytovať služby a efektívne spolupracovať) medzi silnou autentifikáciou (pozn. postup kontroly a overovaniaautorizácia, verifikácia, legalizácia) zariadení, ako aj problémov, s ktorými  sa môžu užívatelia stretnúť pri vytváraní a pamätaní si niekoľkých rôznych používateľských mien a hesiel. Aliancia FIDO plánuje zmeniť podstatu overovania identity vývojom špecifikácií, ktoré charakterizujú otvorené, škálovateľné a interoperabilné súbory mechanizmov, ktoré pri  zabezpečovaní overovania používateľov on-line služieb nahradia  heslá. Tento nový štandard pre bezpečnostné zariadenia a pluginy umožní akejkoľvek webovej stránke, alebo cloud aplikácii prepojenie so širokým radom súčasných a budúcich FIDO-m povolených zariadení, ktoré má užívateľ pre zabezpečenie on-line bezpečnosti.

USA Today informuje:

SAN FRANCISCO – MasterCard vstupuje  do Aliancie Fido, čo  je jasným signálom,  že platobná sieť má  záujem o využitie odtlačkov prstov a ďalších biometrických údajov na identifikáciu osôb pre on-line platby.

MasterCard bude prvou veľkou platobnou sieťou pripojenou k  Fido. Aliancia vyvíja otvorený priemyselný štandard pre biometrické údaje,  ako sú odtlačky prstov, aby sa mohli používať  pre identifikáciu on-line.  Cieľom je nahradiť zastaralé heslá a odstrániť komplikácie pri prihlasovaní sa a nakupovaní s využitím mobilných zariadení.

Aj nový iPhone 5s, smartfón od Apple, má snímač odtlačkov prstov.  Tento technický obor ale nie je členom FIDO. Google však členom aliancie je a zariadenia fungujúce s operačným  systémom Google Android  budú mať snímač odtlačkov prstov od budúceho roku. (celý článok tu)

Takéto masové zbieranie biometrických údajov finančným gigantom znepokojuje čoraz viac ľudí, ktorí sa obávajú následného zneužitia zo strany štátnych orgánov. Americké Ministerstvo vnútornej bezpečnosti (DHS) totiž pred niekoľkými dňami na verejnosti testovalo ďalší program, pracujúci s biometrickými údajmi – BOSS.

BOSS – Biometric Optical Surveillance System (biometrický optický sledovací systém) je technológia, ktorá automaticky rozoznáva tváre zachytené videokamerami a porovnáva ich s podkladmi uloženými vo svojej databáze.  Počas testu z druhej polovice septembra, sa DHS s pomocou vedcov z Pacific Northwest National Laboratory snažilo rýchlo porovnávať tváre zachytené na kameru s biometrickými údajmi 20 dobrovoľníkov. Ostatné tváre v dave – 5980 hokejových fanúšikov – mali pôsobiť ako rušivý element, vďaka čomu sa malo ukázať, ako presný a rýchly je BOSS v prípade, keď je potrebné vyhľadať záujmovú osobu.

Zdroj: Liberty Blitzkrieg, usatoday, RT

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár