Matkám odoberajú novonarodené deti kvôli COVIDu-19

· Čas čítania: 3 min.
Foto: koláž

Veľké množstvo rodičiek v slovenských nemocniciach zažívalo počas koronakrízových opatrení šokujúcu skúsenosť: dieťa im bolo po pôrode odobrané a držané v izolácii od matky. Uvideli ho často až vtedy, keď odchádzali spolu s ním domov. Nemohli ho dojčiť, privinúť k sebe, ba dokonca ani vidieť!

Na problém začali už počas leta upozorňovať alternatívne médiá. Predstavitelia nemocníc sa vyhovárali na koronakrízu a dokonca sa vyskytol medializovaný prípad matky, ktorej musela radiť právnička po telefóne, aby nebola donútená dať sa povinne v nemocnici testovať, pričom nemocnica voči nej vyvíjala nátlak nezlučiteľný s jej stavom. Oficiálne média potom vykreslili rodičku takmer ako hysterickú konšpirátorku bez zodpovednosti.

Keďže prípadov odoberania detí je stále viac, ujala sa ich kauzy poslankyňa Vladimíra Marcinková, ktorá napísala otvorený list ministrovi Krajčímu. V ňom sa uvádza: „Odobratie dieťaťa od matky po pôrode je v hrubom rozpore s odporúčaniami medzinárodných zdravotníckych organizácií a tiež s nadnárodnými ľudsko – právnymi dokumentmi, ktoré sú pre Slovensko záväzné.“ Zároveň obsahuje list požiadavku na Ministerstvo zdravotníctva, aby vyčlenilo pre matky pozitívne testované na COVID-19 špeciálne priestory, kde budú môcť byť so svojimi deťmi.

Minister Krajčí alibisticky uviedol, že si nie je vedomý toho, na základe akého usmernenia takto zdravotnícke zariadenia postupujú. Problém však nie je to, že nevedel na základe akého usmernenia zdravotníci postupovali, ale to, že vedel ako postupujú a nezasiahol. Korona-opatrenia trvajú na Slovensku už od marca, a za ten čas sa narodilo na Slovensku zaiste viacero detí.

Teraz po kritike oznámil, že je proti odoberaniu detí. „Viem o tomto probléme a určitým spôsobom ma to mrzí, že matky sú takýmto spôsobom postavené v takej vážnej životnej situácii pred takéto rozhodnutia. Každý jeden pacient má dostať starostlivosť, na akú má nárok, a nemôžeme v prípade ochorenia COVID-19 takýmto spôsobom degradovať jeho nároky,“ uviedol Krajčí s tým, že nepovažuje za dobré, keď sa nevytvoria pre matky a ich deti pozitívne na ochorenie COVID-19 také podmienky, na aké majú nárok. Všimnite si vyjadrenie, deti pozitívne na COVID-19. To znamená, že tieto novonarodené bábätká testujú na toto ochorenie!

Pán minister asi trochu zavádza. Myslel tým keď povedal, že matky boli postavené „pred takéto rozhodnutia“, to, že ich postavili pred rozhodnutie či sa od dieťaťa odlúčia, alebo nie? Tak to však nebolo. Im proste nemocnice deti odobrali, bez toho aby im dali možnosť sa k tomu vyjadriť a o tom rozhodnúť. Alebo myslel rozhodnutia vedenia nemocníc, ktoré by mal ako minister kontrolovať, či konajú v súlade s „nadnárodnými dokumentami“, ako mu píše poslankyňa Marcinková? Najmä keď sťažnosti trvajú už niekoľko mesiacov.

Porovnajme si nadštandardnú opaterou Borisa Kollára, ktorý sa urazil, keď mu neurobili čajíček, s traumatizujúcou situáciou, keď matke odoberú čerstvo narodené dieťa. Bude aj pán minister, podobne ako riaditeľ Nemocnice sv. Michala, trestať zdravotníkov čo odoberali matkám deti, odobratím vianočných odmien? Či dokonca vyhrážaním sa výpoveďou? Prečítajte si skutočný príbeh slovenskej rodičky:

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Minister Krajčí reaguje výhovorkami na sťažnosti rodičiek, ktorým odoberajú deti kvôli Covidu-19, christianis, 28.11.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár