Matovič sa popravuje sám

Slovenská politika, parlament, vlastne celá spoločnosť sa dostala do slepej uličky, z ktorej bude musieť raz vycúvať, pretože cez spoločenskú demagógiu cesta k úspechu nevedie.

Napríklad poslankyňa NR SR Remišová v poslednej relácii „O päť minút dvanásť“ s kamennou tvárou spochybní najstabilnejší pilier demokracie – Ústavný súd SR a jeho sudcov, akoby si objednávala kávu v kaviarni. A to iba preto, že žije v omyle a myslí si, že si to môže dovoliť, lebo ona je predsa osobnosť. Na to, že vzdelaním, erudovanosťou ale aj spoločensky stojí ako poslankyňa národnej rady oproti sudcom ústavného súdu o pár priečok nižšie, akosi zabudla.

Mimochodom, keď hovoríme o RTVS a jej relácii, diváci začínajú mať pocit, že sledujú dokumentárny film o poľovačke na kotlebovcov, nie vyváženú a objektívnu reláciu. Ďalších dvadsaťšesť takzvaných osobností z oblastí práva sa pokojne, bez mihnutia oka podpíše pod pamflet, žiadajúci zrušiť amnestie, ktoré neboli zrušené dodnes nikde na svete. Tvária sa pritom, že sú o správnosti svojho aktu presvedčení rovnako, ako keby žiadali o zrušenie trestu smrti.

Prezident Kiska, po vrúcnych objatiach s fašistom Porošenkom a kenským diktátorom Kenyattauom si rozcítene utiera pred kinom slzy po premiére „Únosu“. Minister Richter nezruší licenciu Čistému dňu, lebo je predsa „čistý“. ŠTB-ák Budaj plánuje ďalší farebný puč a ďalšie takzvané osobnosti podávajú trestné oznámenie na poslanca Uhríka, lebo je presvedčený o tom, že treba namiesto prijímania sýrskych teroristov (jeho postoj k utečeneckej kríze je známy) ochraňovať biele deti.

Keby si niekto myslel, že úvod tohto článku som poňala emotívne, veľmi sa mýli. V krajine, kde spisovateľ Gustáv Murín plagiátorsky kradne texty z internetu a ešte sa ľuďom, ktorým ich ukradol, vyhráža trestným oznámením, kde ďalšia takzvaná osobnosť – reportérka Zuzana Hanzelová, ešte pred pár dňami sediaca v školských laviciach, sa môže vysmievať ľuďom ako Jožo Ráž len za to, že mu je ľúto ukončiť kariéru najslávnejšieho slovenského rockera a kde Matovič sa môže stávať do pozície Gauliedera alebo presviedčať národ, že Budaj nebol eštébák, si aj ja môžem dovoliť písať ako chcem.

Pravda však predsa len existuje. Prečítajte si, čo povedal Budaj pred dvadsiatimi siedmimi rokmi:
„Som jeden z tých, ktorí boli v zoznamoch ŠtB vedení ako spolupracovníci … To, že naša krajina bola krajinou násilia, som spoznal veľmi skoro, už ako osemnásťročný, keď som sa pokúsil ilegálne prekročiť hranice. Zažil som pocit človeka, na ktorého iný človek strieľa. Môj priateľ čo bol pri tom, je doživotne poznačený. Ako mnohí iní, ktorých zadržali pri ilegálnom prechode hraníc, ani ja som sa po prepustení z väzenia nemohol vyhnúť problému zvanému železná opona … Jednu kapitolu môjho života z konca sedemdesiatych rokov som doteraz verejne nespomínal a myslel som si, že si ju odnesiem do hrobu … V tom období som sa definitívne rozhodol z vlasti emigrovať. Štátna bezpečnosť už vtedy vedela o mojich kontaktoch s Miroslavom Kusým a Milanom Simečkom, o našich súkromných filozofických seminároch, ktoré sme honosne nazývali antiuniverzitou. Na jednom z výsluchov mi „súdruh eštébák“ povedal, že pas nikdy nedostanem, iba ak by som podpísal spoluprácu. Text, ktorý mi predostrel, bol veľmi mierny, nič neznamenajúci. Zdalo sami, že nemám na výber – a tak som podpísal.“
(Citované podľa: Tarasovič, D.: V osídlach ŠtB. Aféry po novembri. Nezávislosť, Bratislava 1990, str. 76-77).

Matovič teda zavádza a prekrúca históriu, pretože Budaj eštébákom bol a bol ním dobrovoľne, aby mohol zdupkať za „kopečky“.

Matovič ďalej tvrdí, že sa ho vládny poslanci „snažia popraviť“, lebo hovorí pravdu. Otázka znie, čo je tá pravda, lebo niektorí maimstreamoví novinári (ktorí Matovičovi obvykle nevadia) tvrdia, že pravda neexistuje a že existujú iba fakty.

Poďme si teda tie fakty o Matovičovi zhrnúť. Rozdeľme jeho prípad na tri dôležité roviny. Právnu, morálnu a populistickú, lebo tá divadelná hra, ktoruo Matovič hrá ľuďom na city, je populizmus.

Z právneho hľadiska nezrušil živnosť, respektíve, ak ju úrad človeku automaticky obnoví, znamená to, že ste SZČO – čiže podnikateľ. Nikoho v štáte nezaujíma, či ste mali tržby alebo nemali, čím sa snaží Matovič argumentovať. Všetky povinné poplatky do poisťovní musíte ako podnikateľ zaplatiť. Pred úradmi bol teda podnikateľ, čo ale Matovič ako poslanec NR SR byť podľa iného zákona nesmie. O tom, že porušil zákon, teda niet pochýb. Ústavný súd už v minulosti potvrdil pokutu dvanásť tisíc eur, ktorú Matovič dostal za ten istý prehrešok.  Pokiaľ Matoviča tentoraz parlament zbaví mandátu a on sa obráti na ústavný súd so sťažnosťou, Ústavný súd, ktorý už raz principiálne trest potvrdil, ho potvrdí znovu.

A teraz tá rovina morálna. Predstavte si (hypoteticky), že ste živnostník a urobíte rovnakú chybu ako Matovič a na konci roka vám úrady, poisťovne a iní, napriek tomu, že ste nepodnikal, vyrubia poplatky, ktoré ste podľa zákona povinní ako živnostník zaplatiť. Kto vás pred následkami tejto chyby v spoločnosti ochráni? Neochráni vás nikto a budete to musieť zaplatiť. Preto je bez jedinej polemiky za svoju chybu povinný zaplatiť aj Matovič.

A teraz tá posledná rovina: populistická. Matovič tvrdí, že za chybu ktorú spáchal, ho chcú politicky popraviť. Na to len toľko: Chcú sa ho iba zbaviť, lebo je nepohodlný, presne rovnako, ako sa on snaží zbaviť svojich protivníkov – dokonca možno ešte čistejšie. That’s all. Opäť teda raz platí pravidlo: „kto akým mečom bojuje, takým zomiera.“

Teda pravdepodobne, lebo za to, že kotlebovcov už toľkokrát urazil, pravdepodobne zahlasujú s vládnymi poslancami aj kotlebovci a Matoviča nakoniec z parlamentu dostanú, čo ohrozí aj volebné preferencie OĽaNO.

O jedného pošuka v politike bude menej. Dúfam, že aj o jednu demagogickú politickú stranu, ktorá sa do parlamentu nikdy dostať nemala, pretože nepriniesla okrem rozdeľovania ľudí jedinú pozitívnu vec pre národ.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár