Matovičove záležitosti

Add Comment

Potom ako obsadil post europoslanca Branislav Škripek, nastal v OĽaNO menší problém. Mikuláš Huba sa rozhodol z parlamentného klubu vystúpiť, neplánuje pritom však prejsť do žiadnej inej politickej strany. Stane sa ďalším nezávislým poslancom. OĽaNO pritom v minulosti opustili Alojz Hlina a Mária Ritomská. Potom ako odíde Huba hnutie bude mať 13 členov.

Huba na Facebooku píše, že za OĽaNO v parlamentných voľbách kandidoval preto, že hoci existovalo 100 dôvodov nekandidovať, mal 101 dôvodov na kandidatúru. Časom sa však tento pomer pre neho preklopil a rozhodol sa odísť. Dôvodom má byť príliš konzervatívne smerovanie OĽaNO. „Je nám ľúto, že dnes, keď sme získali v europarlamente iba jeden mandát a víťazom sa stal zástupca konzervatívneho krídla, to vnímajú naši liberálni voliči ako problém. Zrejme rovnako to vyhodnotil aj kolega Huba. To znamená, že síce sa formálne rozchádzame, ale zostávame blízki priatelia,“ uviedol Matovič.

Igor Matovič obvinil Radoslava Procházku z podvodu ohľadom výdavkov určených na jeho prezidentskú kampaň. Uviedol, že Procházka mu ešte pred spustením oficiálnej prezidentskej kampane povedal, že už minul asi 300 000 eur. Tiež špekuluje, že počas oficiálnej dvojtýždňovej mohol minúť ešte 100 000 eur. Tým sa dostávame k sume 400 000 eur, ktorá je 3x vyššia ako je povolený limit 132 775 eur. Procházka pritom priznal sumu v oficiálnej časti kampane 128 000 eur.

Matovič preto vyzval Procházku, aby predstúpil pred detektor lži. „Ak sa dokáže, že som si to vymyslel, odídem navždy z politiky,“ vyhlásil s tým, že ak Procházka neuspeje, mal by politiku opustiť on. „Špecialisti na reklamu odhadli, že Procházkova kampaň stála 700.000 – 800.000 eur, priznal však len 250.000 eur. Nie je rozdiel v tom, že aj v iných médiách platil 50 až 90 percent načierno, na drevo?“ Matovič v tomto prípade myslí nielen náklady na oficiálnu časť kampane, ale celkové náklady na kampaň.

Ešte predtým uviedol, že Procházka si v Region Presse zaplatil reklamu za 6000 eur cez transparentný účet, ale 11 200 eur bolo zaplatených v hotovosti, aby nemusel dokladovať, odkiaľ peniaze zobral. Tým podľa neho obišiel zákon a klamal verejnosť. „Keď to tak bolo v tomto prípade, a takých platieb boli zrejme stovky, koľko je takých bočných platieb alebo platieb načierno? Tu je rozdiel medzi nákladmi, ktoré vykázali, a koľko kampaň stála.“

O tom, že časť peňazí nešla cez transparentný účet, sa Procházka dozvedel vraj len 2. júna. „A dosť som chalanov zhulákal za to,“ poznamenal. Na výzvu Matoviča reagoval na Facebooku: „Mám 42 rokov a ešte nikdy som nebol na detektore lži. Konečne poriadna príležitosť! Dúfam len, že Igor potom znovu nepovie, že to iba žartoval.“

Zem & Vek

Pridaj komentár

  & Časopis