Mediálna manipulácia s miláčikom a nepriateľom

· Čas čítania: 3 min.

Médiá hlavného prúdu majú dlhodobú tendenciu profilovať pre svojich čitateľov, poslucháčov a divákov politického obľúbenca, miláčika a pozitívnu postavu a na druhej strane prízvukovať, kto je nepriateľ demokracie, neprijateľný politik a negatívny štátnik. Šéfredaktori, editori vydaní a poslušné štáby, bez ohľadu na fakty, výsledky činnosti a realitu majú väčšinou jasno a spievajú podľa rozdaných nôt. Nositeľ Nobelovej ceny za mier Barack Obama to myslí s USA a svetom dobre, ale Vladimir Putin, bývalý agent KGB, chce z Moskvy diktovať nielen Rusku, ale celému svetu. A preto treba verejnosť kŕmiť aspoň vhodnými titulkami a formuláciami, keď už ani skutočnosť nechce ladiť s propagandou. Rovnocenný prístup ku každému štátnikovi v duchu padni, komu padni je nemysliteľný pre mediálnych manipulátorov. Preto sa na stránkach systémových propagandistických serverov dozvieme najprv informáciu, ktorá niekomu vylepší kredit a niekoho hneď na začiatku odpíše. Ak sa čitateľovi chce pokračovať ďalej, dozvie sa už aj iné fakty, ale v prípade rýchleho „preletenia“ titulkov má prvý dojem v podvedomí a niekedy si s tým aj vystačí. Veď to je zámer systémových žurnalistov.

Napríklad v prípade ruského prezidenta Vladimira Putina sa hneď z titulku dozviete, že podpora Putina je najnižšia za ostatných dvanásť rokov. Až potom čitateľ zistí, že s politikou prezidenta je nespokojných 30 percent obyvateľov a naopak 47 je spokojných. V prípade volieb by to bol pekný výsledok, ak by kandidát vyhral s podobným rozdielom nad protikandidátom alebo ak by uspelo referendum v takomto pomere. No a na podporenie kritiky Putina pokračuje správa, že predtým politiku Putina schvaľovalo až 70 percent Rusov. Okrem toho správa pripomína nespokojnosť opozície a demonštrácie proti znovuzvoleniu Vladimira Putina.

Ak ide o amerického prezidenta Baracka Obamu v titulku je informácia, že 40 percent Američanov považuje hlavu štátu za schopného manažéra. Teda dôverujú jeho efektívnemu riadeniu federálnej vlády. Až potom správa uvádza, že vlastne 53 percent ho považuje za nedôveryhodného a nepoctivého. Okamžite je po ruke ospravedlnenie, že Obamovi to sťažuje nevydarená zdravotnícka reforma. Ďalší negatívny údaj, že 56 percent ho neobdivuje a nesúhlasí s jeho rozhodnutiami hneď vyváži na záver údaj ako ho 70 percent považuje za sympatického človeka a 60 percent si myslí, že má víziu do budúcnosti.

Na prvý pohľad je jasné, kto je úžasný politik a kto si nezaslúži podporu a patrí mu vytrvalá kritika. Vyzerá to, že niektoré médiá si žijú vo svojom vlastnom svete a ešte chcú, aby sme ho vnímali rovnako. Je na nás, ako sa rozhodneme.

Zdroj: CNN, Ria Novosti Zdroj foto: thetimes.co.uk

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár