Mejnstrímovi správňaci a uletení konšpirátori

Add Comment

V posledných dňoch sledujem situáciu okolo osoby menom Tibor Eliot Rostas a nie je mi úplne jasné, o čo tu vlastne ide. Trochu mi to jasné je, ale zďaleka nie úplne. Sieť kníhkupectiev menom ΠΑΝΤΑ ΡΕΙ sa stala terčom kritiky a bojkotu za to, že poskytuje priestor spomínanému pánovi Rostasovi. Olej do ohňa ešte predtým prilial ten spisovateľ, taký ten okuliarnatý plejerík, ktorý Rostasa na svojom facebookovom profile verejne označil za už neviem čo. Čo sa tu teda vlastne deje. Pokúsim sa zhrnúť szituáció tak, ako ju vnímam.

Máme tu dve skupiny:

Prvou skupinkou sú Mejnstrímovi správňaci (MS): táto skupina sa zastáva zahraničnej politiky Spojeného štátu a EÚ/ za vrcholného nepriateľa mieru považuje Vladimíra Putina/ s miernym opovrhovaním sa díva na všetko ruské či moslimské/ striktne propaguje dodržiavanie demokracie a ľudských práv v západnom zmysle slova (možnosť slobodne voliť či nevoliť svojich zástupcov, možnosť prezentovať svoj názor)/ farebné či kvetinkové revolúcie vznikajú iniciatívou zdola a MS vylučuje akúkoľvek akciu zhora či riadenie zpoza Mláky/ na akúkoľvek narážku na údajný Nový svetový poriadok v podaní istého nemenovaného vyvoleného národa MS reaguje s podráždením/ tvrdo presadzuje konvenčné liečebné postupy pomocou syntetických chemikálii a pri zmienke o alternatívnych nechemických liečbach si klope na čelo/ v domácej politike zastáva antificovský postoj.

Potom je tu druhá skupina Uletených konšpirátorov (UK). Táto skupina kritizuje všetko spojenoštátske a euroúnijské/ za najdokonalejšiu postavu svetovej politiky považuje Vladimíra Putina, ktorý je zrejme neomylný/ akékoľvek zmeny politických režimov vo svete považuje za dielo USA či Vyššieho zriadenia/ UK pripúšťa zločiny moslimov, no na vine tomu je rozoštvávanie v podaní USA/ tvrdo bojuje proti povinnému očkovaniu či chemoterapii/ v domácej politike nerozlišuje nijaké farby, aj keď konšpirátor pripúšťa, že za Mečiara a Fica bola (je) miera arogancie moci vyššia, aj tak oboch spolu s Dzurindom a Radičovou považuje iba za prisluhovačov spomínaného Vyššieho zriadenia, ktoré treba úplne odstrániť.

A do tohto vypolarizovaného sveta prichádza spomínaný pán Rostas. Nemám pocit, že sa jedná o psychopata ani o biznismena. Je to normálny človek, ktorý sa snaží hľadať pravdu, cestuje a spoznáva tie takzvané komunity žijúce jednoduchším životom a svoje závery publikuje. Prečo je teda (podľa mňa) pre MS taký nebezpečný a prečo môže byť pre neho nebezpečné, keď si ho UK privlastňujú?

(Podľa mňa) Rostas skrátka celý tento systém, establišment čelindžuje, hádže mu rukavicu. MS tú rukavicu dvihnúť nesmú, môžu sa však napasovať do pozície vzdelancov, ironikov, literátov, kritikov a z tých pozícii udrieť.

Platí také pravidlo, že ľudia, ktorí majú na hlave nejaké maslo majú prirodzenú potrebu rozmazať to maslo ďalej. Keď ženatý muž podvádza svoju ženu, to posledné, čo potrebuje je nejaký ženatý chlap, ktorý je verný. Človek, ktorý je zaťažený na peniaze chce, aby boli všetci ako on. Neznesie vo svojom okolí niekoho, kto vyšším množstvom peňazí úprimne opovrhuje. MS média sú založené na peniazoch. Nejaký Smečkár nepíše článoček len preto, že ho to baví. Jasné, že mu to nie je úplne odporné, no robí to hlavne preto, aby v zime, v lete mohol ísť „trpieť“ do 5hviezdového Dubaja či Karibiku. Média MS sú sponzorované. Je to fakt! A preto nemôžu byť úplne nezávislé. A teraz tu prichádza niekto, komu na tých peniazoch až tak nezáleží, kto berie vydávanie časopisu ako záľubu a kto verejne vyhlási, že chemoterapia je podvod. A toto je veľmi nepekné! Takéhoto človeka treba dať dolu. Ale nie je to žiadna hračka. Okej, môžeme ho označiť za antisemitu, za niekoho, kto je na výplatnej páske Kremľa. Ale dokázať tieto obvinenia a tým toho Rostasa odstaviť z verejného života zas nie je také ľahké. Ale aspoň teda si nepôjdeme kúpiť knihu do kníhkupectva (ktoré sme mimochodom ajtak všetci neznášali!).

A teraz sa teda zameriam na tu druhú stranu. Medzi Konšpirátormi sa dá nájsť všeličo. Môžu to byť ľudia, ktorí skrátka cítia potrebu ísť proti mejnstrímu, imponuje im nálepka alternatívy, alebo nostalgicky spomínajú na časy spred roku 89, keď boli mladí, keď neexistovali bohatí a chudobní, alebo neznesú homosexuálny vzťah svojich susedov, alebo milujú ruskú literatúru. Môže to byť čokoľvek. Čo je však podľa mňa nebezpečné je, že skupina UK si v snahe kritizovať podľa nej pseudodemokratické zriadenia v Európe a Severnej Amerike už nevyberá na koho stranu sa postaví. Nejaký alternatívny chujílek bude pokojne sympatizovať s Če Gevarom, Kim Čong-inom a rôznymi inými typmi na základe toho, že tieto veličiny majú bližšie do Moskvy ako do Uošingtonu. Keď nejaký diktátor vyvraždí stovky homosexuálov, kresťanov, či politických protivníkov, má hajzel vykladaný 5500 karátovými smaragdami, ale v prejave kritizuje politiku Spojeného štátu, zrazu sa stáva pre UK prijateľným. Čokoľvek čo je proti USA, musí byť zákonite aj správne. Keď niekto kritizuje politiku Putina, je to posluhovač Nového svetového poriadku! Táto istá logika funguje aj u konkurencie. Kto spochybní politiku USA, je kremľofil. Nezdá sa mi, že by tam fungovalo kritické myslenie, ktorým sa oba tábory oháňajú. Keď sa dostane na svet video, kde polícia v Spojenom štáte šikanuje černocha, Ukáčkari sú na nohách! Ako keby sa podobné akcie v Rusku, či v Čínskej ľudovej republike nediali.

A teraz sa tu objavuje pán Rostas. Je jasné, že v jeho názoroch sa nájdu skôr predstavitelia skupiny UK. A tým pádom sa z neho stáva fanatik, agent Moskvy, možno aj Havany či Pchjong-jangu usilujúci o totálnu revolúciu. Toto podľa mňa nie je na mieste.

V tomto statuse prezentujem svoj osobný názor. Netvrdím, že tak ako to vnímam, to nutne musí byť. No našťastie mám medzi priateľmi nespočetné množstvo zástupcov oboch názorových skupín a očakávam búrlivú diskusiu. Do diskusie sa budem snažiť priebežne vstupovať. Ďakujem.

Pedro Herrero
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis