Merkelová: Európa musí prijať viac imigrantov, islam nie je príčinou terorizmu

· Čas čítania: 3 min.

Angela Merkelová tvrdí, že Európska únia má pred sebou „zodpovednosť“ prijať viacerých takzvaných utečencov, a prosila, aby islamské vlády pomoholi presvedčiť ľudí, že terorizmus nemá nič spoločné s islamom. Povedala to na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii uplynulú sobotu.

62-ročná nemecká kancelárka začala svoju reč tým, že uznáva, že „Európska únia je práve teraz vo veľmi ťažkej situácii, vzhľadom na výsledok britského referenda … čo je veľmi poľutovaniahodné“. Pri apelovaní na Úniu, aby „viac integrovala naše vojenské kapacity“, Merkelová tiež priznala, že nemôže bojovať proti terorizmu bez pomoci prezidenta USA Donalda Trumpa.

„Dovoľte mi adresovať riešenie tohto problému veľmi otvorene. Samotní Európania sa nemôžu vysporiadať s bojom proti medzinárodnému islamskému terorizmu. Potrebujeme silu a moc Spojených štátov amerických a ich podporu,“ povedala a dodala: „Hovorím to preto, že vonkajšie hranice Európskej únie sú v podstate hranicou, ktorá nás oddeľuje od islamistického terorizmu, a to má výrazný vplyv na Európu. Takže spolupráca so Spojenými štátmi je pre nás najdôležitejšia, ale čo je tiež veľmi dôležité, je, aby boli v tejto koalícii zahrnuté aj moslimské štáty, pretože si myslím, že v prvom rade tieto krajiny by mali dať príspevok.“

Podľa kancelárky spolupráca s týmito štátmi je jediný spôsob ako „budeme môcť presvedčiť ľudí, že problémom nie je islam, ale falošne chápaný islam a náboženské autority islamu musia nájsť silné slová s cieľom definovať seba a dištancovať sa od tejto fundamentalistickej a teroristickej verzie islamu. Nemôžeme to urobiť my, kresťania. Musia to vykonať islamskí duchovní a náboženské autority,“ povedala.

Merkelová je presvedčená, že západné inštitúcie nemajú právomoci na riešenie extrémistickej ideológie, trvá však na tom, že Európa má naďalej zodpovednosť a povinnosť prijať viac migrantov: „Cyprus je, konieckoncov, susedným štátom Sýrie, takže vidíte, že vonkajšie hranice EÚ sú hranice, ktoré nás oddeľujú od týchto oblastí, kde sa ľudia vo veľkých počtoch hromadia … nemožno jednoducho povedať, že to má nemá nič spoločné s nami; musíme tento problém riešiť.“

Cyprus však v skutočnosti nemá spoločnú pozemnú hranicu so Sýriou, ostrovný štát leží asi 500 kilometrov od sýrskeho pobrežia.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár