Merkelová pripúšťa, že dohoda o voľnom obchode medzi EÚ a USA je mŕtva

· Čas čítania: 2 min.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová pripustila, že uzavretie novej dohody EÚ s USA o voľnom obchode už nie je možné vzhľadom na zvolenie Donalda Trumpa, ktorý s ňou nesúhlasí.

„EÚ a USA sú dvoma najväčšími obchodnými oblasťami a vždy som cítila záväzok uzavrieť dohodu o obchode s USA. Vykonali sme kus dobrej práce a hoci rokovania teraz nie je možné dokončiť, budeme sa držať toho, čo sme dosiahli. Som si istá, že sa k nej raz vrátime,“ povedala kancelárka po stretnutí s americkým prezidentom Barackom Obamom počas jeho európskeho rozlúčkového turné.

Novozvolený americký prezident kritizoval medzinárodné obchodné dohody, pričom počas kampane sľúbil, že akonáhle bude zvolený, zruší ich. Medzinárodné obchodné dohody berú prácu americkým robotníkom a poškodzujú konkurencieschopnosť krajiny, podľa Trumpa.

Európska únia a Spojené štáty začali rokovania o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP) pred tromi rokmi. Dohoda by vytvorila najväčší svetový trh voľného obchodu s 850 miliónmi spotrebiteľov.

TTIP čelí masovými protestom v Európe, pričom jej odporcovia argumentujú, že dohoda by zničila štandardy bloku v kľúčových oblastiach, ako je zdravotníctvo, trh práce, sociálna starostlivosť a životné prostredie.

Podobná dohoda o voľnom obchode s Kanadou, známa ako CETA, sa takisto stretla s odporom. V septembri protestovalo v Nemecku proti nej viac ako 160 000 ľudí.

Obe dohody sľubujú podporu obchodu znížením ciel a administratívnych prekážok a vytvorenie širšej spotrebiteľskej základne. Oponenti TTIP a CETA však tvrdia, že z nej budú mať prospech len veľké podniky na úkor zabezpečenia zdravotnej starostlivosti a ochrany životného prostredia. Dohoda by umožnila korporáciám žalovať vlády za politiku, ktorá ovplyvňuje ich výnosy.

Preložené z: https://www.rt.com/business/367400-merkel-us-trade-deal-dead/

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár