Mexická koronavírusová vlna a austrálske očkovacie faux pas

Foto: Shutterstock

V marci 2020 sa štátmi USA, no aj celého sveta prehnala „mexická“ koronavírusová vlna. Počas prvej vlny nového koronavírusu prekvapivo často zaznamenali 33 prípadov, či už v rámci štátu, okresu alebo mesta. Žeby to súviselo s 33 stupňami škótskeho rítu slobodomurárstva? „Tým chcú akože slobodomurári niečo odkázať svetu? To nedáva zmysel,“ argumentuje skeptik. Zmĺkne, keď mu ukážem, že zamestnanci leteckej spoločnosti Qantas, vyžadujúcej od pasažierov pred letom do Austrálie očkovanie proti Covid-19, ozdobili v auguste kryty na turbínach lietadla slobodomurárskymi symbolmi.

Dňa 21. septembra na stránke vedator.space teoretický fyzik Samuel Kováčik (s dizertáciou na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK – ja na Fyzikálnom ústave SAV) publikoval článok Nie je náhoda ako náhoda, kde sa venoval prudko sa zmenšujúcej pravdepodobnosti čoraz viac opakovaného výskytu istého štvorciferného čísla (napr. 1488). „Ak ste však satanistické združenie a dostanete do daru 666 eur päťkrát po sebe, začne to byť podozrivé. Prečo? Pravdepodobnosti sa totiž násobia,“ vysvetlil Kováčik. Do mesiaca ho na sociálnej sieti vyzvali, aby vyrátal pravdepodobnosť nadmieru opakovaného výskytu konkrétneho dvojciferného čísla, a priložili zostrih z televízií celého sveta, kde hlásili 33 prípadov ochorenia Covid-19. Išlo o rôzne mestá, okresy, štáty, nárast o daný počet prípadov, prípadne počet nových prípadov bol práve 33. Do Mikuláša na to doktor Kováčik neodpovedal.

„Aká je to pravdepodobnosť?“ spýtal som sa elektronicky starého kamaráta, ktorý má tiež doktorát z fyziky, a poslal som mu skrátený zostrih 33 Cases od PZZGTRX. „Tá pravdepodobnosť bude veľmi podobná, ako keby to niekto chcel nastrihať na číslo 31 alebo 32,“ zahlásil suverénne Peter. „Jeden má rád 33, iný 44, ďalší iné, a keď sa chce, nájdeš si tie symboliky hocikde,“ odpísal ešte. Pozrel som do prehliadača na výskyt 33 prípadov Covid-19. Bolo ich 411000. Našiel som 371000 výsledkov pre 31 prípadov, 531000 výsledkov pre 32 prípadov a 410000 výsledkov pre 34 prípadov. Neuspokojilo ma to, takáto analýza mi pripadala povrchná. Dal som si tú námahu a overil som, že minimálne v tretine amerických štátov (Kalifornia, New York, New Jersey, Wyoming, Wisconsin, Michigan, Louisiana, Rhode Island, Maryland, Nebraska, Severná Karolína, Južná Karolína, Colorado, Pensylvánia, Arkansas, Severná Dakota a pravdepodobne aj Texas) mali na začiatku „pandémie“ Covid-19 presne 33 prípadov. Prevažne to bolo v marci. „Takže ty tvrdíš, že v ďalšej tretine to bolo 31 a v ďalšej 32? Dokázať to však nevieš, však, len fabuluješ? Dostaneš dáta na tácke, ale ty ich z voleja poprieš ako študentka estetiky. Toľko prípadov mali aj v Austrálii a Kanade. To sú hneď tri z piatich očí,“ dodal som už skôr pre seba. „Aj v Čile, Japonsku, Singapure, Nórsku, Írsku, Litve, Rakúsku, Maďarsku, Albánsku a na Cypre, v Burkine Faso, Maroku, Ománe, Kazachstane, Uzbekistane, Gruzínsku, Náhornom Karabachu… Niekto to zjavne pozliepal preto, lebo si to všimol v korporátnych médiách,“ odoslal som Petrovi.

Autor: Jozef Valovič

hutterst

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply