Microsoft: Umelá inteligencia nahrádza novinárov – desiatky zamestnancov už prepustili

· Čas čítania: 4 min.
zdroj : www.globallookpress.com

Technologický koncern Microsoft prevádzkuje aj spravodajské weby. Doteraz boli za príslušné správy a príbehy zodpovedné stovky redaktorov. Teraz však boli prepustení desiatky zamestnancov. Vašu prácu v budúcnosti prevezme umelá inteligencia.

Globálna koronavírusová kríza nepriniesla iba straty. Najmä veľké technologické skupiny boli v posledných mesiacoch schopné zvýšiť svoje zisky, v neposlednom rade z dôvodu obmedzení následkom koronavírusu v rôznych krajinách po celom svete. Microsoft, ktorý založil americký miliardár Bill Gates, je tiež jedným z víťazov tejto krízy.

Ako sa dnes uvádza : technologický gigant prepustil desiatky novinárov a redaktorov, aby v budúcnosti ich prácu mohla vykonávať umelá inteligencia (AI). Výsledkom bude, že od júla bude spoločnosti Microsoft News, dcérskej spoločnosti Microsoft MSN a Microsoft Edge, poskytovať obsah, ktorý bude vyberaný a spravovaný umelou inteligenciou a už nie prostredníctvom ľudí.

Zamestnanci, ktorí spracovávali správy pre webovú stránku MSN spoločnosti Microsoft boli informovaní o tom, že už nie sú potrební, pretože roboti teraz vykonávajú svoju prácu, “ informoval britský Guardian.

Podľa toho bolo v USA doteraz prepustených približne 50 pracovníkov, zatiaľ čo vo Veľkej Británii bolo prepustených 27 pracovníkov. Mnoho postihnutých zamestnancov je súčasťou oddelenia SANE technologickej skupiny v USA (vyhľadávanie, reklamy, správy a novinky).

„Rovnako ako všetky spoločnosti pravidelne hodnotíme naše podnikanie. To môže vyústiť do zvýšených investícií v niektorých lokalitách a občasného vyrovnania na iných miestach“ uviedol hovorca spoločnosti Microsoft.

Okrem toho rozhodnutie spoliehať sa viac na umelú inteligenciu sa netýka „súčasnej pandémie“.

Zatiaľ čo spoločnosť Microsoft popiera akékoľvek spojenie s koronavírusovou krízou, priemyselný časopis The Verge zdôrazňuje, že v dôsledku pandémie „mediálne spoločnosti na celom svete boli tvrdo zasiahnuté poklesom príjmov z reklamy v televízii, novinách, internete a ďalších oblastiach“.

Americká spoločnosť Microsoft je v spravodajskom priemysle viac ako 25 rokov po tom, čo spoločnosť v roku 1995 spustila webový portál MSN pre rôzne informačné služby. Keď spoločnosť Microsoft News začala takmer pred dvoma rokmi, spoločnosť Microsoft oznámila, že má „viac ako 800 editorov na 50 miestach po celom svete“.

Sme hrdí na prácu, ktorú sme vykonali so spoločnosťou Microsoft, a vieme, že sme odviedli kvalitnú prácu“, uviedol hovorca spoločnosti Microsoft.

Už celé mesiace veterán Silicon Valley v oblasti Microsoft News postupne mení na umelú inteligenciu, aby vyhľadával, spracovával a filtroval. Dokonca aj redaktorom sú navrhované fotografie na použitie v článkoch.

„Celý čas trávim čítaním informácií o tom, ako automatizácia a umelá inteligencia budú robiť všetky naše úlohy, a teraz sa to stalo – umelá inteligencia mi zobrala prácu“, povedal bývalý pracovník MSN britskému Guardianu.

Podľa zamestnanca je rozhodnutie nahradiť ľudí softvérom riskantné, pretože ľudský personál sa musí riadiť „veľmi prísnymi redakčnými pokynmi“. Okrem iného sa tým zabezpečilo, že používateľom nebol predstavený žiadny násilný alebo nevhodný obsah, čo je obzvlášť dôležité pre mladších používateľov.

Redaktori spoločnosti Microsoft nevytvárajú originálne články prezentované na svojich vlastných spravodajských stránkach. Obsah im dodávajú mediálni partneri. Zamestnanci spoločnosti Microsoft však vykonávajú redakčnú kontrolu webových stránok výberom obsahu, ktorý sa má zverejniť, úpravou a prispôsobením formátu. Generované príjmy z reklamy sa zdieľajú s dodávateľmi.

Asi pred mesiacom spoločnosť Microsoft zverejnila svoje výsledky za tretí štvrťrok za fiškálny rok 2020. Počas tohto obdobia, ktoré sa skončilo 31. marca 2020, mala skupina tržby vo výške 35 miliárd dolárov, čo je nárast o 15 percent v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Prevádzkový zisk bol 13 miliárd dolárov, čo predstavuje nárast o 25 percent. Čistý zisk bol 10,8 miliárd dolárov. To zodpovedá nárastu o 22 percent.

zdroj : RT

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár