Migranti a kvóty – potenciálny zdroj koaličného napätia

Add Comment

Ak keď sa otázka jednotného postoja novovznikajúcej koalície voči akceptovaniu povinných utečeneckých kvót do rokovania v tejto chvíli nedostala, jej lídri pred ňou neujdú. Počká si ich hneď za najbližším pomyselným rohom, ktorým môže byť prvá cesta do Bruselu, prípadne zasadnutie Vyšehradského zoskupenia.

Formálne a pomerne vágne vyhlásenie o zachovaní kontinuity s doterajšou proeurópskou a transatlantickou orientáciou SR akiste nepostačí. Naopak – vďaka absurdnej, no tvrdohlavo presadzovanej promigračnej rétorike Bélu Bugára (Most-Híd), druhého najmenšieho člena sformovaného štvorzáprahu, nemožno vylúčiť, že hlavným aktérom rozbitia zomknutosti V4 nakoniec nebude Poľsko, ale paradoxne práve Slovensko.

„Vyšehradská štvorka výrazne napomohla k tomu, aby Európska únia v otázke migračnej krízy vytriezvela. Dnes je už každému v európskych politických kruhoch zrejmé, že hranice Európy treba chrániť,“ povedal 18. 3. na tlačovej konferencii v Budapešti po stretnutí so svojím poľským náprotivkom Andrzejom Dudom maďarský prezident János Áder. Podľa neho, ako informovala agentúra MTI, dnes už nikto nespochybňuje, že migračná kríza nie je iba humanitárnym, ale zároveň aj trestnoprávnym a národno-bezpečnostným problémom.

Zdá sa však, že slovenskú politickú reprezentáciu čaká v tomto ohľade zemetrasenie s predbežne neznámou magnitúdou a netušenými dôsledkami. Ako poznamenal novozvolený poslanec NR SR za SaS Martin Klus, prípadné stiahnutie žaloby vo veci utečeneckých kvót, o ktorom sa v rámci novej koalície diskutuje zatiaľ iba obozretne, by bolo potvrdením predvolebného zneužívania migračnej krízy na vyvolávanie paniky vo verejnosti.

Pripomenul tiež, že NR SR v júni 2015 vo svojom vyhlásení prakticky jednohlasne odmietla zavedenie povinných kvót ako nesystémového riešenia v súvislosti s presídľovaním alebo premiestňovaním migrantov. „SaS sa k tomu parlamentnému vyhláseniu stále hlási a s prekvapením sleduje, že nie všetci, ktorí zaň hlasovali, majú po voľbách na vec rovnaký názor,“ upozornil Klus.

Miera prijatia alebo odmietnutia spoločného riešenia, ktoré sa už teraz nehľadá na báze celoeurópskeho konsenzu (ak je v takejto citlivej a komplikovanej veci vôbec možný), ale jednostranného rozhodovania nemeckej kancelárky, sa môže ukázať ako rozbuška s ešte deštruktívnejším účinkom, než je napríklad hľadanie vzájomnej zhody na princípoch protikorupčného programu, reformy súdnej moci či efektívneho fungovania rezortov zdravotníctva a školstva.

Medzi autokraciou a monokraciou oscilujúce vládnutie Angely Merkelovej rozdeľuje krajiny Európskej únie aj ohľadom nekonečného predlžovania protiruských sankcií, ktoré poškodzuje a otravuje medzinárodné vzťahy, vnášajúc do nich konfrontačného ducha a trvalé napätie. Bolo by tou najnešťastnejšou voľbou, keby sa v mene akejsi samoúčelne vytvorenej koalície s nečitateľnou tvárou, diskutabilnou prítomnosťou a nanajvýš otáznou budúcnosťou Slovensko postavilo v medzinárodných záležitostiach na tú najnesprávnejšiu z možných strán.

Zem & Vek

Pridaj komentár

  & Časopis