Miloslav Ludvík: „Štyridsať percent ľudí v nemocnici nemá príznaky!“

· Čas čítania: 2 min.
Foto: novinky.cz

Média na Slovensku informujú o kritickej situácii v Česku, v súvislosti s koronavírusom. Titulky článkov varujú, že nemocnice môžu byť o chvíľu plné a v Prahe stavajú poľnú nemocnicu. O aktuálnej situácii, v najväčšom českom zdravotníckom zariadení, v pražskej Fakultnej nemocnici Motol, poskytol bližšie informácie jej riaditeľ JUDr. Ing. Miloslav Ludvík, MBA. Podľa jeho slov majú teraz voľných zhruba 500 lôžok. Miesta však podľa neho zapĺňajú z veľkej časti bezpríznakoví jedinci.

Koľko nakazených koronavírusom je momentálne vo vašej nemocnici? 

V stredu o ôsmej hodine to bolo 173 pacientov.

Aká časť z nich sú bezpríznakoví jedinci, ktorí u vás ležia len kvôli tomu, že nemajú karanténu kde stráviť?

Okolo štyridsať percent. Môže to byť plus mínus nahor alebo nadol.

Do akej miery podobní pacienti zamestnávajú váš personál? Pomohlo by vám, keby štát vyčlenil pre týchto bezpríznakových jedincov napríklad hotely a ďalšie priestory? 

Už dvadsať rokov je veľkou bolesťou českého zdravotníctva tzv. sociálno-zdravotné rozmedzie. Nejakú legislatívu ministerstvo zdravotníctva už pripravovalo, ale bohužiaľ to stále nie je vyriešené. Skôr to pri covide vyplávalo na povrch. Tento problém je trvalý. Veľa lôžok v nemocniciach blokujú pacienti, ktorí by mali ležať skôr na sociálnych lôžkach s ľahkou zdravotnou pomocou.

Odborníci zároveň varujú, že najsilnejšia vlna nakazených ešte len príde a kapacít v nemocniciach nemusí byť dostatok. Máte rezervné lôžka? Môžete verejnosť upokojiť?

Ku stredajšiemu dopoludniu máme 436 voľných lôžok, na ktoré je možné okamžite pripojiť pacientov s kyslíkom. A ďalších 12 lôžok je na špecializovaných covidových jednotkách. A na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) ich máme voľných 34. Takže dokopy máme zhruba päťsto lôžok. Ale samozrejme je to pre všetkých pacientov. Takže, keď budete mať infarkt alebo rodiť, tak kapacitu máme. Rád by som však zdôraznil, že to môže byť za desať minút inak.

Takže koľko nových pacientov s ťažkým priebehom pribúda za deň?

Stále zhruba 10 ľudí – posledné dva tri týždne sa toto číslo pohybuje medzi 10 až 12 ľuďmi.

A aký je priemerný vek týchto pacientov? Ide len o ľudí, ktorí mali nejakú sprievodnú chorobu?

Priemerný vek pri úmrtí je okolo 79 rokov a pokiaľ ide o ťažké stavy, tak je to 70 rokov. Toto sú údaje z Centrálneho riadiaceho tímu, my to tu nesledujeme.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Čtyřicet procent lidí v nemocnici nemá příznaky, říká ředitel FN Motol, Novinky.cz, 21.10.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár