MMF čelí kritike za „politickú“ manipuláciu krízy eurozóny

Add Comment

Vrcholná drzosť – Medzinárodný menový fond (MMF) čelí kritike za zlé posúdenie situácie v prípade Grécka, prílišné nadšenie ohľadom eura, ignorovanie príznakov blížiacej sa krízy a za to, že sa nechal ovplyvniť národnými politickými záujmami.

Kritika pochádza z radov vlastného kontrolného orgánu, nezávislého Úradu pre hodnotenie IEO.

IEO, ktorý zodpovedá výlučne Výkonnej rade, viní MMF z jej zavádzania.

V správe sa zaoberá tým, ako MMF riešenia krízy eurozóny, ktorá začala v máji 2010 pomocou Grécku, pričom sa následne rozšírila do Írska, Portugalska a na Cyprus.

IEO zistil, že MMF sa síce v rámci vykonávania dohľadu pred krízou podarilo správne identifikovať problémy, neodhadol však veľkosť rizík, ktoré sa neskôr stali rozhodujúcimi.

Kontrolný úrad obvinil fond z „príliš optimistických prognóz rastu,“ najmä vo vzťahu ku Grécku a neschopnosti poučiť sa z minulých chýb.

MMF v prípade Grécka porušil svoje vlastné pravidlá tým, že Aténam poskytol záchranný balík, ktorý nedokázal zaručiť, že finančná pomoc bude viesť ku kontrole nad dlhom krajiny, alebo k zotaveniu sa gréckej ekonomiky.

Šéfka MMF Christine Lagardeová čiastočne pripustila pravdivosť obvinení týkajúcich sa politiky MMF voči Grécku.

„Grécko však bolo unikátnym prípadom: zatiaľ čo pôvodné ekonomické ciele sa ukázali ako príliš ambiciózne, program sužovali opakujúce sa politické krízy, nátlak záujmových skupín a závažné problémy spojené s jeho implementáciou, ktoré viedli k oveľa výraznejšiemu zníženiu produkcie, než sa očakávalo,“ povedala.

„Na druhej strane sa Grécko zaviazalo k obrovským reformám s nebývalou pomocou svojich medzinárodných partnerov. To umožnilo Grécku zostať členom eurozóny, čo bolo kľúčovým cieľom Grécka ako aj členov eurozóny,“ dodala Lagardeová.

V Latinskej Amerike a Ázii  rastie nespokojnosť so spôsobom, akým MMF použilo prostriedky na záchranu bohatých štátov EÚ.

Podľa zistení posúdenie riešenia situácie v Grécku, Írsku, Portugalsku a na Cypre zo strany MMF „nastolilo otázky zodpovednosti a transparentnosti, čo prispelo k vytvoreniu dojmu, že MMF zaobchádzal s Európou odlišne.“

MMF tiež kritizovali za politickú motiváciu jeho rozhodnutí pri riešení finančných kríz.

„Zdrojom dôveryhodnosti MMF je odborná spôsobilosť a nezávislosť jeho zamestnancov a generálny riaditeľ musí zabezpečiť ochranu odbornosti MMF pred politickým vplyvom,“ píše sa v správe.

Lagardeová odmietla výzvu IEO zabezpečiť ochranu  fondu proti politickému zasahovaniu.

„Podporujem zásadu, že odborná analýza MMF by mala zostať nezávislou. Neprijímam však premisu odporúčania, ktoré sa IEO nepodarilo zakomponovať vo svojej správe, nevidím teda potrebu vyvíjať nové postupy,“ povedala.

Táto správa sa považuje za ďalšiu hanbu Lagardeovej, ktorá  v súčasnej dobe čelí vo Francúzsku obvineniu z údajnej nedbanlivosti v kauze sprenevery 405 miliónov EUR v roku 2008, počas svojho pôsobenia vo funkcii  ministerky financií krajiny.

Preložené z: https://www.rt.com/business/353914-imf-eu-euro-greece/

Zem & Vek

Pridaj komentár

  & Časopis