Mobilné aplikácie využívané agentúrou NSA a jej britským náprotivkom

Denník The Guardian odhalil v pondelok 27. januára, že Národná bezpečnostná agentúra (NSA) a jej britský ekvivalent Vládne komunikačné ústredie (GCHQ) využili vo svoj prospech skutočnosť, že niektoré mobilné aplikácie zhromažďujú množstvo osobných údajov o ich používateľoch, aby nakŕmili svoje databázy. Tieto spravodajské služby, ktoré konali bez informovania vydavateľov aplikácií a bez ich súhlasu, využili dáta pochádzajúce najmä z hry Angry Birds alebo kartografickej aplikácie Google Maps, čo ukazujú viaceré interné dokumenty NSA, ktoré poskytol Edward Snowden denníku The Guardian.

Podľa jedného zo scenárov vykresleného v týchto dokumentoch, úkonom, ktorým užívateľ zverejní online svoju profilovú fotku prostredníctvom mobilného telefónu, stačí agentúre na to, aby obnovila veľké množstvo dát o tomto užívateľovi (lokalizáciu, elektronickú adresu, kontakty…). Jeden z týchto dokumentov, pochádzajúci z roku 2008 uvádza, že systém „funguje tak, že v praxi, ktokoľvek používajúc Google Maps na smartfóne prináša úžitok pre systém GCHQ“. Dokumenty menujú viaceré aplikácie, predovšetkým v systéme Android, operačný systém Google, ale tiež rovnako naznačujú použitie totožných technológií pre aplikácie na iPhone.

Ďalší dokument, vydaný agentúrou GCHQ, podrobne popisuje typy informácií zhromažďovaných z databáz využívaných aplikáciou Angry Birds, jednou z najúspešnejších videohier na mobile s viac ako miliardou a pol stiahnutí. Zhromaždené dáta sú limitované, no presné: jedinečný identifikátor telefónu, model, verzia operačného systému… Tento typ údajov je spravidla získavaný mobilnými aplikáciami financovanými reklamou, ako je aj Angry Birds, ktoré ich využívajú na ponúknutie reklamy zacielenej na používateľov. Hoci sú dáta obmedzené, môžu byť zamenené s inými informáciami sústredenými v iných aplikáciách, aby umožnili podrobnejšiu identifikáciu majiteľa telefónu.

Systém spustený bez vedomia vydavateľov

Na otázku Guardianu, Rovio, vydavateľ Angry Birds, poprel akúkoľvek vedomosť o existencii takéhoto monitorovacieho systému. Spomínané dokumenty podľa britského denníka naznačujú, že spravodajské služby vyvinuli niekoľko systémov pre detekciu a zaznamenávanie údajov bez vedomia vydavateľa aplikácií, jeden pre každú zvolenú aplikáciu, a pomenovali ich podľa postáv Šmolkov.

NSA reagovala na tieto obvinenia v jej obvyklom duchu: bez toho, aby poprela existenciu a schopnosť agentúry a jej spojencov zbierať veľké objemy informácií, potvrdila, že je „nesprávne tvrdiť, že údaje zhromaždené agentúrou NSA v zahraničí sa týkajú komunikácie alebo informácii o amerických občanoch.“ Podľa zákona NSA nie je oprávnená monitorovať činnosť amerických občanov, ale nič jej nezakazuje zhromaždiť veľké množstvo informácií o štátnych príslušníkoch iných krajín.

Zdroj: preklad z lemonde.fr Foto: Weng Lei/dpa

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply