Moderna začína testovať vakcínu na deťoch vo veku od 6 mesiacov

· Čas čítania: 2 min.

Spoločnosť Moderna Biotech začína v týchto dňoch testovať svoju vakcínu s komerčným názvom COVID-19 Vakcína Moderna (ďalej v texte iba „Moderna“) na deťoch vo veku od šiestich mesiacov do 12 rokov. Do štúdie, ktorú spoločnosť rozdelila na dve časti, je zaradených takmer 7 000 detí z USA a Kanady. Prvá časť sa zameriava v plnom rozsahu výlučne na nájdenie vhodného dávkovania.

„Deti potrebujú nižšie dávky vakcín ako dospelí a chceme sa ubezpečiť, že nájdeme tú najvhodnejšiu dávku, ktorá zvýši ich imunitu a zároveň neohrozí ich zdravie,“ povedala pre ABC Good Morning America Dr. Jacqueline Millerová, pediatrička a terapeutka pre infekčné choroby.

Dodala, že prvou vekovou skupinou, ktorá sa v týchto dňoch chystá testovať, sú deti vo veku od 6 do 11 rokov, nasledovať budú deti vo veku od dvoch do šiestich rokov a ako posledné prídu na rad deti vo veku od šiestich mesiacov do dvoch rokov. Mladšie deti potom môžu dostávať dávky ešte nižšie.

Štúdia sa uskutočňuje v spolupráci s Národným ústavom pre alergie a infekčné choroby, ktorý je súčasťou Národných inštitútov zdravia a Úradom pre biomedicínsky pokrokový výskum a vývoj, ktorý je súčasťou Kancelárie námestníka ministra pre pripravenosť a reakciu na Ministerstve zdravotníctva a sociálnych služieb v Spojených štátoch amerických.

Doteraz bola vakcína spoločnosti Moderna Biotech testovaná na viac ako 28 tisíc osobách vo veku 18 rokov a viac, ktoré v okamihu očkovania neboli pozitívne na vírus SARS-CoV-2. Testované osoby boli rozdelené do dvoch skupín, pričom v každej figurovalo viac ako 14 tisíc ľudí, pričom jednej skupine bola podávaná vakcína a druhej skupine iba placebo. Išlo o dvojito zaslepenú štúdiu, kde ani podávajúca osoba ani očkovaný človek nevie, či dostáva vakcínu alebo placebo.

Vakcína má od januára 2021 platnú registráciu vo všetkých členských krajinách EÚ s kódom EU/1/20/1507/001. V rámci ATC klasifikácie je vakcína Moderna zaradená do novo vytvorenej ATC podskupiny J07BX03 – Očkovacie látky proti COVID-19. Na Slovensku má priradený kód Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv 6261D. Účinnosť vakcíny Moderna bola stanovená na 94,1 %.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

  1. Moderna to start Covid vaccine trials on children as young as six months old, Independent.co.uk, 16.3.2021
  2. Dostupná je ďalšia vakcína proti COVID-19. V čom sa líši od prvej?, Adc.sk, 8.1.2021
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár