Mohol byť ako oni, ale povedal nie! 

Add Comment

„Radšej vkročím do tmy a budem veriť v lepší zajtrajšok, ako žiť a umrieť v ideologickom väzení a korporátnej totalite na dennom svetle.“ Igor Ekcelent Kiška

(rozšírená verzia rozhovoru publikovaného v aktuálnom čísle Zem&Vek)

Po májom rozhovore s uvedomelým raperom Suverenom predstavujeme ďalšieho interpreta uvedomelého rapu, Igora Kišku, známeho pod menom Ekcelent. 25-ročný raper vo svojich textoch otvorene kritizuje súčasný neoliberálny kapitalizmus, svetovú politiku, konzum a globalizáciu (na obale svojho CD podporil okrem iného Zem&Vek). Dokazuje to aj text Bojové pole I.: „Chátrajúce vládne budovy budú horieť v plameni očisty. Ich telá budú visieť na verejnom osvetlení ako odstrašujúci príklad!“  Až tak silné slová využíva raper Ekcelent. V inej skladbe, Konzum, je pre zmenu ukrytá podstata hyperkonzumu, akoby zredukovaním kníh Lipovetského na jeden úderný text: „Konzumné stádo, áno, konzumný závod, naivný národ, nemáme právo, áno údolie PR kráľov. Bentley, Bávo. Ale národ trpí hladom, tým pádom. Nenávisť k pánom stúpa každým ich plánom.“  Ekcelent svojimi skladbami prebúdza národ. Aké sú jeho motivácie?

 

Ako ste sa dostali k podpore alternatívnych médií, šíreniu posolstiev, ktoré smerujú k odpojeniu sa od matrixu? 

Všetko to začalo keď som mal približne 12 rokov. Objavil som počítačovú hru s názvom Deus Ex. Mama ma od škôlky viedla k štúdiu anglického jazyka, za čo jej dnes nesmierne ďakujem. Chcem tým povedať, že práve táto PC hra ma ešte ako malého chlapca prinútila zamýšľať sa nad fungovaním reálneho sveta. Aj napriek slabému grafickému spracovaniu ma zasadenie príbehu do post-apokalyptických Spojených štátov v roku 2050, ktoré sú pod nadvládou elít NWO a celý svet je uvrhnutý do temnoty, chaosu, hladomoru a geneticky modifikovanej umelej choroby menom „Šedá smrť“, uchvátila. V tejto hre je totiž kvantum informácií a súvislosti, ktoré nadväzujú na problematiku súčasnosti a minulosti. Potom som objavil hru Fallout, kde zase ľudstvo bolo takmer vyhladené, ale hŕstka komunít prežila globálnu termonukleárnu vojnu. Avšak za obrovskú cenu. Ľudstvo bolo uvrhnuté do primitívnych štruktúr, vrátilo sa o 2 000 rokov naspäť v čase. S tou výnimkou, že stále sem-tam boli k dispozícii strelné zbrane a elektrika. Klasické post-apo. Čiže môj vstup do tejto problematiky bol veľmi negatívny. Ale asi to tak malo byť. Som presvedčený, že to, že som takýmto indíciám čelil ako 12-ročný, vo mne zažalo plameň, ktorý už nikdy nevyhasne. Plameň hľadania pravdy. Tie hry vo mne zanechali stopy a ja som chcel vedieť viac. Videl som signály, že niečo tu nehrá, že to nemôže byť všetko vyfabrikované. Tak som začal pátrať na internete. Najprv to boli dosť radikálne teórie, o spolku takzvaných „Illuminati“. Postupne som sa však rokmi dostával k overenejším informáciám, pátral som po zdrojoch a dával si dokopy 2+2. Samozrejme, najväčšia záhada bola pre mňa Dvojičky a WTC 7. Dokonca si pamätám, mal som 10 rokov, sedel som v obývačke na zemi, sám doma po škole, keď naživo vysielali ten útok. Naživo som videl náraz druhého lietadla v televízii. Na tento moment nezabudnem nikdy. Čím viac som o tom zisťoval, tým viac oficiálna verzia proste nedávala zmysel a už vôbec nie budova WTC 7, do ktorej nenarazilo žiadne lietadlo, a ani neutrpela žiadne kritické štrukturálne poškodenie. Svet žiaľ nefunguje tak, ako nás to v škole učili. Tak som sa dal na boj, ktorý často pripomína boj s veternými mlynmi.

Z internetu som sa dočítal, že pôsobíte aj ako občiansky aktivista. Dalo by sa povedať, že aktivizmom je už vaša hudba. Zapojili ste sa aj do protestných akcií? 

Vždy sa dá robiť viac a život nám do cesty postaví mnoho zábran. Ale áno, dovolím si povedať, že moja hudba je určite aktivizmus a takisto som sa aj osobne zúčastnil hneď niekoľkých demonštrácií, hlavne v rokoch 2012 až 2014. Či už v Anglicku, v Prahe, alebo v Bratislave. V obidvoch menovaných mestách som žil približne rok. V Prahe to bol napríklad Million Mask March, v Bratislave ich bolo veľmi veľa. Na YouTube sú aj videá, kde som na záberoch z protestov v mojom povestnom taktickom vybavení.

V skladbe Bojové pole je uvedené rímske príslovie „učení hlupáci sú najhorší zo všetkých hlupákov“. Asi sa nemýlim, keď sa nazdávam, že tým myslíte známu tzv. bratislavskú kaviareň a samozvané elity? Ďalej je v texte pasáž: „Mohol som byť slávny, točiť klipy trápne, zapredaný. Miesto toho trúbim na roh, povolávam mužov, ženy! Moje hodnoty a charakter sú viac než zlato! … Nežná revolúcia nebola revolúciou – iba klamstvom a dohodou. Nad Tatrou sa blýska a my povstaneme zas!“ Myslím, že mnohí naši čitatelia sa stotožnia s týmto textom. Ako ste nadobudli presvedčenie stať sa antisystémovým raperom a pridať sa k nonkonformistom, ktorí stoja proti establišmentu?

Správne. Je dobré byť vzdelaný, ale pri tom by sme nemali strácať ľudskosť. A to sa všetkým týmto expertom z ľudsko-právnych inštitútov a podobne veľmi často stáva. A tá druhá pasáž? V roku 2014 som sa zapojil do aktívnej spolupráce s českým Revoltom. Naše spojenie však stroskotalo na tom, že som nedokázal prijať psychologický a ideologický nátlak scientologickej sekty, ktorej je on členom. Na to, aby som s ním mohol byť v aktívnej spolupráci a v bezprostrednej blízkosti, som sa musel stať scientológom. Takmer sa im to podarilo. Nakoniec však zvíťazila moja vôľa a nevyšlo im to. No a tá pasáž o našej hymne je jednoznačná. Chcem, aby nastala skutočná revolúcia, ktorá nás vymaní zo spárov globalizmu a korporatokracie. Presvedčenie stať sa antisystémovým reperom skrátka vo mne vzniklo prirodzeným vývojom. Asi nerozumiem pravidlám dnešnej, pre mňa zvrátenej spoločnosti.

 

Čo očakávate od šírenia týchto posolstiev? Myslíte si, že je možná zmena spoločenského naladenia v podmienkach, v ktorých žijeme?

Zmena je možná. Očakávam obnovenie ČSSR, aby sme vrátili všetko, čo nám bolo ukradnuté, rozpredané a sprivatizované. Aby sme vymazali štátny dlh a začali odznova. Je to krok do tmy. Ale radšej vkročím do tmy a budem veriť v lepší zajtrajšok, ako žiť a umrieť v ideologickom väzení a korporátnej totalite na dennom svetle. Očakávam ozbrojenú revolúciu proti súčasnému fašistickému a opresívnemu režimu v plnej škále. Do politiky vstúpiť neplánujem. Chcel by som zastávať pragmatickú funkciu v spoločnosti. Niečo prospešné pre zdravý beh štátu, nejakého jeho odvetvia. A rád sa krvavej revolúcie zúčastním priamo v bojových operáciách, ak to bude situácia vyžadovať, nehovorím to do vetra a som maximálne seriózny. Český aj slovenský národ je utláčaný, demoralizovaný a systematicky ohlupovaný, ako aj mnohé ďalšie národy v Európe, aj na svete. Tým istým systémom, tými istými fašistickými princípmi. Niektorí ma nazvú šialeným, alebo radikálnym. Týmto ľuďom by som chcel odkázať, aby si naštudovali celkovo ľudskú históriu, kedy sa presadili pozitívne zmeny v spoločnosti, prečo a kedy padli opresívne monarchie, alebo aj konkrétny príklad, Ľudovíta Štúra, jeho dobrovoľnícke armády a Slovenské povstanie v roku 1848.

V 60. rokoch bola väčšina umelcov naladená proti establišmentu, vláde USA alebo západného Nemecka, pričom dnes sú umelci lojálni systému. Ako vnímate úlohu umelca v dnešnej spoločnosti? 

Úlohu umelca vnímam dôležitejšiu ako kedykoľvek predtým. Práve kvôli nástupu rapídneho šírenia informácií v podobe internetu. Umelci by mali byť viac zodpovední. Nemali by slúžiť ríši dekadencie. Mali by naopak viesť verejnosť smerom k zmene, v prospech ľudstva a ľudskosti.

Pôsobili ste aj v zahraničí. Keby ste mali porovnať prejavy systému u nás a v zahraničí, ako by ste to v stručnosti najvýstižnejšie vyjadrili? 

Systém u nás je genocída, vykorisťovanie. Žil som dlhé roky v Spojenom kráľovstve. Tam ľudia majú tiež svoje problémy, lenže štyrikrát vyššia minimálna hodinová mzda skrátka nepustí. Dokonca aj z minimálnej mzdy tam človek môže žiť veľmi, veľmi dôstojne. Obzvlášť, keď žije v páre alebo malej skupine. Systém na Slovensku je fašistická prax.

Mnohí ľudia z alternatívnych kruhov sú pranierovaní na rôznych špinavých stránkach. Vo svojich textoch otvorene kritizujete NATO, politický systém a tak ďalej. Neboli ste za to nejakým spôsobom perzekvovaný? 

NATO je zločinecký zväz umelo udržiavaný šírením strachu a vyhľadávaním vonkajšieho nepriateľa, aby si obhájil svoju bezvýznamnú existenciu. Po rozpade Sovietskeho zväzu tu organizácia ako NATO nemá čo robiť. Vidíme to aj na neustálej provokácii Ruska zo strany armád NATO v mene Armády Spojených štátov amerických v Európe (EUCOM). Aj napriek tomu, že skutočný nepriateľ je systém samotný – manipulovanie a zotročovanie obyvateľstva pomocou bánk, korporácií, geneticky modifikovaného jedla, masmédií a tak ďalej. A či som bol perzekvovaný? Hah, neustále. Hlavne som obmedzovaný v koncertovaní od promotérov, u ktorých mám „červenú kartu“. Nejdem „konšpirovať“, či to niekto špecificky zariadil a rozniesol v kruhoch ľudí, čo organizujú koncerty, ale veľakrát sa mi stalo, že moja hudba bola odmietnutá, či už išlo o koncert, alebo promo na internete, práve vďaka mojim názorom v hudbe. Možno už spoločnosť tak ohlúpla, že to vyplynulo prirodzene a ja som považovaný za nie priamo hrozbu, ale skrátka výstrahu, aby dali odo mňa veľké mená a organizácie spojené s hudbou ruky preč. Aby im to nepokazilo meno. Aby veľkí sponzori nemali nervy pre šírenie protisystémového sentimentu. Aby som nešíril vraj nenávisť a vraj je to moc radikálne, atď. Mne to však nevadí a len mi to potvrdzuje, že to, čo robím, má reálny potenciál niečo zmeniť. 

Dá sa uvedomelým rapom uživiť alebo pracujete v inej sfére popri tvorbe? 

Čo sa mňa týka, uživiť ma to celoročne z vyššie uvedených dôvodov zatiaľ nevie. Je to aj tým, že som bol dlho v Anglicku. Momentálne pracujem v jednej právnickej firme v centre Manchestera na pozícii administratívny asistent/recepčný. Plánujem sa však vrátiť o pár mesiacov dlhodobo a viacej sa angažovať v tom, čomu verím.

Ako vnímate mainstreamové médiá a ich hon na tzv. „konšpiračné“, teda alternatívne médiá? 

Pokiaľ masmédiá neustále útočia na tie alternatívne a šíria tento sentiment medzi verejnosťou, znamená to, že vládnuce štruktúry sa cítia týmito médiami ohrozené. Nesmiete poľaviť. Musíte pokračovať ďalej!

Lukáš Perný
Snažím sa hľadať pravdu a bojovať za lepší a spravodlivejší svet. Nosiť svetlo poznania aj v čase všeobecnej tmy.

Pridaj komentár

  & Časopis