MUDr. Lakota: Masové testovanie je nezmysel. Vlna prichádza pravidelne 4-8 týždňov po ňom

· Čas čítania: 2 min.

Americký fyzik Richard Feynman bol jedným z najlepších „propagátorov“ fyziky v 20. storočí. Jeho kurz fyziky je všeobecne známy. Vo svojej knihe „Surely You’re Joking, Mr. Feynman! “ („To nemyslíte vážne, pán Feynman!“) popisuje jav, ktorý nazýva „kargokultová veda“. Pre vysvetlenie: „V Tichomorí žijú kmene, ktoré vyznávajú kargokult. Počas vojny tu vídavali pristávať lietadlá, ktoré dovážali množstvo dobrých vecí a chcú, aby sa to dialo aj teraz. Takže postavili niečo, čo vyzerá ako štartovacie dráhy a po ich stranách zapaľujú ohne. Majú drevenú búdu pre chlapa, ktorý v nej sedí s dvomi kusmi dreva na hlave ako so slúchadlami a bambusovým prútom trčiacim ako anténa. Muž je dispečer. Všetci čakajú, že lietadlá pristanú. Všetko robia dobre. Formálne je to dokonalé. Vyzerá to presne tak, ako to vyzeralo vtedy, za vojny.  Ale nefunguje to. Nijaké lietadlá nepristávajú.“ Všetky podobné postupy  nazýva Feynman kargokultovou vedou. Domorodci sa navonok riadia všetkými predpismi a formami vedeckého bádania. Ale niečo podstatného im uniká, pretože lietadlá nepristávajú.

Takýchto príkladov by sme v dnešnej dobe našli stovky. Nemusíme chodiť  ďaleko. Rovno pred očami máme stále a stále sa opakujúce testovanie na Slovensku. Testuje sa o stošesť, a koťuha choroba nielenže neustupuje, ale naopak, vždy po testovaní sa privalí nová vlna minimálne pozitívnych resp. chorých. Teda nie hneď, ale s istým odstupom. Vlna prichádza na Slovensku v pravidelnom intervale 4-8 týždňov po masovom testovaní. Masové testovanie je z odborného hľadiska úplný nezmysel. Výsledok testu platí len v čase odberu. Hovoriť o „priepustke“ na dobu 14 dní svedčí o ignorovaní zásad epidemiológie a infekčného lekárstva.

A bľabotať o celoplošnom testovaní ako atómovej bombe proti vírusovej infekcii, predstavuje učebnicový príklad ľudskej hlúposti a zámene príčiny s následkom. Typický príklad kargokultovej vedy – forma je (takmer) dokonalá, ale podstatu nevidno. Ako povedal ktosi múdry: „Učený z neba nespadol, ale hlupákov akoby zhadzovali“. Len aby po testoch nebodaj nezhadzovali aj vírus.

To by nám ešte chýbalo!

Autor: MUDr. Ján Lakota, CSc. je onkológ

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár