MUDr. Lakota: Nikde som sa nestretol s tým, že by ZEM a VEK odrádzal od návštevy lekára

· Čas čítania: 5 min.

V novembrovom čísle nášho časopisu sme sa zaoberali témou Rakovina. Slovo sme dali pacientom, ktorí sa uzdravili konvenčnou aj alternatívnou medicínou (alebo ich kombináciou). Oslovili sme predstaviteľov alternatívnych prístupov, ale na vyváženie sme priniesli aj veľký rozhovor so špičkovým onkológom MUDr. Jánom Lakotom, CSc. z Onkologického ústavu sv. Alžbety a Ústavu experimentálnej onkológie.

Nedávno na webových stránkach Projektu N vyšiel článok od MUDr. Mariana Jánoša pod názvom Tibor E. Rostas šíri nebezpečné klamstvá o liečbe rakoviny. Keď som pána Jánoša v rámci diskusie na našej facebookovej stránke upozornil, že k téme rakovina sme priniesli nielen Rostasov úvodný článok, ale napr. aj rozhovor s pánom Lakotom, ktorý nás rozhodne nepovažuje za šíriteľov bludov a prijal aj naše pozvanie do divadla Malá Scéna, doktor Jánoš poslal Jánovi Lakotovi mail nasledujúceho znenia:

Dobry den pan doktor Lakota,

Chcel by som Vas upozornit, ze redakcia Zem a Vek zneuziva Vase meno na zvysenie kredibility nezmyslov, ktore siria pomocou svojho casopisu. Zem a Vek siria zavazne tvrdenia o liecbe rakoviny, ktore sa nezakladaju na pravde. Mozete sa k tomu prosim vyjadrit? Momentalne tento spor sleduju tisicky citatelov. Zem a Vek sa dostali do uzkych so svojimi nepravdami a brania sa Vasim menom.

Tento mail nám pán Lakota preposlal, pričom sa vyjadril, že na toto ani nemá význam odpovedať. Zato nám ochotne poskytol nasledujúci krátky rozhovor:

Ste pravidelným čitateľom časopisu ZEM a VEK. Čo Vás na ňom zaujalo?

Som. Od roku 2015 som si časopis predplatil. Najviac ma zaujalo (a nadchlo), že po dlhej dobe temna sa na Slovensku objavil časopis, ktorý dianie vo svete popisuje inak ako dobe a diktátu peňazí poplatné médiá. Je to ako závan čerstvého vzduchu v nevetranej pivnici.

V časopise prinášame aj informácie z oblasti alternatívnej medicíny. Myslíte si, že tým odrádzame ľudí od návštevy lekára?

Nie. Nikde som sa tým nestretol. Prinášate pohľady na veci z inej strany. Informácií je dostatok, každý si môže vybrať. Trochu ma však mrzí, že toto fórum je jednostranné. Vedel by som si na konci každého článku predstaviť aj názor oponenta, na ktorý by autor hlavného článku musel povinne odpovedať. Niečo ako stredoveký „advocatus diaboli“.

Čo si myslíte všeobecne o alternatívnych spôsoboch liečenia? Treba ich automaticky zavrhovať a ani nad nimi nerozmýšľať?

Preferujem a snažím sa rozvíjať klasickú medicínu. Sme ponorení v hmote, musíme sa ju naučiť využívať. Počas mojej vyše tridsaťročnej praxe sú moje skúsenosti u pacientov, ktorí používali alternatívnu medicínu veľmi zlé. Keď čítam (a ja čítam preto, aby som vedel odpovedať) tie návody a „teórie“, musím jednoznačne skonštatovať, že sú to nepravdy, ktoré neodrážajú biologickú realitu. Teória je teória, jej bohom je experiment. „Alternatíva“ nikdy nijaký kontrolovaný experiment nedokázala predložiť. Pacientom hovorím, že je to škoda peňazí.

Podľa Mariana Jánoša, autora príspevku na Projekte N, v ktorom obviňuje T. E. Rostasa zo šírenia lží o liečbe rakoviny, „Zem a Vek zneužíva Vaše meno na zvýšenie kredibility nezmyslov, ktoré šíria pomocou svojho časopisu“. Cítite sa zneužitý?

Nie, v nijakom prípade. To čom napísal a autorizoval, Zem a Vek uverejnil bez zmeny a akéhokoľvek zásahu. Hocikedy sa pod článok podpíšem. Ak niekto uvádza moje výroky vytrhnuté z kontextu, nemôžem za to niesť zodpovednosť. Zvyšok ma nezaujíma.

Predpokladám, že ako náš čitateľ ste čítali celú tému mesiaca o rakovine. Myslíte, že sme ňou šírili lži o liečení rakoviny alebo že sme navádzali čitateľov, aby nechodili k onkológom a liečili sa len alternatívne?

Úprimne povedané, niektoré informácie ktoré ste uviedli, neboli celkom presné. Ale Zem a Vek nie je odborný časopis, a na isté nepresnosti má právo. Sám som sa rozhodol prispieť aj preto, aby som nepresnosti „zriedil“ a niektoré veci uviedol na pravú mieru.

Poznámka na záver: Náš časopis nie je na trhu príliš dlho, netvrdíme, že sme dokonalí. Možno v prvých fázach projektu sme mali tendenciu až príliš preferovať všetko, čo je alternatívne, čo však na druhej strane má svoju logiku, nakoľko informácie tohto druhu sú čoraz viac v hlavnom mediálnom prúde potláčané. Nikdy sme ani netvrdili, že máme patent na rozum, že napr. vieme, ako sa má liečiť rakovina. Ale od začiatku sme si zvykli klásť otázky (čo je legitímne právo každého žurnalistu), aj nepríjemné otázky, aj také otázky, aké sa máloktorý novinár hlavného prúdu odváži položiť. A nemáme problém poskytnúť priestor aj predstaviteľom klasickej medicíny, či iných vedných odborov. Ján Lakota sa rozhodol túto možnosť využiť a v budúcom roku začne u nás publikovať.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár